Google Neden Ceza Aldı?


Google Neden Ceza Aldı?

 

Son bir haftadan beri tüm gözlerin üzerine çevrilmiş olduğu  ve ‘ Android kararını beklediği Avrupa Birliği, bizim saatimiz ile 15:00’te düzenlenmiş olan toplantı ile  Google’ın 5 milyar dolarlık bir cezaya çarptırıldığını açıkladı. Şirket  tamı tamına 90 günlük bir süre içerisinde oluşturduğu bu durumu düzeltecek  değişiklikleri yapmazsa ve düzenlemeleri sağlamazsa  yıllık ortalama sahip olduğu cirosunun yüzde 5’ini de ödemek zorunda kalacak.

Google  şirketi açıklamadan hemen 20 dakika sonra yapmış olduğu bir açıklamayla itiraz edeceklerini duyurdu.  Bu konuda görüş beyan eden analistler  ise AB’nin bu kararı almak konusunda zaten şimdiye kadar geç kaldığı konusunda fikir birliğine sahipler.

Google’ın bu konu hakkında açıklaması ise şu şekilde: “Android herkes için daha fazla seçenek yarattı, daha az değil. Güçlü bir ekosistem, hızlı inovasyon ve daha düşük fiyatlar yoğun rekabetin ayırt edici özellikleridir. Komisyon’un kararını temyize götüreceğiz”.

GOOGLE NEDEN CEZA  ALDI?

Ücretsiz olarak lisanslanmakta olan ve dünyanın Android, Statista verilerine göre 2018’in ilk 3 ayı içerisinde yüzde 85,1  kullanım oranına sahip.

Google şuana kadar izlediği stratejileri ile, Android’i telefon üreticisi olan firmalara ücretsiz olarak sunuyor. Üretici firmalar ise gelişmiş mobil işletim sistemi ile telefonlarının yazılımının oluşturulması işi ile çok az uğraşmak zorunda kalıyor. Bu da her iki taraf için de artı bir kazanç sağlıyor.

Google’ın yaşadığı ve ceza almasına sebep olan asıl problem de tam olarak bu noktada başlıyor. Android işetim sisteminin içerisine kendi hizmetlerini yerleştirmekte olan ve bu hizmetleri de varsayılan araçlar olarak sunan, rakipleri de sisteme önyüklü sunmayan şirket, bu sebeple rekabet kurallarına aykırı bir davranış sergilemiş oluyor.Cihazlarından herhangi bir ayar değişikliği ve başka bir uygulama yapmamış olan sıradan bir Android kullanıcısı, Google ‘a ait arama motorunu kullanıyor, Google’ın hizmet verdiği haberleri okuyor, Google’ın sesli arama aracını kullanarak arama yapıyor ve en ama en önemlisi de Google reklamlarını kullanıyor

Birçok kullanıcı da bu ayarlar üzerinde herhangi bir değişiklik yapmadığı için de hemen hemen Google’ın müşterilerine sağladığı tüm Google hizmetlerini kullanıyor ve bu sebeple de şirket buradan kolayca gelir elde edebiliyor.

Google şirketi, geçtiğimiz eylül ayında da Avrupa Birliği tarafından arama sonuçlarını kendi vermekte olduğu alışveriş hizmetinin lehine düzenlemesi sebebi ile 2,4 milyar euro ceza ödemesi ile cezalandırılmıştı. Rekabete aykırı olması sebebi ile alınmış olan bu kararda, uygulamanın 90 gün içinde yeniden düzenlenmemesi durumunda yıllık ortalama cirosunun yüzde 5’i kadar ek ceza verilmesini de öngörmüştü.
Teknoloji şirketleri, rekabete aykırı uygulamaları hızlı ve güçlü bir şekilde uygulayabilecek potansiyele sahip oldukları için epey kısa süre içerisinde bu rekabete aykırı stratejinin avantajından faydalanabiliyorlar. Bu tip davalar, Microsoft’un Windows işletim sistemlerinde Internet Explorer’ı alternatifsiz olarak sunması olayı ile ilk olarak karşımıza çıkmaya başlamıştı. ABD’de 1998 yılında gerçekleşen dava için savcı 1992’den beri Microsoft’u takip ediyordu.

Şirket, Netscape web tarayıcısının satışını tamamen durdurmak için işletim sistemi tekeli oluşunu kötüye kullanarak Internet Explorer’ı öne geçirdi. 1992’de Ticaret Komisyonu’nun başlatmış olduğu bu dava, 1993’te ceza verilmemesi ile sonuçlandı. Ancak daha sonrasında Adalet Bakanlığı bu dava üzerinden soruştumayı yeniden başlattı ve 1998 yılında Adalet Bakanlığı ile 20 eyalet Microsoft’un rekabeti zedeleyici çalışmalar yapmaya devam ediyor olması sebebiyle ceza almasını sağladı. Bu durum ABD’nin hukuk tarihine o güne kadar açılmış ve sonuçlanmış olan en büyük rekabet davası olarak geçti.

Biraz araştırma yaptıktan sonra kolaylıkla gözlemleyebiliriz ki tüm teknoloji devi olarak bilinen şirketlerin geçmişlerinde buna benzer suçlar maalesef ki bulunuyor. Benzer uygulamalar sebebi ile de Avrupa Birliği de ilk olarak Microsoft’u dava konusu etti ve cezalandırdı. Bugüne gelene kadar, Microsoft’un yanı sıra Apple, Amazon, Facebook, Google, Samsung, Qualcomm, Uber gibi birçok teknoloji devi firmanın yer almış olduğu antitröst davaları ile  AB, ABD ya da diğer ülkelerden ceza aldı.

PEKİ CEZA ETKİLİ OLABİLECEK Mİ?

Saymış olduğumuz teknoloji ve internet devi firmalar bulundukları piyasa içinde ciddi bir tekel yaratmış durumdalardır. Bugün Google, internet aramalarının yüzde 89’unu, mobil işletim sistemlerinin yüzde 85’ini kontrol edebildiği bir konumda yer alıyor. İnternetteki gençlerin yüzde 95’i en az bir Facebook ürününü kullanıyor. Amazon, e-kitap satışlarının yüzde 75’ini yapıyor.

Bu şirketlerin birçok uygulaması, satış kanalı ve pazarlama mekaniği mevcut. Onbinlerce çalışanı bulunan bu dev şirketlerin, yüzlerce işini kontrol etmek için çok sayıda insan ihtiyacı olduğu gibi, bu davaların takibi, delil toplanması, görüşlerin, ifadelerin alınması ve değerlendirilmesi de ciddi bir iş yükü oluşturmaktadır. Hâl böyle olunca bu şirketlere açılmış olan tüm davalar oldukça uzun sürüyor. Bugün cezası açıklanan dava bile uzun yıllardır takip edilen bir davadır. Bu zaman zarfı içerisinde d şirketler haksız kazançlarını çoktan elde ediyor, üstelik bu zaman zarfı içerisinde bir de  savunma yapabilecekleri stratejilerini bile  hazırlıyorlar.

Avrupa Birliği bir süredir teknoloji devlerine verilen cezaların daha anlamlı olması gerektiğini ve önleyici olması gerektiğini düşünüyordu. Değeri yüz milyarlarca dolara denk gelmekte olan bu şirketler için milyon dolarlık cezalar pek bir anlam ifade etmiyordu. Birçok uzmanın da bu konu hakkında yıllardır görüş bildiriyordu. Bu sebepli olacak ki üst limite çıkarılan cezanın bir nebze daha fazla etkili olacağını düşünebiliriz. Sonuç olarak verilmiş olan 5 milyar euro’luk ceza, Google’ın 102,9 milyar dolarlık nakit rezervini çok hasar verecek ve korkutacak kadar etkili olacak bir ceza değildir. 5 milyar dolar, bir diğer anlatım ile Google’ın iki haftalık geliri anlamına geliyor. Bu tip uygulamaların hızlanması, tüketiciler için çeşitli avantajlar sağlayabilir. Özetle, bu cezalar hızlanırsa ve şirketler haksız rekabete girişmezse, daha kaliteli uygulamalar bizleri bekleyecektir.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sorularınız mı var?
Hemen Bizi Arayın.