SEO’nun Yatırım Getirisi (ROI)

SEO’nun Yatırım Getirisi (ROI)

ROI nedir? ROI , Return on Investment yaptığınız yatırımın size geri dönüşünü gösteren bir veridir. TemeldeROI bir yatırımın size ne kadar getiri sağladığını yani verimliliğini ve bu yatırımın sürdürülmesi gerekip gerekmediğini gösterir.

Harcadığınız para karşılığında ne kaar gelir elde ediyorsunuz sorusuna verilen yanıttır.

SEO’ da ROI Nasıl Hesaplanır?

seo'da ROI nasıl hesaplanır?

  • Link Tıklama Oranı (CTR) – Google’ın ilk sayfasında çıkan linklerin tıklama yüzdesidir.
  • Dönüşüm Oranı– Siteyi ziyaret edenlerin, ziyaretinde bir şey satın alanlara oranıdır.

CTR (link tıklama oranı), ilk sayfada ki diğer sitelere karşı sizin sitenizin tıklama yüzdesi demektir. Hedef anahtar kelimeniz Google’da aratıldığında, sitenizin bulunduğu konumun ve sıralamanın ziyaretçi sayısı üzerinde önemli bir etkisi vardır. Dönüşüm oranı ise site üzerinden müşteriye dönüşenlerin aylık tüm ziyaretçilere oranıdır.

Web siteniz üzerinden doğrudan satış yapmasanız bile dönüşüm oranını hesaplamak oldukça önemlidir.

Her ay aranma sayılarını görmek için müşterilerinizin sizi bulurken kullandığı anahtar kelimeleri seçmelisiniz. Bu hedef kelimeler ya da cümleler, potansiyel müşterilerinizin ürün ve hizmet ararken Google’a yazacağı şeyler olmalıdır. Aylık arama sayınız da seçtiğiniz hedef anahtar kelimelerin Google’da aylık toplam kaç kez aratıldığıdır. Eğer bu anahtar kelimeleri ve arama sayısını görmekte yardıma ihtiyacınız varsa, Google anahtar kelime planlayıcı size gerekli bilgiyi sağlar.

Diyelim ki bir şirket, satışlarını arttırmak istiyor fakat SEO çalışmalarının yeterli getiriyi sağlayacağından emin olamıyor. Bu şirket için araştırmalar yapıldıktan sonra eğer birkaç anahtar kelime belirlenirse alanlarında aylık 35.400 arama yapıldığı ortaya çıkıyor. Eğer site, son sırada dahi olsa bu anahtar kelimelerde ilk sayfada gözükürse ortalama tıklama oranı %2 olur.

Ziyaretçilerinin %5’inin ortalama 100 dolar değerinde bir alışveriş yaptığını farz edelim. Eğer ROI denklemi üzerinden giderseniz bu şirketin Google’ın ilk sayfasında son sırada bulunarak bir ayda 3.500 dolar kazandığını görebilirsiniz. İlk sayfada kalmak için aylık 1000 dolar yatırım yapsalar bile hala %250 yatırım getirisi elde edebilirler. ((35,400 x %2 x %5 x $100) – $1,000) / $1,000 = %250. Bu şirket, satış yükseltme hedefine ulaşmakla kalmadı, aynı zamanda SEO bütçesini de karşılamış oldu.

Fakat bu örneklerin sitenin hedef anahtar kelime aramalarında ilk sayfada olduğu durumlarda geçerli olduğunu unutmayın. Siteniz ilk sırada değilse bu düzeye gelmesi rekabete bağlı olarak 1-6 ay sürebilir. SEO uzun vadeli bir çalışmadır ve yatırım getirisi de kendini hemen belli etmez. Fakat az önceki örneği bir tık ileriye götürerek yıllık kazancı görebilirsiniz.

ROI nedir nasıl hesaplanır ve önemi nedir?

SEO’nun bir yıllık potansiyel değeri nedir?

Eğer şirketiniz uzun vadeli SEO yatırımına sıcak bakıyorsa, bir yıl boyunca ilk sayfada olmak daha da kazanç getirecektir. Aylık ek satışı 12 ayla çarptığımızda örnekteki şirketin yılda $42.000 kazanabileceğini görebilirsiniz.

Ortalama satış değeriniz, bir alışverişte 100 doların üzerinde ise SEO değeriniz de buna bağlı olarak artar. Arama motorlarında daha yüksek sıralama, daha fazla iş ve kazanç demektir. Yani siz tıklanma sayınızın yüksek olmasına özen göstermelisiniz.

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir