Google Sıralamam Düştü

Google Sıralamam Düştü

Hit düşüşü tıklanma sayılarında yaşanan düşüşü ifade etmektedir. Bunun kapsamına anahtar kelime sıralamalarında yaşanan gerilemeler de girer.

Hit Düşüşü Sebepleri

Hit düşüşleri kategorilerinden birisi ani hit düşüşleridir. Bu düşüşte tabiri yerindeyse siteniz adeta bir anda çakılmaktadır. Bunların sebepleri çok çeşitli olabilir. Bunları aşağıda şöyle sıralayabiliriz.

1-Yeni Backlinkler

Backlinkler Google tarafından sevilmeyen tıklanma sayılarını artırmayı hedefleyen bir yöntemdir. Google bu durumu tespit ettiği anda sitenizi manuel işlemlere tabi tutabiliyor.

Eğer web siteniz sabıkalı ise yani önceden de bir incelemeden geçti ise bu durumda herkese nazaran daha dikkatli olmanız gerekmektedir. Backlink yapacak iseniz bunu mutlaka değeri yüksek linkler vasıtasıyla yapmalısınız.

Sitenize yeni gelen backlinkleri takip etmek için birkaç yol vardır. Bunlar: Ahrefs, majestic veya Google Search Console olarak sıralanabilir.

2 – Kaybettiğiniz Backlinkler

Sitenize gelen backlinkler Google takibine yakalanıp ani bir hit düşüşüne sebep olabileceği gibi tam tersi de mümkündür. Yani sitenizden ayrılan backlinkler de ani bir düşüşe sebebiyet verebilirler.

Özellikle düşük profilli siteler için backlink kazanmak oldukça önemlidir. Dolayısıyla bu backlinklere sahip çıkmak oldukça önemlidir yoksa sıralamanız olumsuz etkilenebilir.

Bu kadar hassas bir denge içerisinde olan backlinkleriniz yukarıda verilen kanallar vasıtasıyla sürekli kontrol etmeniz hayati önem taşımaktadır.

3 – Yönlendirme Hataları

Siteniz üzerinde yapacağınız küçük değişiklikler büyük etkiler doğurabilir. Örnek olarak site adınızdaki alt alanı kullanmaz iseniz bu size hit düşüşü olarak dönebilir.

Örnek olarak www.yenilik.com şeklinde bir siteniz olduğunu varsayıp sizin sitenizin adını yenilik.com şeklinde değiştirmek istediğinizi varsayalım. Aslında küçük bir değişiklik gibi görünse de bu alt alan kullanılmaması sonucunda adres değişmiş olacak ve bu beklenildiğinden daha fazla etkiye sebep olabilecektir.

Bu değişim sonrası eski URL’leriniz geçersiz olacak ve yeni sayfanıza yönlenmeyecektir. Dolayısıyla eski URL’lerinizi de yeni sayfanıza yönlendirmeniz gereklidir. Aksi takdirde oldukça büyük kayıplar yaşayabilirsiniz. Bilhassa 301 yönlendirmelerine oldukça dikkat etmelisiniz.

4- Manuel veya Algoritmik Cezalar

Google yukarıda da söylediğimiz gibi siteleri sıkı takip içerisindedir. Yaptığınız ufak hatalar sitenizin ceza almasına ve hitlerinin çakılmasına neden olabilir. Bunlara SEO uyumu yapmaya çalışırken açmış olduğunuz gereksiz sayfalar veya backlinkler sebep olabilir.

Eğer söz konusu olan Google’ın incelemesi sonucu ceza almanız ise Google Search Console hesabınızı incelemeniz gerekir. Böylelikle aldığınız cezanın sebebini öğrenebilirsiniz.

Ancak yaşanan hit düşüşü algoritmik bir ceza da olabilir. Bu ise Google’ın getirmiş olduğu güncellemeler ile yapmış olduğunuz bir uygulamanın istenmeyen bir uygulama kabul edilmesi yoluyla olabilir. Manuel ceza düzeltilebilir ve yanlışınızdan dönebilirsiniz ancak algoritmik ceza da biraz daha zor bir süreç sizleri bekleyebilir.

 5 – Önemli Teknik Değişiklikler

Siteniz içerisinde ciddi teknik değişiklikler yapmak istiyorsanız eğer çok da uzman değilseniz SEO uzmanı ile birlikte yapmanız avantajlı olacaktır. Ancak bazı SEO uzmanları da işine hakim olmadıkları için daha kötü sonuçlar doğurabilir dolayısıyla dikkatli olmak gerekir.

6 – Mobil Site

Günümüzde masaüstü bilgisayarlardan ziyade internete telefonlar ile girilmekte olduğu için sitenizin mobil uyumlu olması büyük önem taşımaktadır. Ancak bunu yaparken de yine oldukça dikkatli olunmalıdır.

Google yönergeleri iyice okunarak mobil uyum yapılmalıdır. Ayrıca masaüstü sürümünüz için uygun yapı kullanılmaz ise tekrarlanan içerik sebebiyle sıkıntılar yaşanabilir ve bu da doğal olarak hit düşüşüne neden olabilir.

Sonuç olarak yukarıda sayılan noktalara dikkat edilerek siteleriniz tasarlamanız olası bir hit düşüşü ile karşılaşmamanız adına büyük önem arz etmektedir.

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş

Çok Yorumlananlar

  1. merhaba,

    Hocam benim bir blog sitem var yaklaşık 200 gündür aktif. Arada özgün paylaşımlar yapıyorum ve toplamda 50 paylaşım bulunuyordu. Sıralamam da iyidi ama ben 15 gün önce mevcut makalelerde köklü bir değişim yaptım ve 50 paylaşım sayısını 70 e çıkardım. Sıralamam sürekli düşüyor şanda bu normal bir süreçmidir ?

    Makale içinde ki görsellere varana kadar sıfırdan düzenledim hatanı ettim acaba ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir