Growth Hacking Nedir?


Growth Hacking Nedir?

Geçmişi daha sadece 7-8 yıla dayanan, yeni hayatımıza giren ve tanımaya çalıştığımız bir kavram olan Growth Hacking kısaca, bir internet yatırımının gerçekleştirilmesinde dataları analiz etme ve geçtikten sonraki süreçte en verimli ve en hızlı büyümeyi gerçek veriler doğrultusunda gerçekleştirmektir. Analiz sonuçlarına göre hareket edilerek verilerin doğru değerlendirilmesine bağlı bir stratejidir.

Bu kavramın kaşifi Sean Ellis’in tanımıyla “Gerçek hedefi uzun vadeli büyüme olan geliştirici” olarak da tanımladığımız bu kavramı dijital pazarlama ile ilgilenen herkesin artık hayatına alması gerekmektedir.

Growth Hacking tanımı hakkında yanlış bilinen bir konuya değinmeden ayrıntılara girmek doğru olmaz. Öncelikle düzeltmeliyiz ki Growth Hacking yeni kurulan yatırımlar için kullanılan bir araç değildir. İşe başlamaya karar verdiğimiz andan itibaren bizimle birlikte olan ve hep olmaya devam etmesi gereken bir kavramdır. Uzun vadeli büyüme hedeflerimiz için belirleyeceğimiz stratejilerde kullanılan bir yöntemdir. Bildiğimiz ve alıştığımız dijital pazarlamaya göre daha az maliyetli ve dijital reklam araçlarına oranla oldukça kapsamlı ve çok yönlü analiz yapmamıza yardımcı olan bir yöntemdir. Bahsettiğimiz bu özellikler Growth Hacking yönteminin avantajlı olmasını sağlayan öğelerdir.

Anlattıklarımız çok karışık ve kulak aşinalığımız olmayan kavramlar. Bu nedenle yaşanmış ve somut bir örnek vererek bu durumu açıklayacağız. Bu açıklamadan sonra taşlar yerine oturacaktır.

Twitter ve Growth Hacking

Twitter bugünlerde herkesin aktif kullandığı bir sosyal medya aracıdır. Twitter ilk kurulduğu zaman hızlı bir büyüme elde etmiştir ancak etkisini kısa sürede kaybetmiş ve kullanıcılarını artık aktif görememeye başlamıştır. Bu süreç içerisinde Twitter kurucuları bir çözüm aramaya başlamıştır ve işte o noktada da Growth Hacking devreye girmiştir. Geçmişte elde edilen verilerin analizleri sonucu ortaya çıkan sonuçları takip ederek kullanıcıların ilgi alanlarına hitap eden kişileri takip ediyor olması aktif kalma sürelerini uzattığını farketmişlerdir. Bu very doğrultusunda artık aktif olmayan kullanıcılara ilgi alanlarına hitap eden mailer gönderilmiş, yeni üye olan kullanıcılara ise ilgi alanlarıyla ilgili hesaplar en baştan önerilerek mecraya dahil olur olmaz aktif kalacak kullanıcı olmaları sağlanmıştır. Bu şekilde Twitter tekrar ivme kazanarak büyümeye başlamıştır.

Şimdi herşey daha anlaşılır oldu değil mi?

Growth Hacking Planlamasının Amacı Nedir?

Hali hazırda sahip olduğumuz kullanıcıların aktifleştirilmesi, var olan kullanıcıların elde tutulması, yeni kullanıcıların kazanılması, yeni kullanıcıların backlinklerden yararlanarak dikkatinin çekilmesi ve tüm bunların sonucunda büyümeye ve kazanç sağlamaya başlanması yöntemimizin amacıdır.

Bu amaçlarımız neredeyse tüm planlama stratejilerinde zaten mevcut. Ancak Growth Hacking’ i diğer planlamalardan ayıran özelliği bunu tüm yöntemleri kullanarak amaca uygun olarak elde edeceğimiz her türü veriyi doğru kullanarak ve çıkan analiz sonuçlarına tamamen bağlı kalarak uyguluyor olmamızdır.

Growth Hacking planlamasında; e-mail pazarlaması, Seo çalışmaları, içerik pazarlaması, viral pazarlama, Google Analytics, sosyal medya pazarlaması ve diğer analitik araçların tümünü kullanmamız gerekmektedir.

Growth Hacker Kime Denir? İşi Nedir?

Growth Hacking sistemini uygulayan ve çalıştıran insanlara da Growth Hacker adını veririz. Aslında yine bu kişiler birer dijital pazarlama uzmanıdır. Growth Hackerlar; e-mail pazarlaması, Seo çalışmaları, içerik pazarlaması, viral pazarlama, Google Analytics, sosyal medya pazarlaması ve diğer analitik araçların tümüne hakim ve hepsi üzerine yeterli donanıma sahip insanlardır. Growth Hacker’lar analitik yetenekleri sayesinde geliştirme ve pazarlama departmanları arasında köprü görevi görür ve aynı zamanda toplanan verilerin anlamlandırır ve uygulanacak stratejiyi belirler.

 

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sorularınız mı var?
Hemen Bizi Arayın.