Sitemizin Yavaşlamasına Sebep Olan Nedenler

Sitemizin Yavaşlamasına Sebep Olan Nedenler

İnternet sitelerinin isimleri ve donanım durumları sitenin işlemesi ve yavaşlaması konusunda etkiler sağlamaktadır. Aslında şunu unutmamak gerekir ki, eğer 50 kilo taşıyan bir makinaya 60 kilo yüklerseniz, bu durumda o makinanın hızı yavaşlar işte internet sitelerinin de yavaşlamasının sebebi aslında bu husus olmaktadır. Çünkü biz de bazen içerisine 10 gb yükleyebileceğimiz siteye 20 gb yükleme yaparsak doğal olarak o sitede bu yükü taşıyamamaktadır. Şimdi Sitemizin yavaşlamasına sebep olan nedenler konusunu ayrıntılı şekilde inceleyeceğiz.

Sitenin İşlemesi Ve Yavaşlaması Hangi Durumlarda Önemli Olur?

Her ne sebeple olursa olsun artık insanlar tamamen neredeyse bütün işlemlerini internet üzerinden yapmaktalar bu da internet siteleri üzerinde ciddi bir baskı oluşturmaktadır. Bu baskı kötü bir baskı değildir. Çünkü iyi işleyen internet siteleri her zaman kaliteleriyle bir adım önde olacaklardır. Biz de bu başlık ile sizlere sitenizin doğru şekilde nasıl işletileceğini anlatmış olacağız.

Önceliklerimizden başlayarak bunu anlatabiliriz. Bir sitenin yavaşlamasının birkaç nedeni vardır, bunlardan biri de görsellerimizin boyutlarında yaşadığımız sorunlardır. Her internet sitesinin kurulurken veya kurulduktan sonraki yaşam aşamasında, bazı kriterleri vardır. Örnek olarak bir haber sitesine sahip olduğumuzu düşünelim. Bu haber sitesinin resim boyutlarının da 720*360 olduğunu varsayalım. İşte bu tarz bir durumda, eğer fotoğrafı normal boyutunda değil de fazladan koyuyorsak, internet sitesi bunu ayarlamak için çaba harcar, bu da sitenin işlemesi ve yavaşlaması anlamında önemli bir sebep olarak karşımıza çıkmaktadır. Eğer sizler de işlettiğiniz sitelerde bu hususa dikkat ederek çalışmalar yaparsanız, istediğiniz sonuçlara ulaşabilir ve bu yavaşlamanın önüne geçebilirsiniz.

Ayrıca, resim konusu ile ilgili şunu da belirtmek gerekir, daha önceden de bahsettiğimiz gibi, aslında her internet sitesinin bir kapasitesi vardır. Tıpki bir evde duran eşyalar gibi düşünelim. Bir oda kiralar ve internet sitenizi bu odanın içerisine kurarsınız. Diyelim ki, resimlerinizi eşyalar olarak düşünelim ve boyutlarını da eşyalarınızın şekli olarak düşünelim. O odaya uygun olmazsa, ya eşyalarınızı kırarak parçalayarak kullanmak zorunda kalırsınız ya da eşyalarınızı kullanamazsınız, işte sitenizin de bu oda gibi uygun olan resimler ve donelerle yüklenmesi gerekir.

Pekiyi başka ne tür bir durum olabilir derseniz, odanız küçük 3 tane eşya alabiliyor ancak, siz beğendiğiniz için 9 tane eşya koymaya kalktınız, yani bir yerleri parçalamak durumundasınız, işte ya siteniz için gerekli genişlemeleri yaparsınız, ya da o eşyaları o odaya sokamazsınız, bu sebeple odada rahat gezinmek için doğru yüklemeleri yapmak da siteniz açısından önemli bir husus oluşturmaktadır.

Sitenin İşlemesi Veya Yavaşlaması İndekse Etki Yapar Mı?

İnsanlar artık bütün bilgileri internet üzerinden almaktadır ve bu bilgileri evlerinde, ofislerinde rahat yerlerde almaktadırlar. Şimdi biz şunu bir düşünelim, bir internet sitesine girdiğinizde, ikinci sayfayı açmak için sizi 20 saniye bekletse o saatten sonra o siteyi bekler misiniz? Cevaplarınızı duyar gibiyim. İşte bu yüzden sitenin işlemesi ve yavaşlaması birinci dereceden indeksi etki etmese de sitede durma süresini dolayısıyla da sizlerin zamanla tercih edilmemenize sebep olacak sonuçlar doğurabilmektedir.

Sitenin İşlemesi ve Yavaşlaması CSS Dosyaları İle İlgili Midir?

Konunun başından beri yazarken, her zaman salt bir dil kullanmaya özen gösterdiğimizi fark etmişsinizdir. Aslında teknik bir tabir olmasına rağmen, çok sorulan bir soru olduğu için özellikle bu konuyu yazımıza taşıdık. Sistematik olarak kurulan internet sitesinin servis sağlayıcısı ve internet web veri tabanı sağlatıcısı her zaman sizleri düşünerek işlem yapmaktadır. Buna mükabil olarak sizler de gereken hassasiyeti göstermekle yükümlüsünüz. Sitelerin bir çoğunda görülen bir sıkıntı olduğu için teknik tabirle anlatmaya çalıştığımız bu konuda ise, CSS dosyaları ile oynamak bir verinin artık belirli bir zaman sonra kıymetsizleşmesi ve sitenin zarar görmesine kadar gidecek derin sıkıntılara yol açabilmektedir.

Sitenizin indeks alması için yapabileceğiniz onca çalışmalar olmasının yanı sıra, sitenin işlemesi ve yavaşlaması için sizlerin de bothları daha çok üzerinize çekmek ve Google’ın da dikkatini çekebilmek adına yapacağınız SEO çalışmaları olabilmektedir. Kısacası eğer bir sistemin içerisinde doğru şekilde çalışmalar yapılırsa, gerek reklamlar üzerinden para kazanma anlamında, gerekse, şirketinize ait sitelerinizin doğru şekilde yönetilmesi ve yönlendirilmesi anlamında, gerekli dikkatin ve özenin gösterilmesi önem arz etmektedir.

Sitenin İşlemesi Ve Yavaşlaması Bu Kadar Önemliyse, Neler Takip Edilmelidir?

Sitenin işlemesi ve yavaşlaması hususu bu kadar önemli iken, yukarıda bahsettiğimiz konular dikkat çekmektedir. Bu konuda da sıkıntı yaşamamak için gerekli konuları takip etmek için ilk yapılması gereken, kullanmış olduğunuz donanımı takip etmektir. Hosting dediğimiz sistemler, sizlerin internet sitelerinizin çalışması ve uygulamalarının işlemesi için sizlerin internet sistemi üzerinde kiraladığınız yerler anlamına gelmektedir. Bunun için yapacağınız en net sistem kesinlikle takip sistemi olacaktır. Kiraladığınız yerin durumunu gösteren sistemler sayesinde, hostinginizin durumunu sürekli kontrol edebilir ve bu sayede sitenizin işleyişinde sıkıntılar yaşamaktan kurtulabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir