SEO Nedir?

SEO NEDİR ve SEO NASIL YAPILIR

SEO NEDİR?

“Arama Motoru Optimizasyonu” veya “Arama Motoru Optimize Edicisi”

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO), İngilizce bir terim olan “Search Engine Optimization”un kısa yazılışıdır. Türkçe’de de SEO diye yazılır ve okunur. Arama Motoru ise; Google, Yandex, Bing, Yahoo gibi büyük trafik dağıtıcı sitelere verilen isimdir. SEO, web sitenizin ziyaretçi sayısını veya kazancını artırmak amacıyla yapılır. Tüm online web siteleri, mobil uygulamalar ve online alışveriş siteleri için uygulanabilir.

SEO kelimesi normalde “Search Engine Optimization” cümlesinin İngilizce kısaltılmış yazılışıdır.  Bu kısaltmanın (SEO) Türkçe Karşılığı ise “Arama Motoru Optimizasyonu” anlamına gelir.  Google, Yandex, Bing, Yahoo ve benzeri arama motorlarındaki arama sonuçlarında web sitenizin ön sıralarda yer alması için SEO işlemi yapılmaktadır.

SEO, Web sitenizi Google veya benzeri arama motorlarının başarı kriterlerine uygun hale getirmektir.

SEO sayesinde web siteniz, Google ve benzeri Arama Motorları’nın başarı kriterlerine uygun hale getirilerek arama sonuçlarında yükselme amaçlanır. Seo ayarlarınız doğru şekilde yapıldığı takdirde, web siteniz arama sonuçlarında ek reklam harcaması olmadan ön plana çıkar.

Google Şirketi, SEO’nun açılımını kendi resmi web sayfasında “SEO Firması” olarak tanımlamaktadır. “Arama Motoru Optimize Edicisi” yani “Search Engine Optimizator” kelimesinin kısa yazılışı, Google’a göre SEO’dur. İşin özeti; Google, SEO Şirketlerinden kısaca “SEO” diye bahseder.

Google Resmi Sayfasına ulaşmak için aşağıdaki site adresini ziyaret edebilirsiniz. 
https://support.google.com/webmasters/answer/35291?hl=tr

ARAMA MOTORLARININ SIRALAMA KRİTERLERİ:

Arama Motoru Optimizasyonu, web siteniz için genel anlamda yapılan tüm SEO çalışmalarını kapsar. Web sitesinin insanlara ne kattığı, diğer web sitelerinden farklı olarak kullanıcılarına neler sunduğu, önemli kriterler arasındadır.

Tüm mantık bunun üzerinde kuruludur. İnsanlara, diğerlerinden olarak farklı ne sağlıyorsunuz?

Örneğin;
Orijinal makaleler, izlenim yazıları, referans bağlantılar, vs. SEO çalışması bakımından çok çok önemlidir.

SEO Hakkında İnternetteki forumlarda ve bloglarda yazılan bir çok bilgi, maalesef yanlış ve hatalı bilgilerdir. Arama Motoru Optimizasyonu için önemli kriterler, kasıtlı veya kasıtsız olarak yanlış yazılmaktadır.

Bu makalede, SEO Hakkında yanlış bilinen bazı gerçekleri de açıklamaya çalışacağım. İlerleyen dönemlerde SEO Video’ları ve Youtube SEO kanalımızda açıklayıcı videolarla da karşınızda olacağız…

GOOGLE ALGORİTMASININ ÇALIŞMA MANTIĞI:

Google, bilinenin aksine büyük ve tanınmış web sitelerini ön plana çıkarmaz. Google, öncelikli olarak Yeni ve Orijinal bilgi sunan web sitelerine değer verir. Büyük ve tanınmış web siteleri ile daha ziyade reklam anlaşması yapmak ister. Algoritma buna göre yazılmıştır.

Her açılan yeni bir domain, büyük bir web sitesi olmaya ilk günden adaydır. Çünkü Google algoritmasına göre, her yeni fikir değerlendirmeye değerdir. Eğer web sitenizdeki bilgiler değerliyse, orijinalse, insanlara bir fayda sağlıyorsa ve farklıysa siteniz her zaman sonuçlarda üstte kalacaktır.

 

SEO NASIL YAPILIR?

Google algoritması kodlanırken 1 numaralı kural olarak “Referans Linkler” kaynak alınmıştır. Yani, “Web sitenizi ne kadar çok kişi tavsiye ediyorsa sizin siteniz o kadar iyidir.” Bunu gerçek hayata uyguladığımızda, Dostlarınız sizi ne kadar iyi anlatıyorsa, sizin bir işte ne kadar usta olduğundan herkese bahsediyorsa, sizin çevreniz artacaktır. Yaptığınız işte daha fazla para kazanacaksınız ve çevrenizde iyi bir insan olarak anılacaksınız.

SEO işte böyle yapılır. Başkalarının sizden övgü ile söz etmesini sağlamalısınız. Tabi bunun dışında bir çok arama kriteri daha sonradan Google Algoritması’na eklenmiştir. Backlink ve referans kaynaklı yükselme sistemi kötüye kullanılmış ve doğal olmayan şekilde sonuçlar ortaya çıkmasına neden olmuştur.

Google daha sonra sadece referansa dayalı olan bu sistemi tamamen kaldırmış olmasa da, algoritmasındaki oranını azaltmıştır. Orijinal ve farklı içeriklerin ön plana çıktığı yeni bir algoritma tasarlanmıştır.

Günümüzde ise çok komplike, her detayın en ince ayrıntısına göre düşünüldüğü ve anlık sıralama değişimlerine neden olan bir algoritma kullanılmaktadır. Organik SEO işlemlerinin bu nedenle daha hassas yapılması gerekmektedir.

BACKLİNK SIRALAMAYI NASIL ETKİLER?

BACKLINK, web sitenizi tanıtmak için yaptığınız her türlü çalışmaya verilen isimdir. Eğer Google olmasaydı web sitenizi nasıl tanıtırdınız? Backlink çalışmasının mantığı budur. Bunu ister reklam yaparak, ister tanıdıklarınıza mail atarak, isterseniz de üye olduğunuz siteleri site linkinizi yazarak yapabilirsiniz. Backlink alınması sıralama kriterlerini en fazla etkileyen faktörlerden biridir.

Backlink çalışması hakkında size bir tüyo vereyim:
Web sitenizi Google index’ine tamamen kapatın. Bunu Robots.txt dosyanız ile yapabilirsiniz. Google botları sitenize ulaşamasın ve sizi ziyaret etmesin. Google haricinde her yerde web sitenizi tanıtmaya çalışın. Ulaşabildiğiniz her yere web siteniz hakkında linkler bırakın. Web sitenizi tanıtın, Forumlarda web sitenizi tanıtıcı başlıklar açın, Facebook gruplarında sitenizi paylaşın..

Eğer web siteniz Google olmadan da ziyaretçi çekebiliyorsa backlink çalışması başarılı oldu demektir. Eğer web siteniz bütün uğraşlarınıza rağmen kalıcı ziyaretçi sağlayamıyorsa, çalışma başarısız olmuştur.

Backlink çalışması için en doğal yöntem budur. Aklınızda bulunsun.