Seocuların en çok söylediği yalanlar! Bu Seo yalanlarına kesinlikle inanmayın

Seocuların en çok söylediği yalanlar! Bu Seo yalanlarına kesinlikle inanmayın

SEO son 10 yıl içerisinde ivme kazanmış bir sektördür. Her sektörde olduğu gibi SEO sektöründe de dolandırıcılar, sahtekârlar ve yalanlar söyleyenler mevcut. İşini doğru, düzgün ve gerçekten bir SEO uzmanı olarak kaliteli SEO hizmeti verenleri tenzih ediyor ve sektörde oldukça sık duyulan bazı yalanlara karşı SEO hizmeti almak isteyenleri uyarmak istiyoruz.

1-Her anahtar kelimede % 100 Yükselme Yalanı

Her anahtar kelimede %100 yükselme yalanı oldukça sık duyulan bir yalandır. Bu yalan en çok da işini layıkıyla yerine getirmeyen, gözünü sadece para hırsı bürümüş ve parasını aldıktan sonra da gerisi umurunda olmayanların kullandığı bir yalandır. Her anahtar kelimede % 100 yükselme diye bir şey olmaz. Çünkü SEO rekabetli bir sektördür ve realist yaklaşımlar gerektirmektedir.

Bir küçük örnek vererek başlayım. Bir haber siteniz var ve Haber kelimesinde Google’da birinci ırada çıkmak istiyorsunuz. Değil Türkiye’nin dünyanın en iyi SEO uzmanları gelse bile sizin haber sitenizi haber anahtar kelimesinde 1. Sıraya oturtamaz.

Gelelim sebeplerine, ilk sebep içerisinde haber geçen bir domaininiz olmalıdır ve bu domainin de haber.com kadar jenerik bir domain olması gerekir. Hali hazırda nerdeyse içerisinde haber geçen domain bulmak zifiri karanlıkta bir samanlıkta iğne aramaya benzer. Diyelim ki haber.com kadar jenerik ve kaliteli bir domain buldunuz. İşin içerisine Hürriyet, Milliyet gibi haber konusunda yılların tecrübesi olan markalarla mücadele etmek oldukça zordur. Bu iş için çok büyük bütçelerin ayrılması gerekir. Bu sebepten dolayı 1000 lira, 2000 lira gibi rakamlara sizi her anahtar kelimede birinci sıraya çıkarırız diyenlere itibar etmeyiniz.

2-Birkaç Günde Yükselme Garantisi Yalanı

SEO yapılan çalışmalarla birlikte zaman isteyen bir çalışmalardır. Bir günde veya iki günde yapılan SEO çalışmalarının geri dönüşümünü almak neredeyse imkânsızdır.

Yapılacak tüm SEO çalışmalarının ve SEO yöntemlerinin belirli bir plan dâhilinde gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bir SEO planı çıkarılmalı ve bu SEO planı için bir zaman çizelgesi hazırlanmalıdır. Hangi tarihlerde backlink alınacağı, hangi sitelerden hangi sürelerde tanıtım yazısı alınacağı, hangi SEO çalışmasının ne zaman yapılacağı gibi önemli hususlar ihmal edilmeden, büyük bir titizlik ile yapılmalıdır.

Kısa vadede yükselme garantisi verenlere itibar etmeyiniz.

3-Yaşlı Domain ile Direkt Yükselme Yalanı

SEO hizmeti veren bazı sahtekârlar, aldıkları SEO hizmet ücretine ek olarak SEO hizmeti verdiği kişiye ya da firmaya domain satışı da yapmak istemektedirler. Bu durumla son zamanlarda oldukça sık karşılaşır olduk. Açık teklif usulü ya da direkt satışı yapılan bazı jenerik domainleri satın alarak, 10 yıllık domain, yaşlı domain etiketleri ile SEO hizmeti verdikleri firmaya ya da kişilere satışını gerçekleştirmeye çalışmaktadırlar. Satışı gerçekleştirmek içinde bazı yalanlara başvururlar. Örneğin, 10 yıllık domain ile birlikte yapılan SEO çalışmalarının anında yükselmeyi sağlayacağını söylerler. Evet, domain yaşı SEO için önemli bir etkendir ancak tek başına yeterli değildir.

Domain yaşının önemini vurgulamakla birlikte böyle cin fikirli insanların sizi asılsız vaatlerle kandırmasına izin vermeyiniz.

Yapılacak olan tüm SEO çalışmalarında gerçekten kaliteli hizmet veren SEO ajansı ya da SEO uzmanı gerçekçi söylemlerde bulunur ve müşterisini kaybedecek yalanlar söylemez. Çünkü birçok sektörde olduğu gibi SEO sektöründe de en iyi referans mutlu müşteridir.

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir