SEO


Arama Motoru Optimizasyonu – SEO – Nedir, Ne işe yarar, Nasıl Yapılır?

(Orijinali: Search Engine Optimization)

SEO, “Search Engine Optimization” ibaresinin kısaltılmış yazılışıdır.  Orijinali İngilizce olan bu terimin Türkçe Karşılığı “Arama Motoru Optimizasyonu”dur.  Google, Yandex, Bing, Yahoo ve benzeri arama motorlarındaki arama sonuçlarında ön sıralarda yer almak için SEO işlemi yapılmaktadır. Optimizasyon işlemleri uzmanlar tarafından uygulanması gereken iyileştirme işlemleridir. Profesyonel Arama Motoru Optimizasyonu çalışmaları en az 4 ay süre ile planlanır.

Bu süreden daha erken fayda sağlamak olanaksızdır. Çalışma süreci içinde; Sayfa tasarımı, Sayfa dolaşımı, Sitede geçirilen süre, Hemen çıkma oranı, Rakip firma analizi, Toplam backlink sayısı, içerik kalitesi gibi değerler göz önünde bulundurularak web siteniz için optimizasyon yapılır.

SEO yapan firmalar, web sitenizin SEO’ya uyumluluk Kriterlerini eksiksiz olarak iyileştirerek web sitenizin kazançlarının arttırılmasını hedeflemektedir.

“SEO” neden gerekli?

Arama Motoru Optimizasyonu, internet işletmenizden reklamsız olarak gelir elde etmenizi sağlar. Google veya diğer arama motorlarında sitenizin kelime konumlarını yükselterek, sizinle ilgili arama yapan herkese ilk sıra veya ilk sayfada görünürsünüz. Web sitenizden gelir elde etmek için sürekli olarak reklam vermenize gerek kalmaz. Reklam vermek zorunda olan bir internet şirketiniz varsa, reklam maliyetlerini uzun vadede yarı yarıya azaltır.Google Sıralama Kriterleri Nelerdir?

Google, web siteleri arasında sıralama yaparken bazı kriterleri göz önünde bulundurur. Google algoritması, Google.com tarafından tam olarak açıklanmasa da resmi veya gayri resmi olarak açıkladığı bazı faktörler vardır. Aynı zamanda bizim gibi binlerce müşterisi olan SEO ajansları kendi gözlemlerine dayanarak bazı sıralama faktörlerini ortaya çıkarmaktadır.


SEO’da kriterler nasıl değerlendilir?

Yukarıda şimdiye kadar bilinen, tespit edilen ve Google uzmanları tarafından açıklanan Sıralama faktörleri yer almaktadır. Bu tablo vasıtasıyla, Google’ın aslında sizden ne istediği ve ne beklediği anlaşılabilir. Bir web tasarım ekibine sahipseniz bazı hataları ve eksikleri kendiniz belirleyip düzenleyebilirsiniz. Bunun yanında, diğer web sitelerinden alınan linkler ve sosyal medya aktivitesi önemlidir. En önemli SEO farktörü, direkt girişlerdir. Yani Bir kullanıcı web sitenizin adresini yazarak sitenizi ziyaret ediyorsa her zaman 1 puan öndesiniz demektir.


Direkt Ziyaretler

Direkt Ziyaret; Web sitenize gelen ziyaretçilerin Google veya herhangi arama motoru vasıtasıyla değil, direkt olarak site adresinizi yazarak sitenizi ziyaret etmesi durumudur. Bu girişler ne kadar çoksa, Google sıralamasında o kadar yukarıda olursunuz. Çok önemli bir kriterdir. Direkt girişleri yükseltmek için marka pazarlama işlemi yapmak gerekir.

Sitede geçirilen zaman

Ziyaretçilerin web sitenize girdikten sonra geçirdikleri zaman önemlidir. Web sitenizin içeriği her neyse, ziyaretçi sitenize girdikten sonra ilgi alanına uygun bir yere gelmiş olduğunu düşünmeli. Web sitenize gelen ziyaretçilerin sitede kaldığı süre Google sıralama farktörleri içinde en önemli kriterlerden biridir. Bu süreyi yükseltmek için kaliteli içeriklere sahip olmalısınız.

Hemen Çıkma Oranı

Hemen Çıkma Oranı; “Kullanıcılar sitenize giriş yapar yapmaz sitenizden ayrılıyor mu yoksa sitenizi vakit ayırmaya değer mi buluyor?” sorularının cevabını veren önemli bir orandır. Web sitenizi ziyaret eden kullanıcılar sitenizde yer alan diğer sayfaları da ziyaret ediyorsa hemen çıkma oranı düşer. Aksine eğer kullanıcılar web sitenize giriş yapar yapmaz çıkıyorsa ya da bir kaç saniye sonra sitenizden ayrılıyorsa hemen çıkma oranınız yükselir. Hemen çıkma oranı, web sitenizin performansı ve kullanıcıların ziyaret esnasındaki davranışları hakkında bilgi verir. Web sitenizin hemen çıkma oranı yüksekse web sitenizde yolunda gitmeyen bir takım şeyler var demektir.

Sayfa Dolaşımı

Web sitenizi ziyaret eden kullanıcılar, farklı sayfaları mutlaka dolaşmalı. Eğer sitenizi ziyaret eden kişiler web sitenizde yer alan farklı veya benzer içerikleri dolaşıyorsa bu iyidir. Google gözünde anlamlıdır. İnsanlar, ilgi alanıyla alakalı konuları sitenizde bulmuş demektir. Sıralama sonuçlarında bu tip popüler siteler üst sıralarda çıkar.

Backlink ve Referans Siteler

Sizi öneren diğer web siteleri, en önemli SEO farktörlerinden biridir. Sizi ne kadar çok kişi öneriyorsa siz o kadar iyisinizdir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta şudur: Backlinkler, farklı domainlerden, farklı ip adreslerinden gelmelidir. Kendi sitenizden kendinize ait başka bir siteye link çıkışı yaparsanız bir etkisi olmayacaktır. Link çıkışı olan sitenin, sizinle hiç alakası olmaması gerekir.

Sosyal Medya Gücü

Takipçiler, SEO ile ilgili gibi durmasa da öenmlidir. Sizi ne kadar kişi takip ediyor? Herhangi bir içerik paylaştığınızda anında bu bağlantıya tıklayıp siteye giriş yapan kaç kişi var? Google, sıralamaları oluştururken bu kriterlere dikkat eder.

İçerik (sayfa) Kalitesi

Web sitenizde yayınladığınız içerikler kaliteli olmalıdır. Kaliteden kasıt, benzersiz, orijinal, ekstra bilgi içeren, kaynak gösterilmiş, içinde resim veya video olan içeriklerdir. Kopya içerikler, benzersiz olmadığı için sıralama alamaz. Google, kopya veya kalitesiz toplama içerikleri sıralamaya sokmaz.

Anahtar Kelime yoğunluğu

Anahtar Kelime (Keyword) sayfanızda mutlaka her bölümde belirtilmelidir. Örneğin; SEO ile ilgili bir makale yazıyorsanız, H etiketi içinde “SEO” mutlaka sayfaya yazılmalıdır. 500 kelimeden oluşan bir makaleniz varsa yüzde 8-10 oranında anahtar kelime bu makale içinde geçmelidir. En az 8 defa SEO kelimesi makale içinde geçmek zorundadır.
SEO NE DEĞİLDİR?

“SEO ne değildir?” kısmını atlamamak gerekir. SEO bir “kara büyü” değildir. Yani web sitenizi bir anda yükseltemezsiniz. Bunun nedeni Google Sıralama Algoritması’nın sürekli değişmesi ve Google’ın bu konuda bir kullanım kılavuzu vermemesidir. Aslında Arama Motoru Optimizasyonu çalışmaları algoritmik varsayımlar ve her sektöre göre yapılan farklı sistemli çalışmalardan ibarettir.


Rakamlarla Seo Hakkında bazı püf noktaları


45%
İçerik Uzunluğu

İÇERİK UZUNLUĞU

Yüksek aranma hacimli kelimelere göre yapılan aramalarda Google ilk 3 sıralamasında bulunanların diğer sitelere göre içerik uzunluğu oranı: %45


65%
HTTPS

SSL Kullanım Oranı

Google aramalarında en üst sırada çıkan sonuçların %65'i HTTPS kullanmaktadır.

11000

Toplam alınan Backlinksayısı

Google ilk sıra'da olan bir arama sonucunun, 10'uncu sırada olan siteden en az 10.000 daha fazla backlink aldığı tespit edilmiştir.


49%
HEMEN ÇIKMA ORANI

Hemen Çıkma Oranı

Google ilk 3 sıra içindeki web sitelerinin ortalama ``hemen çıkma oranı`` Yüzde 49'dur.

20%
Farklı referans linkler

Daha Fazla Web sitesinden alınan Backlink

Google sonuçlarında ilk sıralarda olan sitelerin diğer sitelere oranla farklı web sitelerinden aldığı fazla baclink oranı.


18%
``Body content`` içinde anahtar kelime olmayan siteler

İÇERİKTE ANAHTAR KELİMEOLMAYANLAR

Google sonuçlarında ilk 3'te çıkan web sitelerinin %18'inin içeriklerinde anahtar kelime bulunmuyor. Sadece Title ve Description'da keyword yazıyor.Profesyonel SEO Optimizasyon işlerini
MORADAM sizin için yapar!


Moradam, SEO’nuzun tüm aşamalarında size destek ve danışmanlık sunar. Aynı zamanda Profesyonel  Websitesi Hata Analizi ve Sıra Bulucu sistemimiz sayesinde SEO çalışmanızın her aşamasını kontrol altında tutabilirsiniz. Dilerseniz Blog Makalelerimizi okuyarak web sitenizin yükseltme çalışmalarını kendiniz de yapabilirsiniz.Sorularınız mı var?
Hemen Bizi Arayın.