“LSI” Gizli Anlamsal Indexleme Nedir?


“LSI” Gizli Anlamsal Indexleme Nedir?

SEO uyumlu içerik üretmek hepimizin son zamanlarda en çok ilgi gösterdiğimiz işlerden biri. LSI yani gizli anlamsal indexleme de SEO kavramıyla birlikte hayatımıza girdi. Ancak ismi karmaşık ve korkutucu gelen bu terim sandığınız kadar da karmaşık bir terim değil aslında. LSI nedir, nasıl işler ve katkıları neler olacaktır gelin hep beraber bir göz atalım.

Gizli anlamsal indexleme konusunda bilgiye ulaşmak için arama motorlarında iki noktaya dikkat etmemiz gerekir. Çünkü arama motorları karışık algoritmalar üzerine kuruludur. Bu önemli iki noktadan biri içeriktir. Web sitenizin içeriğinin ne olduğu ve ne ile ilgili olduğu önemlidir. İkincisi ise arama niyetidir. Kullanıcıların arama motorlarında arama yaparken ne bulmak istediklerinin analizi önemlidir.

LSI, arama motorlarının bu iki görevi sorunsuz bir şekilde yerine getirmesini sağlar. Gizli anlamsal indexlemede arama motorları içeriğinizin sahip olduğu kelimeleri tanımlamak için oluşturulan algoritmanın bir parçasıdır diyebiliriz. Bu algoritma sayesinde web sitelerdeki içerikler tespit edilerek arama sonuçları kullanıcının aradığına uygun olarak sunulur.

Birbiriyle aynı anlamı taşıyan kelimeleri işleyerek bu kelimeler arasındaki bağlantıları anlar ve bu şekilde algoritmalar kullanıcılara doğru içerikleri sunmaya çalışır.

LSI Neden Önemlidir?

Arama motorları bir verinin ne istediğini veya ne ile ilgili olduğunu saptamak için anahtar kelimeler kullanırlar. Bu nedenle bazı zamanlar arama motorları sayfa içeriklerini çözümleme konusu ile alakalı problemler yaşayabilirler. Gizli anlamsal indexleme sayesinde arama motorları onlara daha fazla bilgi sunmanıza ve bu şekilde arama motorlarının içeriğinizi analiz etmesine yardımcı olmanızı sağlar. İçeriğiniz doğru analiz edildiği zaman gerçekten web siteniz hakkında arama yapan kullanıcılara ulaşma imkanı bulursunuz. Arama motorlarında doğru yerde yerinizi almak için gizli anlamsal indexleme web siteniz için bir hayli önem taşımaktadır.

Gizli Anlamsal Indexleme Kimlerin İşine Yarar?

Kullanıcıların aradıklarını bulmalarına, yayıncıların hedef kitlesine ulaşmalarına ve pazarlamacıların ürünlerine ihtiyaç duyan müşterilerine ulaşmasına fayda sağlar diyerek gizli anlamsal indexlemeyi özetle açıklayabiliriz.

Arama motorları kullanıcılarına daha kullanışlı ve aramalarla uyuşan doğru sonuçlar sunabilmektedir. Çünkü içeriklerin dilini anlayabilmekte ve konuları ayırma konusunda arama motorları LSI sayesinde çok daha iyi çözümleme yapabilmektedir.

Pazarlamacılar gizli anlamsal indexlemeyi kullanılan en başarılı yöntemlere başvurarak kullanmalıdır. Bu yöntemlerin en önemlisi de doğru anahtar kelime seçimidir. Anahtar kelimelerini gözden geçiren ve doğruluğundan emin olan pazarlamacılar hedef müşteri kitlesine kolaylıkla ulaşabilirler. Böylece hem de Google ve diğer arama motorlarında üst sıralarda yerlerini alırlar.

Yayıncılar ise etkileşim sunan kitlelere ulaşabilmek için gizli anlamsal indexlemeyi kullanmalıdır. Çünkü içerikler hedefi belirlenmiş olarak hazırlanır ve doğru hedef kullanıcıya sunulabilmesi için gizli anlamsal indexlemeye ihtiyaç vardır.

Arama yapan kişiler ise gizli anlamsal indexleme sayesinde ihtiyaçlarının ve isteklerinin tam karşılığı olan içerik ve web sitelerine çok daha kolay ulaşabilirler.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sorularınız mı var?
Hemen Bizi Arayın.