Satışlara Yardımcı Olacak 7 Pazarlama Stratejisi

Satışlara Yardımcı Olacak 7 Pazarlama Stratejisi

Bir çevrimiçi mağazaya sahip olan her işletme sahibi, satışlarını artırmanın birçok yolunu keşfeder.

Bu yazımızda Satışlara Yardımcı Olan 7 Pazarlama Stratejisi konusunu işleyeceğiz ve satışlarınıza yardımcı olacağını düşündüğümüz pazarlama stratejilerini sunacağız.

 Satışlara Yardımcı Olacak 7 Pazarlama Stratejisi

1) Daima en iyi kullanıcı deneyimini sağlamayı hedefleyin

Çoğu müşteri ürünü satın alırken kendini rahat hisseder. Müşterileriniz ve potansiyel müşterileriniz web sitenizi güvenilir ve gezinmesi kolay bulmuyorsa, kendilerine kaliteli hizmet sunan başka bir mağazaya geçmek isteyeceklerdir.

Web sitenizin organik arama sonuçları listelerinde daha üst sıralarda yer almasını sağlamanın en iyi yolu, daha hızlı sayfa yükleme süreleri ile harika bir kullanıcı deneyimi sunmaktır. Web sitenizin yüklenme hızı satışlarınızı etkiler. Bunun nedeni, potansiyel müşterilerin ve ziyaretçilerin beklemekten hoşlanmamasıdır. Satışları artırmak için, web sitesi hızını artırmaya yatırım yapmanız gerekir.

Bu bağlamda Google, hızlı sitelerin genellikle yavaş sitelere göre daha üst sıralarda yer aldığını ve bu nedenle her zaman site hızını artırmaya odaklandığını söylüyor.

Site hızını artırmak için birçok faktörünüzü değiştirmeyi düşünebilirsiniz. Bunlardan en temel olanı, size en iyi web barındırma tesisini (Odeaweb) sunan bir web barındırma şirketi kiralamaktır. Bu konuda Odeaweb, ihtiyaçlarınıza göre paylaşımlı web hosting, VPS hosting veya VDS hosting ile uzun yıllardır birçok firmanın tercihi olmuştur.

Web sitesi hızını artırmanın bir başka yolu, web sitesindeki medyayı daha hafif hale getirmek için sıkıştırmaktır. 

2) İçerik pazarlaması yapmayı unutmayın

Web siteniz için yüksek kaliteli içerik oluşturmak için zaman ayırmak yalnızca trafiği artırmakla kalmaz, aynı zamanda sosyal paylaşımları da iyileştirerek ürününüz veya hizmetiniz için daha fazla tıklamaya yol açar. Okuyucularınızın ve hedef kitlenizin beklentilerini karşılayan tutarlı, yüksek kaliteli içerik oluşturmanız gerekir.

İçeriğinizde aşırı anahtar kelime kullanımı, dilbilgisi hataları veya yazım hataları gibi kullanıcılara rahatsız edici olabilecek içeriği göndermeden önce kontrol etmelisiniz. 

3) İçeriğinizi oluştururken stratejiler izleyin

Her işletmenin web sitesi için ikna edici ve hedefli içeriğe ihtiyacı vardır. Kullanıcının dikkatini çekmek ve potansiyel müşterileri satın alma kararı vermeye ikna etmek için kaliteli bir kopya oluşturmanız gerekir.

Bu konuda izleyebileceğiniz stratejiler; Bu, müşterilerinizin umutlarına, hayallerine ve sosyal tutumlarına bakmak ve netleştirdikten sonra hedef kitlenizle alakalı içerik oluşturmakla ilgilidir. 

4) Bağlamsal öneriler uygulamayı deneyebilirsiniz

Ziyaretçilerin ve potansiyel müşterilerin bir satın alma yapmadan önce görebilecekleri bir açılır teklifle insanları web sitenize davet edebilirsiniz. Teklif ikna edici olmalı ve herhangi bir zamanda sunulabilir.

Pop-up dayalı teklifler, marka bilinirliğini artırdığı ve genel alışveriş deneyimini iyileştirdiği için satışları artırmanıza yardımcı olabilir. Dünyanın dört bir yanındaki birçok e-ticaret sitesi, satışları bir ay içinde hızla artırmak istediklerinde duruma göre açılır teklifler kullanır.

Pop-up teklif oluşturmadan önce izlemeniz gereken iki ipucu vardır:

  • Teklif geçerli olmalı, belirli bir süre sonra teklif sona ermelidir.
  • Bu teklifi bir geri sayım sayacıyla kullanmanın faydaları vurgulanmalıdır.

Pop-up tekliflerle mümkün olduğunca inandırıcı olmanız gerekir. Ürününüzün faydalarını müşterilerinize en etkili dilde iletmeye çalışmalısınız. Ürün özelliklerini vurgulayarak bu faydaları iletmeyi seçebilirsiniz. 

5) Aciliyet duygusu yaratın

Müşterinin aciliyet duygusu olmadıkça, harekete geçme ihtiyacı hissetmeyecektir. Bağlamsal teklifleriniz veya referanslarınız olsa bile, çevrimiçi mağazanızda bir aciliyet duygusu yaratmadığınız sürece bu stratejiler iyi çalışmayabilir.

FOMO’yu (Kaybetme Korkusu) kullanarak bir aciliyet duygusu yaratabilirsiniz. Örneğin; “Anlaşma bugün sona eriyor” gibi ifadeler kullanarak müşterileri acele etmeye teşvik edin. 

6) Web sitenizin ürünlerini güncel tutun

Ürün güncellemeleri yalnızca daha fazla insanı mağazanıza çekmekle kalmaz, aynı zamanda onları en son trendlere ve alıcı tercihlerine göre ideal satın alma kararını vermeye ikna eder.

Müşterilerin teslimat süresinden şüphe duymaması için nakliye şirketinizi ve nakliye bilgilerinizi de güncel tutmalısınız.

Hedef kitlenizi tanımak çok önemlidir. Bu nedenle ürün açıklamalarını alışveriş yapanların tercihleri, ilgilendikleri markalar ve aradıkları özellikler açısından güncellemeniz gerekiyor. 

7) Sosyal medya paylaşım butonları ekleyin

Web sitenize sosyal medya düğmeleri ekleyin; Ziyaretçileriniz, arkadaşlarına veya takipçilerine faydalı olabilecek ürünleri Facebook ve Twitter gibi sosyal medya sitelerinde kolayca paylaşabilme olanağına sahip olacaklar.

Müşterilerin yeni ürünler ve indirimlerle ilgili güncellemelere kaydolabilmesi için web sitenize bir e-posta kayıt düğmesi eklemeyi de düşünebilirsiniz.

Bu yazıda “satışa yardımcı olacak 7 pazarlama stratejisi” konusunu ele aldık ve satışlarınızı artıracağına inandığımız pazarlama stratejilerini sunduk. Umarız makaleyi okumaktan keyif almışsınızdır.

 

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir