İnsanların sosyal medya mecralarında markanız hakkında konuşmasını nasıl sağlayabilirsiniz?


İnsanların sosyal medya mecralarında markanız hakkında konuşmasını nasıl sağlayabilirsiniz?

 

Satın alma süreci söz konusu olduğu zaman tüm müşteriler, marka reklamlarından ziyade ilk önce, ağızdan ağıza pazarlama adı verilen kulaktan kulağa marka tanınırlığı yayma stratejisine ve diğer insanların, arkadaşlarının veya takip ettikleri kişilerin tavsiyelerini daha güvenilir buluyor. Geçmişte de bugün de hala kitlesel reklamlar güçlü bir erişim için hala büyük önem taşıyor, ancak bu durum tek başına marka farkındalığı yaratmak için yeterli gelmiyor maalesef. Ürün ya da hizmet satın almak isteyen bir müşteri için kişisel yaklaşımlar da en az kitlesel reklamlar kadar önem taşımaktadır. Bu etkiyi sağlayabilmeniz içinse kullanıcılarınızın  her mecrada markanızla ilgili pozitif yönde yorum yapmalarını ve konuşmalarını sağlıyor olmanız gerekiyor. Şu an bu etkiyi yaratabileceğiniz ve oldukça yüksek performans alabileceğiniz en iyi alan şüphesiz ki sosyal medya mecralarıdır. Sosyal medya mecraları, markanızı veya firmanızı direkt olarak potansiyel müşterileriniz ile karşılıklı etkileşime geçiren ve müşterilerinizle veya potansiyel müşterileriniz ile markanız hakkında en çok konuşturabileceğiniz alandır. Hazırlayacak olduğunuz farklı ve dikkat çekici içerikler, markanızla bütünleşecek olan reklam modelleri ve ünlü veya sosyal medya fenomenlerinin de yardımıyla, içeriklerinizi daha çok kişiye ulaştırabilir ve markanız hakkında insanları konuşturabilirsiniz.

Yukarıda bahsettiğimiz etkiye sahip olabilmek için sosyal medyada ismi sıkça geçen ve hakkında konuşturan bir marka olabilmek için fenomen diye adlandırılan sosyal medya mecralarında ünlü olmuş kişilerden de yararlanabilirsiniz. Çünkü sosyal medya fenomenleri, bir marka, fikir, iş ya da  belirli bir kişiyle ilgili kendi online kitlelerinin duygularına kolayca etki edebilen kişilerdir ve etki edecekleri kitle tahmin edebileceğimizden çok daha büyük olduğu için markanıza hızlıca ve fazlasıyla katkı sağlayabilirler.

Fenomenlerin markanıza katkı sağlayabileceğini söyledik ancak bizim ülkemizde bulunan bu fenomenler bir marka hakkında yorum yaptığı zaman bu durum bazı zamanlar hatta belki de çoğu zaman ters tepki yaratabiliyor. Çünkü yapılan paylaşımlar çok belirgin bir şekilde reklam olduğunu belli ediyor. Bu sebeple insanlar bu paylaşımları yorumlarken, çoğu zaman negatif ifadeler ve kelimeler kullanıyor. Fakat bunun yerine her zaman takipçilerine hitap ederken kendi kullandıkları iletişim diliyle içerikleri paylaşsalar ve doğal davransalar, paylaşımların reklam olarak görülmesinin önündeki bu katı engeli kolayca kaldırabilirler.

Aslında bahsetmiş olduğumuz negatif algının oluşmasında markaların da hataları oldukça fazla. Bahtemiş olduğumuz hatalı markaların fenomenlik kavramını yanlış anladıklarını zannediyoruz. Çünkü her fenomen bir değildir. Reklamlarınız için seçeceğiniz fenomenin hedef kitlenize hitap ediyor olması önemli bir ayrıntıdır. Bu yüzden eğer çok alakasız bir sebeple sevilen ve fenomen olmuş birine markanızı teslim etmemelisiniz.

Gerçekten fikirlerine güvenilen doğal fenomenler ile; kalitesiz içerik üreten fenomenleri birbirinden ayırmanız gerekiyor. Bu nedenle de ‘influencer’ diye adlandırılmakta olan insanları desteklemenizde ve reklam çalışmalarınızda birlikte çalışmayı tercih etmenizde fayda var.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sorularınız mı var?
Hemen Bizi Arayın.