Seo Uyumu İçin Hangi Alan Adı Uzantısını Seçmeliyiz? (.com veya .net)

Seo Uyumu İçin Hangi Alan Adı Uzantısını Seçmeliyiz? (.com veya .net)
Ekleyen

Com vs Net: SEO Açısından Hangisini Kullanmalısınız?

Eğer bir web sitesi kurma fikriniz varsa aklınıza ilk gelecek şey kuşkusuz ki alan adı almak olacaktır. Eğer bir işletmeniz varsa ve onun için bir site kuracaksanız alan adınız muhtemelen belirlenmiştir. Fakat alan adınızın uzantısını belirlemek önemli bir soru işareti olacaktır. Bu yazımızda .com ve .net uzantılarını ele alacağız. Umarız ki kafanızdaki soru işaretlerinin cevaplarını bu yazımızda bulacaksınız.

1- Com Alan Adı Hangi Durumda Kullanılır?

Genel olarak tüm dünyada en çok tercih edilen uzantı Comdur. Açılımı ise commercial kelimesidir. Türkçeye ticari olarak çevrilir. Adından anlaşıldığı üzere işletmeler için oluşturulmuştur. Com uzantılı siteler ürünleri web sitesinden satmak isteyen, işletmesini internetten tanıtmak isteyen kuruluşlar tarafından kullanılmalıdır. Com uzantısının popüler olmasının tek kötü yanı istediğiniz uzantının başkası tarafından alınmış olma ihtimalinin yüksek olmasıdır. Eğer alan adınız com ile alınmışsa mecburen org veya net uzantılarında arayışlara başlayacaksınız demektir. Sonuç olarak marka yaratmak isteyenler için en ideal uzantı comdur. Eğer almayı istediğiniz ad başkası tarafından alındıysa alan adınızda küçük kısaltmalar yaparak com uzantılı alan adı almayı denemeniz akıllıca olacaktır.

2- Net Alan Adı Hangi Durumlarda Kullanılır?

Diğer bir seçenek olan Net uzantısının açılımı network kelimesinden gelir. Çoğunlukla internet sağlayıcıları, veri tabanı sağlayıcıları, ağ hizmetleri ya da başka bir internet hizmetine sahip kuruluşlar tarafından kullanılması için oluşturulmuştur.

Net uzantısının algılanma şekli Com’a göre de değişim gösterir. Net uzantısı alan işletmeler herkes tarafından erişebilir olan ve herkese açık bir site olarak kendilerini gösterirler. Her ne kadar ücretli olsalar dahi Net uzantısı ulaşılabilirlik algısına sahiptir.

Bilişim firmaları, internet sağlayıcıları gibi kuruluşların Net uzantısı kullandıklarını artık biliyoruz. Ancak hala bu firmaların da içinde bulunduğu işletmeler dahil Com uzantısı birçok firma tarafından daha sık kullanılıyor.

Com’un bu kadar çok kullanılmasının asıl sebebi ise popülaritesi ve insanların genellikle Com uzantısını girmeye yatkın olmalarından dolayıdır. Uzantısını söylemediğiniz bir alan adını girmeye çalışan kullanıcılar adres çubuğuna son olarak .com yazıp deneme yapacaktır.

Telefon klavyelerinde, akıllı televizyon ekran klavyelerinde bile sadece .com için hızlı bir buton bulunmasının da sebebi popüleritesidir.

3- SEO Açısından İki Alan Adının Değerlendirilmesi

Com ve Net uzantıları arasındaki farklılıklardan bahsettik. Büyük bir ihtimalle SEO uyumu için hangisinin daha doğru olduğunu merak ediyorsunuzdur. Com ve Net arasında SEO performansı açısından çok bir değişiklik bulunmamaktadır. Burada en önemli nokta alan adının kendisidir. Yukarıda bahsettiğimiz aynı alan adına sahip olup farklı uzantıya sahip iki site arasında sonradan kurulacak olan Net sitesi Com’un gölgesi altında kalabilir. Net alan adına sahip bu siteyi sıralamaya sokmak için her zamankinden daha fazla çaba sarf edilmesi gerekebilir. SEO uyumu açsından ülke isim uzantıları çok daha yüksek etkiye sahiptir. Yerel sonuçları etkileyebilmesi adına .tr .us. .ru .uk gibi ülke uzantıları kullanmaya dikkat edin. Ancak uluslararası çoklu dil barındıran siteler için SEO uyumlu olabilmesi için her zaman Com uzantısını kullanmanız gerekmektedir. Alan adlarının SEO açısından bir diğer önemi ise backlinklerdir. Örneğin gov. ve edu. uzantılara sahip sitelerden sitenize verilen bağlantılar Google tarafında en değerli bağlantılardır.Resmi sitelerin sahip olduğu bir uzantı olduğu için Google sıralamasında üste çıkmanızı sağlar.

 

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir