SEO İçin Anahtar Kelime Belirleme Teknikleri

SEO İçin Anahtar Kelime Belirleme Teknikleri

Anahtar kelimelerin arama motorlarının arama sonuçlarında yer almanızı sağladığı malumdur. Anahtar kelimeler aynı zamanda ilgi çekici içerik fikirleri üzerinde beyin fırtınası yapmanıza, izleyicilerinizin neye ihtiyacı olduğunu anlamanıza da yardımcı olur. Anahtar kelimeler ve ifadeler, insanların çevrimiçi arama yapmak ve ihtiyaç duydukları bilgileri bulmak için kullandıkları terimlerdir. 

Örneğin, birisinin yoğurt yapma konusunda bilgiye ihtiyacı vardır, Google’ye gelerek “yoğurt nasıl yapılır” şeklinde arama yapar. Burada, kullandıkları arama ifadesi, anahtar kelime öbeğidir. Anahtar kelimeler aynı zamanda içeriğinizin neyle ilgili olduğunu tanımlamanıza yardımcı olur. Bunları stratejik olarak kullanmak, alakalı bir hedef kitleyi çekmenizi sağlamak için doğru arama sonuçlarında çıkmanız adına size destekçi olur. 

Her internet sayfasının konusuna ve sayfanın içeriğine bağlı olarak farklı bir hedef anahtar sözcüğü olur. Genellikle web sitenizdeki anahtar kelimeleri; meta etiketleri, ürün açıklamalarını, blog gönderilerini, sosyal gönderiler, resim alt yazıları gibi alanlarda kullanırsınız. Bu, arama motoru tarayıcılarının web sayfalarınızın içeriğini anlamalarına yardımcı olduğundan, arama sonuçlarında olmanıza olanak sağlar. 

Anahtar Kelime Belirlemenin Yararları ve Faydaları

Anahtar kelime araştırması, esas olarak hedef kitlenizin kullandığı arama terimlerini keşfetme sürecidir. Böylece, hangi terimleri aradıklarını belirleyerek, muhtemel kitlenizin kim olduğunu, neye ihtiyaçları olduğunu anlayabilirsiniz.

Anahtar kelime belirleme araştırması ayrıca, insanların sektörünüzde en çok hangi konularla ilgilendiğini belirlemenize yardımcı olur. Bu, sizi ilgilendiren ve ihtiyaçları karşılayacak içerik fikirleri bulmanızda size yardımcı olur, böylelikle içerik stratejinizi kuvvetlendirir.

Markalı anahtar kelimeleri kullanarak anahtar kelime araştırması yaparsanız, insanların markanız hakkında bilgi bulmak için kullandıkları en yaygın arama terimlerinden bazılarını öğrenirsiniz. Ayrıca, markalı anahtar kelimeleri sosyal medya araştırması yapmak ve insanların markanız hakkında neler söylediğini bulmak için kullanabilirsiniz. Bu arama sonuçları, insanların markanıza karşı duyarlılıkları hakkında genel bir fikir sahibi eder.

Markanız için markalı anahtar kelime araştırması yaptığınız gibi, rakipleriniz üzerinde markalı anahtar kelime araştırması da yapabilirsiniz . Bu, hangi anahtar kelimeler için sıralama yaptıklarını, insanların onlar hakkında neler söylediklerini anlamanın iyi bir yoludur. 

Anahtar Kelime Belirleme Nasıl Yapılır?

Çeşitli pazarlama stratejileri ve kanalları için anahtar kelime belirlemenin nasıl yapıldığına dair ufak değişiklikler olsa da, önemli adımlar aşağı yukarı aynıdır. Anahtar kelime araştırması yapmak için temel adımlara bir göz atalım:

Süreç, işinizle alakalı genel bir konu listesiyle başlar. İşletmenizi veya sektörünüzü düşündüğünüzde akla ilk gelenler nelerdir?

Örneğin Moradam.com’un şu konulara odaklandığını söyleyebiliriz:

  • SEO
  • WordPress
  • Sosyal medya pazarlamacılığı
  • Bloglama

Bunlar; anahtar kelimeler değil, daha sonra daha belirgin anahtar kelimeleri bulmak için konu daraltmanıza yardımcı olacak geniş konulardır. İlk aşamada böyle ana konularını belirlemek gerekir.

İkinci olarak bu genel konuları Google’a yazıp tamamlama önerilerini listeleyerek daha sağlam bir anahtar kelime listesi oluşturmak mümkündür. Bu listeye başka anahtar kelimeler de eklemek için Google arama sonucu sayfası altındaki “İlgili aramalar” bölümünün altında daha fazla anahtar kelime bulabilirsiniz. Bu bölüm, kullandığınız arama terimiyle yakından ilişkili olan popüler anahtar kelimeleri gösterir.

Bu, insanların aradığı diğer alakalı terimleri keşfetmenize yardımcı olduğundan, içerik fikirleri almak için kullanabileceğiniz anahtar kelime araştırma ipuçlarından biridir.

Bu anahtar kelimelerin popüler ve alakalı olduğu konusunda bir fikriniz olsa da, bunu ispatlayacak hiçbir istatistiksel veriniz yoktur. Bu sebeple, gerçekten sonuç verecek anahtar sözcükleri bulmak için listenizi daraltmanız gerekir. Bu adım, Google Anahtar Kelime Planlayıcı gibi anahtar kelime araştırma araçlarının kullanılmasını içerir. Bu aracı kullanmak için bir AdWords hesabına ihtiyacınız olacaktır. Listenizdeki anahtar kelimeleri girin; Google Adwords Keyword Planner size her biri için arama hacimleri ve trafik tahminleri gösterir. Her arama terimi için kaç tıklama ve gösterim alabileceğinizin bir tahminini sunar. 

“Anahtar Kelime Fikirleri” altında, her bir anahtar kelime için rekabet düzeyiyle birlikte aylık ortalama arama sayısını da görüntüleyebilirsiniz. Bu, bir anahtar kelime için toplam potansiyel kitlenin ne kadar büyük olabileceğini bilmenizi sağladığından, organik SEO çabaları için özellikle önemlidir.

Google’daki Anahtar Kelime Planlayıcı aracının yanı sıra, bir çok başka anahtar kelime araştırma aracı bulunmaktadır. Bu araçlardan bazılarının kullanımı çok daha kolaydır. Bazı örnekler:

  • Keywordtool.io
  • Moz.com/explorer
  • Buzzsumo.com

Başlamanıza yardımcı olacak bazı temel anahtar kelime araştırma ipuçlarını ve anahtar kelime araştırma araçlarını listeledik. Gördüğünüz gibi, anahtar kelime belirlemek, pazarlama çalışmalarınızın; içerik pazarlaması, sosyal medya ve daha fazlası gibi çeşitli yönlerini etkileyebilir.

Daha etkili pazarlama kampanyaları oluşturmak için bu temel anahtar kelime belirleme ipuçlarından yararlanmanızı ve çeşitli anahtar kelime araştırma araçlarını kullanmanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaş

SEO ve dijital gelişmeler hakkında makaleler, derlemeler, çeviriler, listeler, incelemeler, analizler...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir