SEO İçin En İyi 5 Ücretsiz Google Chrome Eklentisi


SEO İçin En İyi 5 Ücretsiz Google Chrome Eklentisi

Daha kesin sonuç almak ve yaptığınız işin doğruluğundan emin olmak istiyorsanız bu yazımız sizler için çok faydalı olacak. Sizlere önereceğimiz Google Chrome eklentileri SEO uyumlu çalışmalar yapmanızda sizlere çok yardımcı olacak. Üstelik tüm bu hizmetleri ücretsiz kullanabilecekleriniz arasından derledik. Masrafsız bir şekilde web sitenizi geliştirmek istiyorsanız hızlıca konumuza geçelim.

1- Seoquake

SEOquake, takip ettiğiniz veya hali hazırda kullandığınız belirli SEO araçlarından oluşur. Tarayıcı penceresinin üst kısmında ek bir araç çubuğu yer alır ve temel metrikleri sizlere sunar. Bunlardan bir kısmı özelleştirilebilir metriklerdir. SERP yerleşimi, her SERP sonucunun altında görünen bir çubuktur. Etkinleştirildikten sonra, her alan adıyla alakalı veriler verir. Kullanabileceğiniz en iyi SEO araçlarından biridir.

Aynı zamanda bu eklenti birçok tarayıcı uzantısı ile uyumludur ve sürekli güncellenen bir eklentidir.

Eklentinin özellikleri:

Anahtar Kelime Yoğunluk Analizi

İç ve Dış Bağlantı Analizi

Sayfa İçi SEO Denetimi (Audit)

Sosyal Medya İstatsitikleri (Beğeni, Paylaşım, Pin, Tweet, Plus)

Trafik Kanalları ve Bunların Dağılımı

Rakip Analizi ve Daha Fazlası

Anahtar kelime yoğunluklarınızı analiz etmek için kullanabileceğiniz harika bir eklentidir. Çeşitli kriterlere göre web sayfanızda değerlendirme yapar ve sizlere açıklayıcı bir rapor sunar. Fakat sadece bu eklentiyi baz almak doğru olmayacaktır. Farklı araçlarla da analizler gerçekleştirmenizi tavsiye ederiz.

 

2-LinkMiner

Kullanabileceğiniz en iyi SEO araçlarından bir diğeri ise LinkMiner.Web sayfanızdaki bozuk bağlantıları kontrol eder. Kontrollerin ardından bozuk bağlantılarla ilgili uyarıları raporlar. Bu eklenti sayesinde karar almanız hızlanır ve kesinleşir. Problemleri kolaylıkla saptayabilir ve çözümleyebilirsiniz. Analiz yaptığınız sayfadaki her bağlantının verilerini raporlanmış halde görebilirsiniz ve bunun yanında bu verilerin tümünü dışa aktarabilirsiniz. Dahili ve harici bağlantı analizleriniz için ideal bir eklentidir.

3-Keyword Tool

En iyi SEO analiz araçlarından bir diğeri ise Keyword Tool’dur. Anahtar Kelime arama hacmi verilerini paylaşan bir ücretsiz chrome eklentisidir.

Google arama motorunda yapacağınız her anahtar kelime sorgusunun arama hacmini, rekabet oranını ve tıklama başına maliyeti gibi verileri gösteren ücretsiz bir anahtar kelime araştırma aracıdır. Bu araç sayesinde Google Adwords anahtar kelime planlayıcıyı ve benzeri kaynakları kullanmanıza gerek kalmayacaktır. İşinizi hızlı ve Pratik bir şekilde halletmenizi sağlar. Bir diğer iyi haberimiz ise; bu araç, herhangi bir anahtar kelime listesi için anahtar kelime ölçümlerini almanıza ve ayrıca listeyi Excel, CSV veya PDF dosya biçimlerinde indirmenize izin verir.

Aracın desteklediği platformlar:

Google Arama – Arama Kutusunun Altında Gösterilen Veriler

Google Search Console – Arama Analizi Sayfasında Gösterilen Veriler

Google Analytics – Search Console -> Sorgular Sayfalarında Gösterilen Veriler

YouTube – Arama Kutusunun Altında Gösterilen Veriler

Bing – Arama Kutusunun Altında Gösterilen Veriler

Amazon – Arama Kutusunun Altında Gösterilen Veriler

Ebay – Arama Kutusunun Altında Gösterilen Veriler

Majestic – Çapa Metin Raporu

Moz Open Site Explorer – Çapa Metin Raporu

 

4- Link Redirect Trace

Yönlendirme zincirindeki 301, 302 gibi tüm URL’leri tespit eder. Tüm bunların yanında “kayıp linkleri” bulmak için de kesinlikle çok faydalı bir eklentidir. Eklenti yönlendirmelerinizin SEO uyumle olup olmadığını ve web sitenize zarar verip vermediğini kontrol etmenizde çok etkili bir araçtır.

Eklentinin Özellikleri

301, 302, 303, 307, FAKE 307 ve 308 Yönlendirmeleri

Javascript Yönlendirmeleri

Çok Sayıda Yenileme Yönlendirmesi (Ayrıca Yenileme Aralığını Saniye Olarak Gösterir. Örn: “5 Saniye”)

Rel-Canonical Yönlendirmeler

Arama Motorlarının veya TÜM botların Engellenmesi Hakkında Uyarılar

Kırık Rel-Canonical Hedefleri Hakkında Uyarılar

LRT Power *Her Bağlantı İçin Güven Analizi – Herhangi Bir Bağlantının Gücünü ve Güvenilirliğini

Belirlemenizi Sağlayan SEO Metriği

Her Yönlendirme Sekmesi İçin Robots.txt Dosyasını Analizi

HTML <head> NoIndex ve NoFollow Analizi

5-Ahrefs Toolbar

En iyi SEO analiz araçlarının sonuncusu ise Ahrefs Toolbar’dır. Her web sayfasında çalışan bu eklenti Ahrefs Sıralaması, Etki Alanı Derecelendirmesi, URL Derecelendirmesi , geri bağlantıların sayısı ve yönlendiren alan adlarının sayısı gösteren ücretsiz Chrome eklentisidir.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sorularınız mı var?
Hemen Bizi Arayın.