Sıralama Düşüşü ve Adım Adım Kurtarma

Sıralama Düşüşü ve Adım Adım Kurtarma

Sitesi olan kişileri yakından ilgilendiren bir konu ile karşınızdayız bugün. İnternet sitesi olan kişiler sürekli olarak tıklanma oranlarını takip etmektedirler. Bu oldukça doğal bir davranıştır. Kimi zaman bu davranış takıntı haline gelse de dizginlemek çok da kolay değildir. Ancak bu durumdan daha kötüsü site trafiğinde yaşanan ani düşüşün nedenleri bulmaya çalışmak ve bu süreçte paniğe kapılmak daha zor bir durumdur.

Bu yazımızda öncelikle böyle bir durumla karşı karşıya kalındığı zaman neler yapılması gerektiğini anlatacağız. Umarım faydalı bir yazı olur.

Sebebin Tespit Edilmesi

Eğer trafiklerde yaşanan bir düşüş varsa bunun doğal sebeplerle mi yoksa yapay nedenlerden ötürü mü olduğunu tespit etmek gereklidir. Bunun için düşüş gerçekleşen zamanın tatil dönemine denk gelip gelmediği araştırılmalıdır. Eğer normal zamanda bu durum gerçekleşiyor ise o zaman Google tarafından gerçekleştirilen bir algoritma güncellemesinin olup olmadığı incelenmelidir. Zira Google sessiz sedasız bir şekilde birçok güncellemeyi yapmaya başladı son zamanlarda.

Bu güncellemelerden haberdar olabilmek için ise SEO uzmanlarının yazıları takip edilebilir. Eğer Google güncellemesinin yapıldığından emin olur iseniz bu durumda Google’ın istemediği davranış şeklini tespit etmeniz gerekir. Böylelikle uygun olan SEO tekniği ile tanışmış olursunuz. Bunu yapabilmek için yine SEO uzmanlarının makalelerinden faydalanabilirsiniz.

Backlink Düşüşü

Eğer sorun backlink düşüşü ile ilgiliyse bunu Ahrefs veya Majestic ‘ten tespit edebilirsiniz. Screaming Frog’u çalıştırarak hangi siteden link kaybettiğiniz tespit ederek bu linkleri tekrar kazanma yoluna gidebilirsiniz.

Sayfalarda Değişiklik Yapma

Etkilenen sayfalarda değişiklik yapmanı Google tarafından yeni bir sayfa olarak algılanmanıza sebep olabilir. Bu sebeple kesinlikle URL’lerinizde değişiklik yapmamanız gerekmektedir. Sunucu ve tarama raporları için Search Console’u kontrol etmeniz gereklidir.

Eğer içerikte değişiklik yaptıysanız ve bu değişiklik yüzünden düşüş yaşanmış ise içeriği tekrar eski haline getirmelisiniz.

Rekabet yüzünden mi düşüş yaşandı?

Eğer siz düşüş yaşıyor ve rakipleriniz de yükselişe geçiyorsa bu durumda rekabetten dolayı yaşanan bir gerilemenin söz konusu olduğu açıktır. Bu durumda rakiplerinizin hangi değişikliği yaptığını tespit etmelisiniz. Zira yapılan bu değişiklik onları öne geçirmiştir ve daha iyisini yapmak adına sizin de onları kısmen taklit etmeniz gerekmektedir.

Sayfada Kalma Süresinde Düşüş

Machine learning sistemi ile sayfada kalma süreleri, tıklanma oranları gibi istatistiki bilgiler Google tarafından ölçülmektedir. Eğer çıkma oranı arttıysa bununla ilgili yapmış olduğunuz herhangi bir işlem olup olmadığına bakmalısınız. Örnek olarak yeni bir pop-up eklediniz mi, sayfanın yüklenilmesi zaman alıyor mu, sunucunun yanıt verme süresinin uzayıp uzamadığı,  tam sayfanın yüklenme süresi ve başlık değişikliği gibi unsurlar sayılabilir.

Eğer pop-up’lardan kaynaklanan bir sorun ile karşı karşıya iseniz yazılımcınızı farklı bir pencere test etmesi için ikna etmelisiniz. Bunun için kaydırılmış pop-up’lar, çıkış pop-up’ları, zamanlanmış pop-up’lar gibi farklı seçenekleri deneyebilirsiniz.

Eğer sayfa yüklenmesi ile ilgili bir problem yaşıyor iseniz bu durumu acilen sayfa geliştiricisine bildirin ve sayfanızın biran önce iyileştirilmesini talep edin.

Eğer başlıklarda yapmış olduğunuz değişiklikler yüzünden bir düşüş yaşanmış ise bu durumda başlıklarınızı tekrar eski haline getirin. Ancak değiştirmiş olduğunuz başlıkları bir kenara not almayı unutmayın. Zira bu başlık size irtifa kaybettirdiği için tekrar aynı yanlışa düşmekten kaçınırsınız. Böylelikle yeniden başlık oluştururken elinizdeki başarısız ve başarılı başlıklara göre bir veri analizi yapmanız da mümkün olabilir.

Sonuç olarak bilgiye dayalı SEO çalışmaları yapmak sizleri daha garanti neticelere götürecek ve başarıya ulaştıracaktır.

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir