RankBrain Optimizasyonu İçin 5 Öneri

RankBrain Optimizasyonu İçin 5 Öneri
Ekleyen

RankBrain optimizasyonu ilk bakışta oldukça zor gelebilir. Ancak imkansız değil.

2015 yılından beri hayatımızda yer edinen RankBrain, üst düzey bir faktör olarak görülmektedir. Google’un yapay zeka algoritması olan RankBrain bağlantılar veya mobil cihaz uyumu gibi bir faktör elbette değil. Bu yüzden optimizasyonu konusunda neredeyse imkansıza varan söylemler ortaya çıktı.

RankBrain optimizasyon için 5 yol

Kaliteli içerik SEO’nun en önemli faktörlerinden biridir. RankBrain, kaliteli içeriğin önemini daha da artırır. RankBrain’i bir sıralama faktörü olarak ele almak oldukça yanlıştır. Program ile tanışmamızın üzerinden biraz zaman geçti. Program hakkında bir takım şeyleri hep birlikte gördük. Peki RankBrain  optimizasyonu gerçekten imkansız mı? RankBrain optimizasyonunu nasıl gerçekleştireceğinize dair ipuçlarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Karşı Konulmaz Snippet’ler Oluşturmalısınız

Başarınızı artırmak için öncelikle organik tıklama oranlarınızı iyileştirmeniz gerekmektedir. Bildiğiniz gibi RankBrain, G-350 teknolojisinden üretilmiştir. Bunu Google AdWords’ün Kalite Puanından dolayı gayet iyi biliyoruz. Bu akıllı AdWords teknolojisi, ücretli arama reklamlarını alakalı olarak sıralamak için harici sinyallere ihtiyaç duymazdı. Yakında organik arama içinde aynı şekilde olacak.

Rakiplerinizi beklenende yüksek tıklama oranı ile yenerek daha iyi organik arama görünürlüğü elde edebilirsiniz. Eğer tıklama oranlarınız oldukça az durumda ise SERP snippetlerinizi geliştirmelisiniz. İçeriklerin başlıkları ve meta açıklamalarının kullanıcıların ihtiyacını karşılayıp karşılamadığını ve arama sonuçları sayfasında ön plana çıkıp çıkmadığınızı belirleyin. Bunları istenilen yönde değiştirdikten sonra kullanıcıları, daha fazla bilgi için sitenize tıklaması yönünde ikna etmelisiniz. URL’leri kullanıcılarınızı düşünerek basitleştirin. Arama sonuçlarında hedefiniz snippet konumları olsun. Snippet’inizi karşı konulmaz hale getirin.

Profesyonel Siteleri Örnek Alın

Sitenizi ve içeriğinizi Google’ın yetkili olarak tanıdığı alanlardan sonra modelleme yardımcı olacaktır. Google sıralamasında üst sırada yer alan bir site iyi olarak nitelendirilir. Benzer şekilde spam sitelerin yapısına benzer siteler de kötü kamp ile ilişkilendirilir. Bu yüzden örnek olarak profesyonel siteleri alın.

Anahtar Kelimeleri Nasıl Kullandığınıza Dikkat Edin

Yalnızca birkaç anahtar kelime öbeği için oluşturulmuş sayfalardan vazgeçmelisiniz. Aynı şekilde bir anahtar kelime ya da birkaç anahtar kelime öbeğinden oluşan içerikler hazırlamaktan da vazgeçmelisiniz. En iyi sonucu elde etmek için hedef anahtar kelimelerin varyasyonlarını ve alakalı anahtar kelimeleri içeriklerinizde kullanın. Ayrıca en sık kullandığınız hedef anahtar kelimenin aynı bağlamda görünen ek sözcüklerin anlamsal çekirdeğini oluşturmayı denemelisiniz.

Kullanıcılarınıza Odaklanın

Her ne kadar amacınız RankBrain optimizasyonu da olsa kullanıcılarınızı tamamen göz ardı etmemelisiniz. Kullanıcılar için optimizasyon yaptığınızı asla unutmayın. Hedef kitlenize göre değişiklik yapmaya açık olan içerikler oluşturun. Daha iyi kullanıcı deneyimi için bu yöntem size başarı sağlayacaktır. Kullanıcılarınız içeriklerinizden ne kadar memnun kalırsa bu arama RanBrain optimizasyonuna da yansıyacaktır.

RankBrain optimizasyon için 5 yol

Kullanıcılarınızın hoşuna giden içeriklere yoğunlaşın. Bir makine gibi içerik yazmak RankBrain optimizasyonu açısından başarısız sonuçlara neden olacaktır. Bu yüzden kullanıcılarınızı da dikkate alarak konuşma diline yakın bir anlatım kullanın.Eğer bir içerik siteniz varsa, bazı makalelerinizi okumaya çalışsanız veya ne yazarsanız yazın, insanlara doğal gelip gelmediğini sorun. Konuşma hali varsa, gündelik hayatınızda kullanacağımız doğal dilde olduğu gibi konuşulursa, RankBrain için optimize edilmiş olursunuz. Aksi takdirde “optimize edilmezsiniz“.
Sektörünüz için sıralama faktörü önceliklerini çözün

Büyük olasılıkla beş, altı yıl önce bir sabit girdi setinin her bir sorguyu yönettiğinden, artık geçerli değil. Bu tartım sisteminden dolayı, bazı sorgular sinyalleri diğerlerinden farklı talep edecektir.
Bazen taze içeriğe ihtiyacınız olacak. Bazen çok derinlemesine içeriğe ihtiyacınız var. Bazen yüksek etkileşime ihtiyacınız var. Bazen anlamıyorsun. Bazen bağlantı metni ile tonlarca bağlantıya ihtiyacınız olacaktır. Bazen yapmayacaksın. Bazen bir şey sıralamak için yüksek yetkiye sahip olmanız gerekir. Bazen anlamıyorsun. Bu farklı bir model.

Bu, RankBrain için gerçekten optimize edemediğimiz anlamına gelir, ancak RankBrain‘i akılda tutarak optimize edebiliriz. SEO süreçlerimize bir araştırma katmanı ekliyor: RankBrain‘in endüstri veya anahtar kelime grubumuz için hangi sinyallere öncelik verdiğini bulmak.

Tazelik: En üst düzeydeki tüm sayfalar yeni mi? En çok tercih edilen sayfa başlıklarında son yıllar artmaktadır mı? RankBrain yeni içeriğe öncelik veriyor olabilir.

Bağlantılar: En iyi performans gösteren sayfaların hepsinin çok fazla bağlantı veya etki alanı oluşturup oluşturmadığını görün. RankBrain, otoriteye ve geri bağlantılara öncelik veriyor olabilir.

Anahtar kelimeler: Hala bir faktör. Her başlıkta ve / veya metada belirli terimler veya cümleler var mı? RankBrain, kullanıcıların bunları aradığını biliyor.

Üst SEO uzmanlarının üzerinde anlaşılan bir şey varsa, RankBrain Google’ı her gün daha akıllı ve daha akıllı hale getiriyor. Kesin olarak, bağlantılar ve anahtar kelimeler gibi bir sıralama faktörü değil, ancak Google’ın organik arama sonuçlarını nasıl sunduğu konusunda merkezi bir faktördür, bu yüzden zaman ayırmaya değer.

Share

Hedefler başarı için en zorunlu bileşendir. Yaşam için havanın zorunlu olduğu gibi. Hiç kimse bir hedef sahibi olmadan başarıya ulaşamaz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir