Google Görsel Aramalara Eklenen Yeni Filtreler

Google Görsel Aramalara Eklenen Yeni Filtreler

Google geçtiğimiz günlerde yeni filtreleri görsel aramalara ekledi. Bunu kullanıcıların mobil cihazlarda görsel arama yapığı zaman daha iyi sonuçlar elde etmesi için gerçekleştirdi. Hedefi kolaylaştırırken seçenekleri daraltma hedefi olan filtreler çoğu sitenin trafiğini doğrudan ve dolaylı yoldan etkileyecek.

Yeni Eklenen Filtreler 

Mobil cihazlar için getirilen bu yeni özellikler “En Yeni”, GIF yani hareketli resim ve “Renk” seçenekleridir.

Getirilen özelliklerden biri olan “En Yeni” sadece zamana göre bir sıralama yapmıyor. Görsel yoğunluğu, yayınlanmış siteler, ilgi seviyesi gibi birçok seçeneğe göre sıralama yapıyor. Örneğin birinci sırada yer alan görsel 3. gün öncesinde yayınlanmışken, ikinci sırada yer alan görsel 1. gün öncesine ait olabiliyor. Google bu özellikle zamanlama ve algoritma ile filtrelediği görselleri sıralıyor.

“Renk Seçeneği” bir diğer yeni özellik arasında. Bu özellik e-ticaret siteleri için oldukça önemlidir. İnternet kullanıcılarının yaptığı aramaların ortalama %25’i görsel aramalardan oluşmaktadır. Bu oran oldukça önemlidir. Bu kitleyi özellikle e-ticaret siteleri göz ardı etmemelidir. Bu özellikle birlikte renk seçeneklerine göre sıralama yapmak mümkün oluyor. Kullanılan görsellerde ki renk yoğunluğuna göre sıralamalarda filtreleme yapılıyor. Ayakkabı, kıyafet gibi birçok üründe yapılan aramalarda renk seçeneği kolaylıkla filtreleniyor. Aranan bir ürünün istenen rengi de kolaylıkla bu alan sayesinde bulunabiliyor. Örneğin; bir çanta modelinin lacivert rengini arayan müşterilere ulaşmak için ürün sayfasında ürüne ait renk seçeneklerini bulunduran, alt etiket ve açıklama da bulunan görsellere yer vermek hiç beklemediğiniz müşteriler kazanmanızı sağlayabilir.

SEO açısından yeni eklenen bu görsel filtreleri de değerlendirebiliriz. Özellikle görsellerden hit alan ve bu şekilde sıralamalarda yükselen sitelerin sıralaması düşecektir. İçeriklerde görsel kullanımını önemseyen ve içeriklerde görsellere sürekli yer veren sitelerin yanı sıra devamlı yani sürekli içerik üreten siteler bu özelliklerden sonra kazançlı çıkacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş

SEO ve dijital gelişmeler hakkında makaleler, derlemeler, çeviriler, listeler, incelemeler, analizler...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir