Organik Trafik Değerleri Düşüyorsa Ne Yapılmalı?


Organik Trafik Değerleri Düşüyorsa Ne Yapılmalı?

Arama motorlarında organik ziyaretçi çekebilmek tüm SEO yazarlarının ve web sitelerinin hedefidir. Eğer tüm SEO tekniklerini kullanıyorsanız ve SEO uyumlu içerikler üretiyorsanız ve bu sayede organik hedef kitlenize ulaşabiliyorsanız başarılı bir strateji izliyorsunuz demektir. Ancak organik trafiğinizde bir düşüş başladıysa paniğe kapılmayın. Çünkü bu sorunu da birkaç inceleme ve teknikle çözümlemek çok kolay. Tek yapmanız gereken sorunu iyi belirlemek ve çözüme ulaştırmaktır. Bunun için grafiklerinizi iyice analiz etmelisiniz. Gelin hemen nasıl bir yol izlememiz gerektiğine bir göz atalım.

1- Siteniz Ceza Almış Olabilir.

Sitenizin ceza almış olma ihtimali düşük bir ihtimaldir. Ancak eğer keskin ve dik bir düşüş grafiğine sahipseniz mutlaka bu ihtimali göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Bunun için Search Console’ u ziyaret etmelisiniz. Eğer bir ceza alınması durumu söz konusuysa size bir geri bildirim gelmiş olacaktır. Eğer ceza almanızı gerektirecek bir durum yaşanmışsa ortadan kaldırarak bu durumu çözebilirsiniz. Aksi takdirde Google ile iletişime geçerek bu problemi çözebilirsiniz. Ceza almış olmanızın bir sebebi Black Hat SEO’ya maruz kalmış olmanız olabilir. Eğer böyle bir durum söz konusuysa Google ile irtibata geçebilirsiniz.

2- Trafiğin Neden Düştüğünü Tespit Edin.

Trafiğin neden düştüğünü belirlemek pek kolay olmayabilir. Bu nedenle grafiğiniz üzerinde çalışarak grafiği iyi analiz etmeniz gerekmektedir. Web sitenizin hangi sayfalarında düşüş yaşandığını belirleyin. Bu şekilde bu sayfalardaki problemleri saptamanız yararlı olacaktır. Eğer web siteniz tek bir anahtar kelimeye yoğunlaştıysa bu anahtar kelimenin popülerliğini kaybediyor olması düşüş yaşamanızın bir sebebi olabilir. Azalan trafiğin hangi sayfalardan kaynaklandığını tespit ettikten sonra arama motorlarında kaçıncı sıraya gerilediğine bakın. Bunun sebebi URL hatası yapmış olmanız olabilir. Sitenize ulaşılamıyor olabilir veya yavaş açılmaya başladıysa ziyaretçileriniz sayfanın yüklenmesini beklemeden çıkıyor olabilir.

 

3- Rekabeti inceleyin.

Rakip sitelerinizi analiz edin. Belki de sizle ilgili bir sorun yoktur ama rakipleriniz daha agresif bir rekabete başlamış olabilir. Bu artık sizin ziyaretçileriniz onların web sitesini ziyaret ettiği anlamına geliyor olabilir. Bu sebeple önceki sıranızı alan rakiplerinizi inceleyin. Strateji değişikliklerine bakın. Belki de SEO’ya yatırım yapmış ve bu şekilde önünüze geçmiş olabilirler. Eğer durum böyleyse siz de profesyonel destek alabilir veya yatırımınızı arttırabilirsiniz.

Bir diğer seçeneğiniz ise farklı kelimelerle rekabet etmek olacaktır. Eğer aynı anahtar kelimeler üzerinde artık rakiplerinizin önüne geçemiyorsanız yoğunlaştığınız anahtar kelimede değişiklik yapmanız olumlu sonuç verecektir. Eğer inatla aynı kelimede kalıp rekabet etmek istiyorsanız site içi ve site dışı SEO yöntemlerinden faydalanarak rekabete ortak olabilirsiniz. Hatta Adwords reklamları vererek rekabet ortamına hızlı bir giriş yapabilirsiniz.

4- Bağlantılarınızı Gözden Geçirin.

Site içi ve site dışı bağlantılar SEO uyumunuz için ve ziyaretçi trafiğiniz için son derece önemlidir. Trafikte düşüş yaşanmasının sebebi sitenize bağlantı veren düşük kaliteli siteler olabilir. Bunları inceleyerek düşük kaliteli bağlantıları reddetmelisiniz. Sitenizden çıkan bağlantılar da oldukça önemlidir. Eğer sitenizden kalitesiz sitelere bağlantı çıkılmışsa bunları acilen silmeniz gerekmektedir.

5- Kaliteli İçerik Ürettiğinizden Emin Olun

Son zamanlarda girdiğiniz içeriklere dikkat edin. Farkında olmadan içeriklerinizin kalitesi düşmüş olabilir ve bu yüzden grafiğinizde düşüşler yaşanmış olabilir. SEO uyumunuzu gözden geçirebilir veya profesyonel danışmanlık alabilirsiniz.

6- Google Grafiklerini Gözden Geçirin.

Google yeni bir güncelleme yapmış ve bu sebeple sıralamanız eğişmiş olabilir. Bu durumda yeni güncellemeleri takip ederek eğer böyle bir durum söz konusuysa optimizasyon işlemlerine hız vermelisiniz. Grafiğinizdeki dalgalanma belki de geçici bir durum olabilir. Bunları anlamanın ve harekete geçmenin yolu da Google’da yapılan değişiklikleri iyi takip etmektir.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sorularınız mı var?
Hemen Bizi Arayın.