Tek Sayfalık Web Siteler için SEO Nasıl Yapılır?

Tek Sayfalık Web Siteler için SEO Nasıl Yapılır?

SEO uyumlu çalışmalar arasında sık karşılaşılan bir model olan tek sayfalık web siteler için SEO çalışması hakkında sizlere bilgi vermeye çalışacağız.

Tek sayfa deyince kulağınıza kolay bir işmiş gibi gelebilir. Ancak adından ötürü yanılmamak gerekir. Zira tek bir sayfa ile birçok şeyi gerçekleştirmeye çalışmak binlerce sayfalı web siteleri ile uğraşmaktan kimi zaman daha zor olabilmektedir. Bu problemleri aşmak için neler yapılabilir onlara göz atalım.

Tek Sayfalık Web Sitesi Olan Ne Yapmalı?

İlk olarak sayfalama tekniğinden bahsedelim zira bu teknik Google botlarınca oldukça sevilen etkili bir tekniktir. Ancak bunu yapmak çok sayfalı web sitelerinde pekala mümkün iken tek sayfalı sitelerde nasıl olacaktır?

Eğer tek sayfalı bir siteniz varsa bile yine de bu sayfalama tekniğinden faydalanmanız mümkündür. Bunu Javascript ile mevcut sayfada aşağıya indikçe yapabileceğiniz gibi aynı zamanda sayfa sayfa da bu özelliği kullanabilirsiniz.

Öncelikle sayfalama yöntemi için her alanı belirli bir amaç için özgülemeniz gereklidir. Bu amaç doğrultusunda yayınlayacağınız şeylere ilişkin anahtar kelimelerin seçimi de isabetli bir şekilde yapılmalıdır.

DIV Kullanımı

Tek sayfalık web siteler içerisinde sayfalama yöntemi ile oluşturulan sayfalar arasındaki alanları <div> ile ayırmanız gerekmektedir.

Örnek:

<div id=”anasayfa”>bla bla bla </div>

<div id=”servislerimiz”>bla2 bla2 bla2 </div>

Bu kısımda kullanacağınız kelimeler SEO bakımından çok fazla bir önem arz etmeyecektir. Fakat anchor linklerinizi SEO uyumlu yapmanız faydalı olabilir.

Anchor Link Optimizasyonu

Tek sayfalık web site içerisinde başka URL’ler veya linkler kullanmamız mümkün olmayacağı için anchor link kullanmamız mümkün olabilir. Bunu ise “#” sembolü ile gerçekleştirmek mümkündür. Bu sembol ile sayfa içerisinde başka yerlere geçebilmemiz mümkün olmaktadır. Bununla birlikte rakiplerimiz arasında öne geçmemiz daha kolay hale gelebilir.

Örnek:

Kozmetik ürünleri satan tek sayfalık bir web siteniz olduğunu düşünelim. Buna uygun anchor linki şöyle hazırlayabiliriz.

<div id=”kozmetik-ürünleri”> normal linkimiz bu ise anchor linkimiz şöyle olacaktır.

<a href=”#kozmetik-ürünleri”>kozmetik ürünleri<a/>

Böylelikle tek sayfalık web sitemiz için SEO uyumlu anchor linki oluşturulmıuş olmaktadır.

Backlink

Backlink SEO uyumu için kaçınılmaz bir gerekliliktir. Backlink çalışmaları geçmişe nazaran biraz format değişikliğine uğrasa da hala büyük öneme sahiptir. Eski yöntemlerde hep aynı linkler oluşturuluyordu. Ancak günümüzde daha komplike backlink çalışmaları yapılmakta.

Tek Sayfalık Web Siteler İçin Backlink Çalışması Nasıl Yapılmalıdır?

Yukarıda da anchor link kısmında anlatıldığı üzere backlink alınırken sadece ana domaine değil aynı zamanda ayırdığınız diğer sayfalara da backlink almalısınız.

Örnek:

<a href=“https://ornek.com/#kozmetik-ürünler”>kozmetik ürünler</a>

H Etiket Kullanımı

Web sitesi olanlar H etiketinin önemki tek sayfalık siteler için nasıl yapılabilir? Sorumuzun cevabı aşağıda.

Peki Tek Sayfalık Siteler?ini bilirler. Zira bu etiketleri kesinlikle kullanmanız gerekmektedir. Ancak bu bahsettiğimiz geleneksel siteler için geçerli pe

Arama motorları ayrılan sayfaları doğru bir şekilde kontrol edebildiği ve ayırabildiği için tek sayfalık siteler de bu etiketleri kullanmalıdırlar.

Güncelleme Nasıl Olur?

Diğer sitelerde hatta birçok şeyde olduğu gibi güncelleme yapmak ve zamana ayak uydurmak önemlidir. Zira Google güncellenmiş yeni bilgiler içeren siteleri ön sıralara taşımak suretiyle ödüllendirmektedir.

Sonuç olarak geleneksel web siteleri gibi tek sayfalık siteler için de SEO çalışmaları önem arz etmektedir. Hatta öyle ki tek sayfalık siteler için başarı elde edebilmek için daha sistemli çalışmalar yapmak gerekmektedir. Ancak böyle sistemli bir şekilde yapılan çalışmalar başarı getirebilir ve böylelikle Google arama motorunda üst sıralara taşınabilmek mümkün olabilir.

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir