Tarayıcı Virüsleri Nasıl Temizlenir?

Tarayıcı Virüsleri Nasıl Temizlenir?

Tarayıcıya bulaşan virüsü temizleme adımları nelerdir? Bu rehberimizde web tarayıcısına bulaşan fena amaçlı yazılımları iyi mi silebileceğinizi anlatacağız.

Tarayıcıya bulaşan virüs temizleme işlemi fazlaca önemlidir zira internet tarayıcısına bulaşan fena amaçlı yazılımlar, kullanıcının izni olmadan birtakım değişimler yapabilir ve tehlikeli web sitelerine yönlendirebilir. Bu yazıda internet tarayıcınıza bulaşan fena amaçlı yazılımları temizleyebilmek için uygulayabileceğiniz adımları açıkladık.

Kötü amaçlı yazılımların bir bölümü sistemde yer edinen dosyaları hedeflerken bazıları ise web tarayıcılarını hedef alır. Tarayıcı virüsü silme işlemi için uygulanabilecek muhtelif adımlar yer almaktadır.

İnternette dikkatli bir halde gezinerek ve bir anti virüs programı kullanarak web tarayıcısına fena amaçlı yazılım bulaşmasını önleyebilirsiniz. Tarayıcınıza virüs bulaştıysa hazırlamış olduğumuz rehberdeki adımları uygulayabilirsiniz. 

 1. Bilinmeyen Eklentileri Kaldırma

 •  Ayarlar sayfasını açın.
 • Sol sekmede yer edinen “Uzantılar” yazısına tıklayın.
 • Açılan sayfada eklenti silme işlemini yapabilirsiniz.

Tarayıcılara bulaşan virüslerin büyük bir bölümü, yüklediğiniz yahut arka planda gizlice yüklenen eklentilerden kaynaklanır. Bu nedenle onlardan kurtulmak için atmanız ihtiyaç duyulan ilk adım, bilmediğiniz eklentileri cihazınızdan kaldırmak olacaktır. 

2 Tarayıcıyı Silip Yeniden Yükleme

Eğer üstteki adım işe yaramadıysa web tarayıcınızı kaldırıp yine yüklemeyi düşünebilirsiniz. Bu işlemin peşinden tarayıcıya ilişkin hususi klasörlerin temizlendiğinden de güvenilir olun. Ardından web tarayıcınızı yeniden yükleyin ve lüzumlu kurulumları sağlayın. 

3- Sistemi Anti Virüs ile Tarama

Hem web tarayıcınızı ve bununla birlikte bilgisayarınızı güvende tutmak önemlidir. Bu nedenle antivirüs programını cihazınıza indirin ve kapsamlı bir tarama yapın. Ardından tespit edilen fena amaçlı yazılımları cihazınızdan kaldırın.

Hemen yukarıda da bahsettiğimiz şeklinde fena amaçlı yazılımlar birtakım önlemler ve bilgili kullanımlarla beraber kolayca önlenebilir. Bu noktada cihazınızda her vakit bir anti virüs programının kurulu olduğu için ve bu programın devamlı olarak aktüel kaldığından güvenilir olun.

Standart bir antivirüs programı çoğu zaman haftalık periyotlarda güncellenir. Anti virüs yazılımları sizi yalnızca virüslere karşı korumakla kalmaz, bununla beraber birçok fena amaçlı yazılım türüne karşı da koruma sağlar. Ayrıca bilgili web kullanması ile de bu riskleri en aza indirgeyebilirsiniz.

Peki siz bu rehberimizde yer edinen mevzular ile alakalı ne düşünüyorsunuz? Burada yer edinen bilgiler işinize yaradı mı ve tarayıcınızda yer edinen virüsleri başarıya ulaşmış bir halde kaldırabildiniz mi? Konu ile alakalı görüşlerinizi derhal aşağıda yer edinen yorumlar sekmesinden bizlerle paylaşmayı dikkatsizlik etmeyin. 

Google Chrome reklam virüsü iyi mi temizlenir?

Reklam virüsünü nötr hale getirmek için Google Chrome’u yapınak ayarlarına geri döndürmek en yaygın yöntem. Bunu 5 adımda gerçekleştirmeniz mümkün.

 1. Google Chrome’u açın ve ekranınızın sağ üst tarafında yer edinen üç nokta düğmesine basın.
 2. Önünüze çıkan menüde “Gelişmiş” sekmesinin altında bulunan “Ayarlar” sekmesine seçin.
 3. “Bilgisayarı temizleme” seçeneğine tıklayın.
 4. Zararlı yazılım bulma seçeneğinin sağ tarafında yer edinen “Bul” düğmesine basın.
 5. Zararlı yazılımların denetlenmesini elde eden işlemin bitmesini bekleyin. Eğer herhangi bir zararı dokunan yazılım bulunursa onu kaldırın ve tarayıcınızı yine başlatın.

Google Chrome reklam virüsü temizleme (Mac)

Bunu Mac’inizde yapmak istiyorsanız şu adımları izleyin:

 1. Finder’ı açın.
 2. Sol üst tarafta yer edinen “Uygulamalar” seçeneğine tıklayın.
 3. Daha ilkin karşılaşmadığınız programları bulmaya çalışın.
 4. Tanımadığınız programın adına sağ tıklayın.
  “Çöp Kutusuna Taşı” seçeneğine tıklayın.
 5. Bu işlemi tamamladıktan sonrasında alt tarafta yer edinen “Çöp Kutusu” seçeneğine farenizin sağ tuşu ile tıklayın.
 6. “Çöp Kutusunu Boşalt” seçeneğine tıklayın.

 

Sosyal Medyada Paylaş

Bunları da okumalısınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir