Trafiğiniz Aniden Düşmeye Başladıysa Ne Yapmalısınız?


Trafiğiniz Aniden Düşmeye Başladıysa Ne Yapmalısınız?

Hiçbir sebebi yokken trafik değerleriniz aniden düşmeye başladıysa bunun altında yatabilecek en bilinen sebepleri kontrol etmeniz gerekir. Trafik değerlerini kontrol ederken bulacağınız nedeni hatalı saptamak oldukça yaygın düşülen bir durumdur. Yapmanız gereken ilk iş Google Analytics verilerinizi gözden geçirmek olmalıdır. Çünkü yaşadığınız trafik düşüşleri veya artışları piyasaya bağlı veya mevsimle ilgili doğal sebeplerden kaynaklanıyor olabilir.

Üzerinde durmanız gereken bir diğer konu ise belirli günler veya cihazlar için verileri ayrıca incelemeniz gerektiğidir. Google Analytics hesabınızın doğru çalıştığından ve tüm verilerin doğru aktarıldığından emin olun. Eğer ki yaşadığınız sorunlar istatistiksel değilse artık problem üzerine araştırma yapmaya başlayabilirsiniz demektir. Yapmanız gerekenleri sizler için adım adım sıraladık. Dilerseniz hemen başlayalım.

1-  Sitenizde Yapılan Önemli Değişiklikler

Sitenizde yaptığınız değişiklikler büyük bir etkendir. Yeniden tasarlama, taşıma veya içerik temizleme gibi sebepler potansiyel olarak trafik değerlerinizin düşmesine sebep olabilir. Son dönemde hızla trafik düşüşleri yaşıyorsanız sitenizin SEO çalışmalarını tekrar incelemelisiniz. Genellikle en çok göz ardı edilen hatalar indeksleme ve tarama ile ilgili hatalardır. Bu nedenle bu konular üzerinde durmanızda fayda var.

İlk olarak, Google Search Console aracınıza girmeli ve Tarama > Tarama Hataları kısmına bakmalısınız. Burada yer alan grafiği dikkatli bir biçimde inceleyerek keskin değişiklikler var mı diye bir bakın.

Google Search Console tarafından verilen bozuk URL uyarılarını görmek için WebSite Auditor aracından yararlanabilirsiniz. Siteniz için bir plan hazırlamalı ve uygulamanın sitenizi taramasını sağlamalısınız. “All Resources” kısmından “Quick Search” filtresinden yararlanmalı ve “Links to Page” kısmından bozuk linkleri bulmalısınız.

Daha sonra Google Search Console mülkünüzden Dizin > Dizin Durumu alanına gelerek sitenizin indekse eklenen site rakamında düşüşler var mı diye kontrol etmelisiniz.

2-  Manuel Arama Motoru Yaptırımları

Google’ın site yöneticisi kalite kılavuzunda yer almakta olan kuralları ihlal ediyorsanız ve Google’ın algoritmaları tarafından yakalandıysanız ani düşüşler yaşayabilirsiniz. Bu durumda Google Search Console mülkünüzden Arama Trafiği > Manuel Eylemler bölümünde bir bildirim karşınıza çıkacaktır. Siteniz için hatalı değerlendirilme yapıldığını düşünüyorsanız Google’a tekrar değerlendirme yapılması için talep gönderebilirsiniz.

Kullanıcı Tarafından Oluşturulan Spam

Kullanıcılar tarafından üretilen içeriklere yer vermeniz halinde sitenizde bulunan ilgisiz linklerden kaynaklanan cezalar almanız söz konusu olabilir. Bu ve benzeri bir kural ihlalinin önüne geçmek için temizleme ve arındırma çalışmaları yapabilirsiniz. Tekrar buna benzer problemlerin yaşanmasınıa engel olmak için reCATPCHA eklentisi kullanabilir veya kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriğe “nofollow” özelliği ekleyebilirsiniz.

Doğal Olmayan Linkler, Yönlendirmeler ve İçerik Gizleme

Bunlar site içi kural ihlaline sebebiyet vermektedir. Eğer siteniz ortalamanın üzerinde bir büyüklükte ise bu hataları saptamak epey zordur. Yine WebSite Auditor aracından faydalanarak yoğun gözüken bu çalışmayı daha kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

Zayıf veya Kopya İçerik

Az ve kalitesiz içeriklere sahip olan çok sayıfa sayfaya sahip olmak zayıf içerikten ötürü ceza almanıza neden olabilir. Bu içerikler çok sayıda link içeren kategori sayfaları olabilir veya bilgi vermeyen ve hiçbir değere sahip olmayan içerikler de olabilir. Bunları bir araya toplamak ya da gizlemek iyi bir seçenektir. Erişilebilir olan tüm içeriklerin sitenizin kalitesiyle uyumlu olmasına özen göstererek bu sorunu çözmeniz mümkündür.

Sitenize Gelen Doğal Olmayan Linkler

Bu konudaki problemleri bulabilmek için SEO SpyGlass aracından faydalanmanızı öneririz. Siteniz için bir plan oluşturmalı ve SEO PowerSuite Backlink Explorer içinde bulunan Google Search Console bağlantısını kullanmalısınız. Sitenizde yer alan linkler bir araya geldiği zaman “Linking Domains” bölümüne geçiş yapmalı ve çalışma alanında bulunan “Penalty Risk” kısmını kontrol etmelisiniz.

3- Google Algoritma Güncellemesi

Google gün geçtikçe yenilenmeye ve gelişmeye devam etmektedir. Trafik düşüşleri yeni çıkan bir güncellemenin ardından yaşanmaya başladıysa bu durumda yeni algoritmanın değişiklikleri SEO çalışmalarınızla uyumsuz olabilir demektir. Eğer böyle bir yenilik sonrasında düşüşleriniz başladıysa yeniliklerden haberdar olun ve sitenizi yeni algoritmanın beklentilerine göre düzenleyin.

4- Değerli Link Kayıpları

Link kayıpları sitenizin görünürlüğünü ve trafik oranlarını etkileyecektir. Özellikle sitenizin sahip olduğu çok sayıda link yoksa bu durum ile daha sık karşılaşmanız olasıdır. Trafik düşüşleriniz anahtar kelimelerin ve sayfaların çoğunluğunu etkiliyorsa link profilinizde keskin ve güçlü değişiklikler meydana gelmiş olabilir. SEO SpyGlass aracından faydalanarak “Summary” kısmından “Backlink Progress” grafiğini inceleyebilir ve fikir sahibi olabilirsiniz.

Bu aşamadan sonra “Backlinks” kısmında yer alan “Update Backlinks” seçeneğine gelerek verilerinizi güncelleyip linkleri gerçek zamanlı olarak takip edebilirsiniz. “Last Found date” kısmında bulunmakta olan tarihler linklerin son görüntülendiği zamanları sizlere sunacaktır.

5-  Rakip ve Arama Motoru Sonuç Sayfası Değişiklikleri

Trafik düşüşleriniz ortalama rakamların üzerinde ise ya da spesifik bir anahtar kelime sebebi ile meydana geliyorsa bazı sayfalarınız arama motoru sonuç sayfasında geri plana düşebilirler. Bu konu üzerinde araştırma yapabilmek için Rank Tracker aracında bulunan “SERP History” sekmesine göz atabilir ve sorunlarınızı saptayabilirsiniz. Bu araçta aramalar için bilgi grafiği, öne çıkarılmış snippet ve cevap kutuları için sonuçlar bulunmaktadır. Bu aracın verilerinden faydalanarak bir plan oluşturabilirsiniz. Zayıf yönlerinizi güçlendirmeyi düşünerek oluşturacağınız plan ile hedefinize ulaşmanız mümkündür.

Son olarak trafik kaybınızın bir diğer sebebi de rakiplerinizden birinin TBÖ kampanyası oluşturmuş olması olabilir. Başarılı bir sıralamaya sahip olduğunuz anahtar kelimeler üzerinden reklam teklifleri vererek rakibiniz arama motoru sonuçları içerisinde sizden daha ön sıralara çıkmaya çalışıyor olabilecektir. Bu durumda eğer söz konusu anahtar kelimeler siteniz için çok önemliyse rakibinizin üstünde yer alabilmek için anahtar kelimelere daha yüksek teklif verme seçeneğini değerlendirebilirsiniz.

 

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sorularınız mı var?
Hemen Bizi Arayın.