Eski Blog Yazıları Güncellenmeli Mi?

Eski Blog Yazıları Güncellenmeli Mi?

İnternet üzerinde her gün yeni yazılar oluşturulmakta ve bir gün önce yazdığınız dahi eskide kalabilmektedir. Özellikle ülkemizde her yeni bir gün birçok şeye gebe olabileceği gerçeğinden hareketle blog yazılarınızı güncellemenin önemine değineceğiz. Öncelikle eski blog yazıları neden önemli olduğu konusuna değinelim.

Eski Yazılar Neden Önemli?

Her yazı olmasa da bazı yazılar tarihe meydan okumaktadır. Öyle ki bazen Google’da bir şeyler yazdığımızda karşımıza 2000 yılında yazılmış yazılar çıkmaktadır. Bu da akıllara yeni yazılan hiç mi bir şey yok sorusunu getirmektedir. Ancak bilinmelidir ki o yazı içeriğinin kalitesi sayesinde yıllara meydan okumuş ve Google algoritmaları da onu bu sıralamadan düşürmemiştir. Ayrıca yapılan bazı araştırmalarda göstermektedir ki site trafiklerinin neredeyse %90’ı eski tarihli yazılardan kaynaklanmaktadır. Dolayısıyla bu yazılara gözünüz gibi bakmanız gereklidir.

Ancak her eskide kalan yazı da bu şekilde geçerliliğini korumamaktadır. Örnek olarak verecek olursak 2010 yılında yazdığınız bir yazının ardından 2011 yılında yeni bir kanun ile yazdıklarınızın eskide kaldığını farz edelim. Bu durumda yazınızın güncellenme tarihini görenler direkt olarak sitenizden kaçacaklardır. İşte bu sebeple güncelleme son derece önemlidir. Peki güncelleme yaparken nelere dikkat etmeli?

Yazı Güncellemesinde Nelere Dikkat Edilmeli

Yazınızı güncellemek için gündemi takip etmeli ve herhangi bir değişiklik meydana geldiğinde bunu bloğunuza eklemelisiniz. Ancak düzenli periyotlar ile yazılarınızı kontrol etmenizde de fayda bulunmaktadır. Bu kontrolü veriler üzerinden yapabilirsiniz. Tıklanma oranı azalan yazılarınıza bakarak bir şeylerin ters gittiğini düşünebilir ve güncelleme yapabilirsiniz. Peki güncelleme ile neler değiştirilmeli?

Başlık

Başlığınızın değişen şartlar ile uyumlu olup olmadığı son derece önemlidir. Bu sebeple yapmanız gereken başlığınızı kontrol etmek ve kullanıcıların ilgisi doğrultusunda değiştirmek olacaktır.

Meta Açıklaması

Google arama motoru sayfasında sitelerin listelendiği sayfada kullanıcıların sayfanıza girmesi için meta açıklamanızın ilgi çekici ve doyurucu nitelikte olması gerekir ve eğer bu açıklama güncel değil ise güncellemeniz sizlere oldukça katkıda bulunacaktır.

Son Güncellenme Tarihi

Güncelleme yapmanız ile birlikte son güncelleme tarihini belirtmeniz sayfanızın unutulmadığı ve iyi bir şekilde yönetildiği izlenimi verecektir. Ayrıca güncellenen unsurların neler olduğunu belirtmeniz de son derece etkili olacaktır.

İçerik Güncellemesi

İçerik güncellemesi kapsamında hem yazdıklarınızın halen geçerli olduğunu hem de paylaştığınız görsellerin ilgi çekip çekmediğini kontrol edebilirsiniz. Ayrıca site içerisinde başka bir siteye yaptığınız yönlendirmelerde kullandığınız linklerin halen kullanılır vaziyette olup olmadığına da dikkat etmelisiniz. Eğer bir prosedür hakkında bilgi veriyor iseniz o prosedürün halen aynı şekilde yapıldığından da emin olmalısınız.

Google Denetimi

Google’ın yaptığınız bu güncellemelerden haberdar olması ve bir an önce sonuç alabilmeniz için Google botlarını beklemenize gerek bulunmamaktadır. Yapmanız gereken Google Search Console içinde yer alan Fetch As Google bölümünden sayfanızı endeksleyerek Google’ı haberdar etmek olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş

Çok Yorumlananlar

  1. Merhaba, bilgilendirme için teşekkürler. Bir sorum olacaktı. Son güncelleme tarihini belirtmek için bir kod(ya da format) kullanmamız gerekiyor mu? WordPress sayfalarda yazının tarihini değiştirmek yeterli olur mu?

  2. merhabalar. başlıkları değişirken linkleride değişmemiz gerekiyor mu? mesela ali okula gitti başlığının linki ali-okula-gitti google bu link ile eklemiş dizine. biz bunu güncellerken ali yeniden okula gitti diye güncelleyip linki aynımı bırakmalıyız yoksa linki de mi güncellemeliyiz?

  3. https://timeofarticle.blogspot.com/?m=1

    Merhaba. Bu şekilde bir bloğum var. Yaklaşık 3 aylıkken ve 5 aylıkken adsense başvuru yaptım o sıralar 20-30 içerik olduğu için ve sanırım index almadığı için içerik yok ikazı aldım. Başvurum 2 defa reddedildi. Yazılar özgün ve bana ait. Şu an 80 yazı var. 7 ay oldu ve blog artık index alıyor. Sizce bu kez başvurum kabul edilir mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir