Sitenizi Mobil Uyumlu Hale Dönüştürecek WordPress Eklentileri


Sitenizi Mobil Uyumlu Hale Dönüştürecek WordPress Eklentileri

WordPress kolaylıkla hiçbir ekstra bilgiye ve çabaya gerek duymaksızın yönetilebilir, erişilebilir ve kolay bir biçimde kullanılabilir CMS çözümlerinin merkezinde yer almaktadır. Bir firma sitesi, bir blog, bir dergi veya bir e-ticaret sitesinin altyapısını oluşturmakta en çok tercih edilen seçenektir. Sayısız teması, geniş desteği ve kullanışlı eklentileri sebebi ile WordPress epey güçlü ve kullanışlı bir sistemdir.

Yakın zamanda yapılmış olan araştırmaların sonuçlarına göre yaklaşık olarak 74.6 milyon web sitesi WordPress kullanmaktadır. Bunun yanı sıra geliştirilen eklenti sayısı 29,000 civarındadır ve ilerleyen zamanlarda bu sayı giderek artış göstermeye devam edecektir.

Mobil cihazlar internete erişim sağlamak alanında yeni bir erişim aracıdır. Mobil cihazlar bu alanda git gide masaüstü sistemlerin önüne geçmeye başlamıştır ve günümüzde arama motorlarında yapılan aramaların yaklaşık olarak %25’i mobil cihazlar üzerinden yapılmaya başlanmıştır. Verilere göre  ilerleyen zamanlarda bu sayının artış göstereceği bir beklenmektedir.

Mobil cihazların kullanım oranları hızla artış gösterdiği için artık web sitelerin mobil cihazlara uygun hale getirilmesi gerekiyor. Çünkü kullanıcıların memnuniyetsiz ayrılmasını istemiyorsanız ve sitenizi sürekli olarak ziyaret etmelerini ve deneyimlerini üst seviyede tutmak istiyorsanız web sitenizin mobil cihazlara uyumlu olması gerekiyor. Eğer WordPress kullanıyorsanız şanslısınız. Sizlerin işini oldukça kolaylaştıracak olan sitenizi mobil kullanıma adapte etmenize yardımcı olacak birkaç eklenti bulunmaktadır. Hemen bu eklentilere bir göz atalım.

JetPack

JetPack sitenizi her yönden hazırlayabilecek ve güçlendirebilecek başarı seviyesi yüksek bir eklentidir. 33 adet spesifik özelliğe sahiptir ve bunlardan bir tanesi de sitenizin mobil kullanıma uygun bir tasarıma sahip olmasını sağlamaktır. JetPack bir eklenti olmasının yanı sıra daha çok vazgeçemeyeceğiniz bir paket olmaya çalışan bir eklentidir.

JetPack’te bulunan mobil tema özelliği ile WordPress ile kurmuş olduğunuz sitenizi mobil cihazlara adapte edebilirsiniz. JetPack size iletişim formu, galeri gibi özellikler sunuyor ve bunların yanında eğer CSS ve PHP konusunda yeterli bilgiye sahipseniz temanızı özelleştirme imkanı da sunuyor.

JetPack aynı zamanda site onaylama araçlarına, “Photon” ismi ile bilinen site hızını arttırmanızı sağlayan bir özelliğe ve Google+ ile doğrudan entegrasyon sunan özelliklere sahiptir.

JetPack, WordPress ile kurmuş olduğunuz sitenizi ücretsiz olarak kolaylıkla mobil cihazlara uygun hale getirebilecek bir eklentidir.

 

WPTouch Mobile Plugin

5.5 milyon blog tarafından kullanılmakta olan bir eklentiden bahsetmeden geçmek olmaz tabi ki. WPTouch Pro, WPTouch Theme tamamen mobil kullanıma duyarlı bir eklentidir. Dokunma iyileştirmeleri de içerisinde olmak üzere, WPTouch Theme ve WPTouch Pro diğer duyarlı sitelere oranla oldukça fazla hıza sahip olma imkanı sunmaktadır.

WPTouch Plugin eklentisi, “Infinity Cache” olarak adlandırılan bir özelliğe sahiptir ve bu özellik sizlere mobil bellekleme imkanı sağlamaktadır. Resimleri CSS yardımıyla ölçekler ve bu şekilde mobil cihazlar için optimize edilmiş resimler ortaya çıkarır. WPTouch eklentisi farklı uzantılar ile içerikleri mobil cihazlara ayrı ayrı işleyebilir, bu işleme resimleri dahil eder ve web sitenin hızlı yüklenmesini sağlar.

Bu eklenti masaüstü ve mobil kullanıcılara oldukça başarılı bir kullanıcı deneyimi sunmak için idealdir. Bu eklenti aynı zamanda birkaç ek eklentiye de sahiptir. Bu ek eklentiler ile web sitenize ulaşmak isteyen mobil cihazın saptanmasını ve uygun özelliklerin devreye sokulmasını sağlar.

WPTouch WordPress 3.6 ya da daha üst versiyonlarda kullanılabilmektedir.

 

WP Mobile Detector

Kullanıcıların sitenize mobil cihazları aracılığı ile erişim sağlayıp sağlamadıklarından emin değilseniz ya da sunucuya gönderilen isteğin mobilden veya masaüstünden gelip gelmediğini bilmiyorsanız WP Mobil Detector eklentisi kullanarak kolaylıkla fikir sahibi olabilirsiniz.

Bu eklenti WordPress ile oluşturulan sitenize erişim sağlamak isteyen kullanıcıların kullandığı cihazı otomatik olarak tespit eder ve cihazlara uygun olan mobil temayı yine otomatik olarak yükler. Bu eklenti gelişmiş ve başarılı analizler sunar ve 5000 civarında mobil cihazı desteklemektedir. İçerik formatlarını kolaylıkla mobil cihazlara uyumlu hale getirir ve eklenti önceden yüklü olan 7 adet mobil tema ile birlikte gelir.

WP Mobile Detector eklentisi eğer hedef kitleniz sadece akıllı mobil cihaz kullanıcılarından oluşmuyorsa sizin için oldukça mantıklı bir seçenek olacaktır. Bu eklenti ile siteye gelen erişimin bir akıllı telefondan mı sağlandığını yoksa standart bir mobil telefondan mı geldiğini tesbit eder ve bu cihazlara uygun mobil temayı kullanılan mobil telefon standartları kapsamında otomatik olarak yükler.

WP Mobile Detector PRO eklentisinin fiyatı 50 dolar civarındadır. Bu versiyonu ayrıca kullanıcılarına mobil temayı özelleştirme imkanı da sunmaktadır.

WordPress Mobile Pack 2.0

 

Kullanıcı deneyimini bir adım ileri taşımak istiyorsanız ve sitenizin bir uygulama gibi görünmesini istiyorsanız WordPress Mobile Pack 2.0 eklentisini kullanmanızı kesinlikle öneririz.

Bu eklenti sahip olduğunuz içeriği platformlara, işletim sistemlerine ve cihazlara göre kullanıcılarınıza sunmaktadır. Eklentinin sahip olduğu çoklu platform desteği, hassas kullanıcı arayüzü, altı arka plan kapağı ile hazır bir tema ve gönderi senkronizasyonu özellikleri bulunmaktadır. Eklenti bunların yanı sıra görümünü özelleştirmenize de olanak sağlamaktadır.

WP Mobile Edition

 

Tamamen mobil cihazlara yönelik olarak tasarlanmış olan siteler duyarlı tasarımlardan çok daha iyidirler. WP Mobile Edition sahip olduğunuz sitenizi tamamen mobil versiyona geçirmenizi sağlayan bir eklentidir. Android, iOS ve Windows işletim sistemlerinin tümünü desteklemektedir.

Bu eklentide bir mobil geçiş butonu bulunmaktadır. Eklenti cihazları otomatik olarak tespit eder ve kullanıcılara masaüstü ve mobil cihazlar arasında geçiş yapmak konusunda bir seçenek sunmaktadır. Standart mobil teması epey hızlıdır ve kolayca yüklenmektedir. Sekiz çeşit renk şeması, cihaz adaptasyonu, akıllı formatlama özelliği ve tam yorum sistemi özelliklerine sahiptir. Tema tüm bunların yanında bir de SEO uyumludur ve mobil reklam seçenekleri ile aradığınız herşeyi sunmaktadır.

 

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sorularınız mı var?
Hemen Bizi Arayın.