SEO Çalışmalarını Etkisine Göre Nasıl Değerlendiririz?


SEO Çalışmalarını Etkisine Göre Nasıl Değerlendiririz?

SEO çalışmalarınız ve içerik değişikliklerinin sitenize fayda sağlayıp sağlamadığını anlamanız için yapmanız gereken adımlar mevcuttur. SEO çalışmalarınızda uygulayacağınız stratejileri etkilerine göre öncelik sırasına dizerek işletmenizin hedeflerine yönelik adımlar atmasını sağlayabilirsiniz.

Sitemizi optimize etmek için ne yapmalıyız?

Her SEO uzmanının ve SEO çalışmaları yapanların aklında büyük bir soru işareti oluşturan bir sorudur ve bu sorunun kesin ve net bir cevabı yoktur. SEO çalışmalarının en temel problemi de budur. Bu çalışmalar çok fazla alanı kapsadıkları için çok fazla yöntem tavsiyeyle karşı karşıya kalırız. SEO çalışmaları yapan her ekibin bu tavsiyeleri ve yöntemleri uygulayacak bilgi birikimine sahip olmaması önemli bir problemdir. Çünkü bu durumda yapılması gereken her şeyi bir arada gerçekleştirmeniz pek mümkün olmayacaktır.

Etkiye Göre Öncelik Tanıma

Her bir çalışmayı aynı gün içerisinde gerçekleştirmek mümkün değildir. Çünkü SEO çalışmaları yapmak zaman alıcı ve iyi araştırma gerektiren bir süreçtir. Bu nedenle çalışmalarınızı bir önceliğe göre düzenlemeli ve bu sıralama ile uygulamalısınız. Bu nedenle ilk önce bir teknik SEO denetimi gerçekleştirmelisiniz. İlk olarak sitenizi geri planda tutan unsurları saptamalısınız. Belirlediğiniz bu unsurları etkilerine göre sıralayıp önem sırasına göre plan yapmalısınız.

Kaynaklara Göre Öncelik Tanıma

Etki için geçerli olan tüm saydıklarımız kaynaklar için de geçerlidir.

Bir sitenin HTTP’den HTTPS’e geçirilmesi durumunda yaşanacak sorunları önceden görmeniz gerekir. Eğer bir şirket sitesi için çalışma yapıyorsanız bu geçişi yönetebilecek bir kişinin olduğundan emin olmanız gerekir.

Bir siteyi HTTPS’e taşımak kolay ve küçük bir adım değildir. Aksine son derece önem taşıyan ve zor durumlar yaşanmasına sebep olabilecek bir çalışmadır. Hatalarla karşılaşma ihtimali olduğu için organik trafik kaybı yaşamanız da olasu bir durumdur. Bu geçişi doğru sağlayabileceğinizden emin olana kadar doğru zamanı beklemenizi öneririz.

Eğer bir başka şirkete içerik oluşturma konusunda tavsiye verdiyseniz şirketin içerisinde düzenleme, onaylama ve süreci yönetme konusunda aktif çalışabilecek bir çalışan bulunmuyorsa bu önerinizi de rafa kaldırma fikrini gözden geçirmelisiniz. Çünkü yayınlanmayan bir blog yazısının web siteye bir yararı olmayacaktır.

Alternatif olarak yeni içerik oluşturmak yerine eski içerikleri yenileme ve güncelleştirme çalışmaları yapmanız da iyi bir seçenektir. Bu yöntem ile kapsamlı incelemeler yapmanıza gerek kalmaz ve değişiklikleri daha az süre içerisinde yapabilirsiniz. Sonuç olarak, blog trafiğiniz yükselmeye başlar ve yeni içerik üretmeden site değerlerini yükseltmeyi başarabilirsiniz.

Tavsiyelerle İşletme Hedeflerini Örtüştürmek

Sizlere verilen tavsiyeler ile işletmenizin hedeflerinin uyumlu olmasına ve örtüşmesine dikkat etmelisiniz.

Bahsi geçen şirketin içeriğe ihtiyacı olduğu kaçınılmaz bir gerçektir. Ancak mevcut kampanya ve strateji ile uyum sağlayan içeriklerin oluşturulması konusuna önem verilmeli ve bu uyum kuralı göz ardı edilmemelidir.

Karşınıza gelen her tavsiyenin şirketin stratejisi ile uyumlu olması gerekmektedir. Yayınlanmayan ve sonradan hazırlanmış olan tüm tavsiyelerin mevcut kampanyaya dahil edilmesi yöntemi sayesinde daha başarılı adımlar atmanız mümkündür.

Bu uyum kuralının göz ardı edilmesi veya atlanması düşünülenin aksine oldukça yaygın ve basittir. SEO çalışmaları için hazırlanmış olan içerikler mantığı açısından bakıldığı zaman doğru olabilir ancak şirketin koşullarına uygun değilse o içerikten herhangi bir sonuç beklemek doğru olmayacaktır.

SEO çalışmalarından sorumlu olan ekibinizin şirket hedeflerini doğru anlaması ve bunların şirketin diğer ekipleri ve işletmenin kendisiyle uyumlu olmasını sağlaması gerekir.

Güncel Olana Hemen Odaklanmama

SEO çalışmaları için emek veren çalışanların ve kişilerin sıklıkla karşılaştığı ve yaptığı belli başlı yaygın hatalar vardır. Bunlardan en önemlisi Google’a gereğinden fazla bağlı kalmak, onun güncellemeleri ve değişikleri için sürekli yenilemelerde ve güncellemelerde bulunmaktadır.

Google sitenizin güvenli olması gerektiği koşulunu sunduğu zaman üzerinde çalıştığınız sitenin güvenli olmasını sağlamanız tabi ki gerekmektedir. Bu çalışma sırasında güvenli olmayan ve güvenli olan site arasındaki farkların neler olduğunu tesbit ettikten sonra hareket etmelisiniz.

Ancak bir diğer bakış ile yazarlık biçimlendirmelerini, 300 karakterli meta açıklamalarını ,Google+’ın ekstra önemli olduğunu hatırlıyor musunuz? Bunların hepsinin geride kaldığını söylemeden geçemeyiz. Bu nedenle her Google değişikliğine göre birebir yenileme ve değişiklik yapmanıza gerek yoktur.

Bir işletmeye öneri sunmanız gerektiği zaman ilk önce Google’ın ne istediğini iyi anlayarak hareket etmeniz gerekir.

Sitenizin güvenli olmasını ve hızlı olmasını sağlayabilirsiniz. Ama, eğer ki sitenizin trafiği yoğun bir şekilde mobil kullanıcılardan gelmiyorsa zamanınızı mobil stratejiye ayırmanıza gerek yok demektir. Bu ve bunun gibi Google’ın beklentilerinin her birini aynı anda sağlamaya çalışmak yerine amaçlarını farkederek ihtiyacınız olanları uygulamaya çalışmanız gerekir.

Başarı hareket eden bir hedeftir. Ve sürekli olarak yenilenmeli ve güncel olmayı sağlayabilmeniz gerekir. Ancak bir programı değiştirmek veya yeniden yapılandırmak ortalama bir yıl veya altı ay gibi bir zaman alabilir. Eğer ki her değişikliğin peşinden gitmeye çalışırsanız maalesef bu sürekli yenilenen ve gelişen dijital dünyanın içerisinde kaybolursunuz. Bu nedenle yeniliklerin amaçlarını ve temellerini anlamaya ve ona göre değerlendirmeye özen göstermelisiniz. Hal böyle olunca SEO uzmanları sonuçları değerlendirmeye, çalışmaları düzenlemeye ve stratejiyi değişen manzaraya karşı ufak değişiklikler ile ayakta tutmaya devam etmek zorundadırlar.

Her şeyi tek tek düzeltmeye çalışmak istemeniz tabi ki olası bir durumdur. Hele ki rekabet oranı yüksek bir sektörde hizmet veriyosanız yüzde yüz başarı ile devam etme arzunuz tabi ki olacaktır ama bunun geçerli ve ulaşılabilir bir seçenek olmadığını bilmelisiniz. Ekibinize başarıyı sağlayabilmeleri  için çalışmalarını değerlerine göre öncelik sırasına dizmeleri konusunda yardımcı olmalısınız. Bunu yaparken çalışmaların etkisini ve elinizde bulunan kaynakları göz önünde bulundurmalı ve onların işletme hedefleriyle örtüşmesini sağlamalısınız.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sorularınız mı var?
Hemen Bizi Arayın.