En İyi FTP İstemcileri

En İyi FTP İstemcileri

WordPress uzun süre önce hayatımıza girdi. Başlangıçta basit bir blog platformuydu. Her bir güncelleme ile daha kullanışlı ve yeni işlevler kazanan WordPress, hala eksiklere sahip. Özellikle direk erişim için FTP bağlantısına ihtiyaç duyuluyor, bunu da FTP istemcisi ile sağlayabiliyoruz.

WordPress kullanıcıları için en iyi FTP istemcilerinden bazılarını bu yazımızda siz tanıtacağız. Bu istemcilerden herhangi biriyle direk erişim için duyduğunuz ihtiyacı kolaylıkla giderebilirsiniz.

FTP yani File Transfer Protocol sunucudan indirmek veya sunucuya yüklemek istediğiniz dosyalarınızı bilgisayarın web sunucusuna bağlamayı sağlar. FTP hakkında detaylı bilgilere FTP Nedir Nasıl Kullanılır adlı makalemizden ulaşabilirsiniz.

Cyberduck

cyberduck

Windows ve Mac uyumlu ücretsiz bir FTP istemcisidir. Ücretsiz olan bu istemci WordPress gibi açık kaynak koda sahip bir proje niteliğindedir. Arayüzler yardımıyla dosyaların transfer edilmesini oldukça kolaylaştırmaktadır. Cyberduck’ta kısa yol ekleme özelliğinin var olması dosya yükleme işlemini oldukça kolaylaştırmaktadır. Bunun yanı sıra istediğiniz metin editörü ile çalışabilirsiniz. Gelişmiş SSH, ultra hızlı FTP çekirdeği v kimlik doğrulama özelliklerine de sahiptir. Bunların yanı sıra bulut depolama alanının önderleri olan Amazon S3, Microsoft Azure ve OpenStack Swift ile oldukça uyumlu bir şekilde çalışabilmektedir.

FileZilla

filezilla

Tüm FTP istemcileri arasında en popüler olan FileZilla’dır. Cyberduck gibi açık kaynaklı bir yazılımdır. Mac ve Windows uyumlu ücretsiz bir istemcidir. Bu kadar popüler olan ve uzun yıllardır hayatımızda olan bu istemcinin büyük özelliklere sahip olması ve bunun yanı sıra ücretsiz olması büyük bir avantaj sağlamaktadır. FileZilla’nın bir kaç özelliğinden bahsetmek istiyoruz. Sürükle bırak özelliği, SSL/TLS(FTPS destekli FTP) ve SSH dosya transfer protokolü olarak bilinen SFTP seçenekleri ve transfer kuyruğu destekli site yönetim aracına sahip olmakla birlikte, özelleştirilebilir aktarım hız limitleri de diğer özelliklerinde biridir. Ayrıca ilk kez kullanacak olan kişiler için istemci ve server tarafı için ayrı olarak hazırlanan dökümantasyon desteği de mevcuttur.

CuteFTP

FileZill’dan sonra popüler olan bir başka istemci de CuteFTP’dir. Yukarıda sıraladığımız istemcilerden farklı olarak CuteFTP premium olarak hizmet vermektedir. Windows için 59,99 Dolar Mac için ise 39,99 Dolar’dan başlayan fiyatlar ile paketler mevcut. Ayrıca CuteFTP’nin 30 günlük ücretsiz deneme sürümü de vardır. Windows için ek özelliklerin bulunuyor olmasından dolayı Mac ile arasında fiyat farkı vardır. En son versiyonu ile birlikte Lite, Home ve Pro versiyonları tek pakette toplanmış bulunmaktadır. Tüm özelliklerin tek pakette toplanmış olması ve diğer istemcilerden daha stabil bir yapıda olması daha güvenilir bir istemci olma özelliğini de sağlıyor.

cuteftp

CuteFTP’nin birkaç özelliğinden bahsedecek olursak şöyle sıralayabiliriz: FTP/S, HTTP/S ve SFTP’nin olduğu geniş bir protokol desteğine sahiptir. TappIn özelliği sayesinde dosyalarınızı bilgisayarınız mobil/tablet cihazlar arasında paylaşma imkanınız olmuş oluyor. Fakat bu özellik sadece Windows için hazırlanan versiyonunda var. 100 tane eş zamanlı transfer desteğinin yanı sıra sürükle bırak özelliği de CuteFTP’de mevcuttur. Tüm bunların yanı sıra kesintisiz dosya düzenlemek için dahili metin editörü ve gelişmiş şifre yönetici de diğer özellikleri arasında yer almaktadır.

FireFTP

fireftp

Mozilla Firefox eklentisi olarak kullanılmaktadır. Cross-Platform istemcisi olan Fire FTP’ye doğrudan internet tarayıcısından ulaşabiliyorsunuz. FTPL, SSL ve SFTP desteği sağlamaktadır. İstemcinin diğer özellikleri ise şu şekildedir: Dizin senkronizasyonu ve karşılaştırması, sezgisel sürükle bırak ve dosya arama özellikleri mevcuttur. Ayrıca aktarım sırasından bağlantınız kesildiği takdirde tekrar bağlantı sağlandığı zaman kaldığı yerden işleme devam etmektedir.

Direct FTP

Free FTP özelliklerine sahip özel bir FTP  istemcisidir. Bu istemci ücretli olarak hizmet vermektedir. Sadece Windows’a uyumlu olan istemcinin özellikleri ise şu şekilde: Dahili ön izleme fonksiyonuna sahiptir. Resim düzenleme işlevi ve dahili kod kütüphanesi mevcuttur. Ayrıca dahili ön izleme fonksiyonu sayesinde dosyayı kaydetmeden önce sonucu görebilmenizi sağlar. Ayrıca dahili metin editörü sayesinde HTML düzenlemek için kod tamamlama özelliğine de sahiptir.

WinSCP

Basit FTP istemcileri arayanlar için oldukça ideal bir programdır. Windows tabanlı istemci yalnızca temel özelliklere sahiptir. Kullanımı kolay ve güvenilir bir programdır. FTP, SFTP, SCP ve WebDAV protokolleri desteği sağlamaktadır. İki adet temiz arayüz ve dahili metin editörüne sahiptir.Bunların yanı sıra yarı ve tam otomatik dizin senkronizasyonu da mevcuttur.

 

 

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş

SEO ve dijital gelişmeler hakkında makaleler, derlemeler, çeviriler, listeler, incelemeler, analizler...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir