Reklam Metni Yazmanın Püf Noktası

Reklam Metni Yazmanın Püf Noktası

Reklam metni yazmanın püf noktası için öncelikle yazacağımız reklam metni nedir? Nasıl yazılır? Bunun inceliklerini bilmemiz gerekiyor. O halde Reklam metnini açıklayarak başlayabiliriz.

Reklam Metni Nedir?

Reklam metni yazmanın püf noktasına uygun yazılan metinler, müşterilerin dikkatini çeker. Bir ürünü pazarlamanın en iyi yolu onun reklamını iyi yapmaktır. Teknoloji çağına girilmesiyle birlikte; her şey sanal dünyaya taşınmıştır. Artık müşteriler almak istediği hizmete, internet üzerinden ulaşırlar. Bu durumda da sanal dünyada reklamınız ne kadar iyi yayılırsa; o kadar çok müşteri kazanırsınız. Kişiler sizin sitenizden önce reklam metninizi görür. Kısaca reklam metinleri, sitenize gelen misafirlerin karşılandığı alandır. Bu nedenle etkileyici bir reklam metnine sahip olmak önemlidir. Çünkü reklam, satış performansınızı belirleyecek olan en önemli etmendir.

Reklam Metni Yazarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

reklam metni yazısı nasıl yazılır

Öncelikle reklam metninin, müşterileri etkilemesi gerekir. Bunun için de reklam metni yazmanın püf noktası bilinmelidir. Sitenin tanıtımını yapmak için reklam metni yazarken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır.

Etkileyici Bir Başlık Seçilmeli

Başlık, okuyucunun bir yazıya devam edip etmeyeceğini gösteren en önemli unsurdur. Başlığı ilgi çekici bulan okuyucu; reklam metnini de okumaya devam eder. Ancak etkileyici bir başlık olmazsa okuyucu hızla o yazıdan uzaklaşır. Başlık, satılmak istenilen ürünün bir garantisidir.

Başlık mutlaka ürünü açıklayıcı olmalıdır. Örneğin annelere yönelik bir ürün satışı yapıyorsanız; mutlaka başlıkta anne olduğunu belirtmeniz gerekir. Böylece başlığı okuyan müşteri onu neyin beklediğini bilir.

Başlık herkesi kapsayıcı şekilde olmalıdır. Eğer başlığın içinde bir grup dışlanırsa; bu o kişilerin üründen uzaklaşmasını sağlar. Her ürünün bir hedef kitlesi vardır. Öncelikle onların ürüne yönelmesini bekleriz. Ancak bu diğer kişileri dışlamak anlamına gelmez. Çünkü hedef kitle olmayan kişilerde de ürün potansiyeli oluşabilir. Bu nedenle başlıkta sadece, yalnızca gibi ifadeler olmamalıdır.

Başlıkta, okuyucuları etkileyen cümleler kullanılmalıdır. Herkesin, görünce dayanamadığı kelimeler vardır. Bu kelimelerin kullanılması başlığı ilgi çekici hale getirir. Dolayısıyla yazı da ilgi çekici hale gelecektir. Bu kelimelerin başında yeni kelimesi gelir. Yeni bir ürün ya da teni bir fikir; insanları etkilemeyi her zaman başarır. Bir ürünün yeni fikirlerden oluşması kişilerin her zaman dikkatini çeker. Çünkü ihtiyaç duyulan bir konu ile ilgili son gelişmeler hep dikkat çekici olur.

Başlıkta olabildiğince duygulara seslenen kelimeler kullanmak gerekir. Örneğin kadınlar için bir kırışıklık kremi satışı yapıyorsanız; sevgi sözcüklerine de yer vermenizde yarar vardır. Cilt dostu etkileyici kremler gibi bir başlık kullanmak; yazıyı okumayı arttırır. Unutmamak gerekir ki; bu gibi kelimeler başlığa mucizevî anlam katar.  Ayrıca başlık belirlerken olumsuz ifadelerden kaçınmalıyız. Sevgi sözcükleri nasıl ki insanlar üzerinde olumlu etki yapıyorsa; negatif ifadeler de olumsuz etki yapar. Bu nedenle olumsuz ve anlaşılması güç kelimelerden uzak durmalıyız.

Seçtiğiniz reklam metni başlığınızın ne çok uzun ne de çok kısa olması gerekir. Araştırmalara göre etkileyici bir başlık; 8 ile 12 kelimelerden oluşmalıdır. Bu araştırmalar, 8 kelimeden kısa başlıkların çok etkileyici bulunmadığını gösterir. Aynı zamanda 12 kelimeden fazla başlıklar da uzun olarak değerlendirilir.

Seçilen başlık genellikle soru şeklinde olmalıdır. Özellikle ürünü, diğer ürünlerden ayıran başlıkların seçilmesi; yazıya olan ilgiyi arttırır. Her zaman okuyucuda merak uyandırmak; yazının okunmasını sağlar. Bu nedenle başlıkların soru niteliğinde olmasına önem vermeliyiz.

Reklam İçeriği, Ürünle İlgili Bilgi Vermeli

Reklam metni yazmanın püf noktasından bir diğeri ise; yazılan metnin içeriğidir. Başlığı ilgi çekici gelen kişi yazıyı okumaya karar verir. Bu nedenle, müşteriyi etkilemek için yazının başında içerikle ilgili anahtar kelimelere yer vermek gerekir. Yazının ilk paragrafı, yazının kısa bir özeti şeklinde olmalıdır. Bu sırada ürün etkili bir şekilde tanıtılmalıdır. Metin, müşterinin niçin sizi seçtiği, sizi benzer sitelerden ayıranın neler olduğu gibi soruların cevabını bekler. Bu soruların mümkün olduğunca yazının ilk paragrafında geçmesi gerekir. Çünkü yazının ilk başları dikkat çekmezse; kişi yazının devamını okumaz. Bu nedenle yazının ilk paragrafta mutlaka ilgi çekici olması gerekir.

Reklam Metni Kişiyi Harekete Geçirmeli

Reklam metni yazarken kullanılan ifadelerin, müşterileri ürüne yönlendirmesi gerekir. Bunun için hemen sipariş ver, Anında satın al gibi ifadeler kullanmak gerekir. Böylece hizmet alan kişi, hem metni okumaya devam eder. Hem de siteye de göz atma ihtiyacı hisseder. Bu tarz ifadeler aynı zamanda ikna edici özellik gösterir. Müşteriyi ürün almaya ikna etmenin en iyi yolu bu tarz ifadelerdir.

Reklam Metni Mobil Cihazlar İçin Uyumlu Hale Getirilmeli

Reklam metni yazmanın püf noktasından biri de reklam metninin, her cihazdan ulaşılmasını sağlamaktır. Günümüzde bazı sitelere mobil cihazlardan ulaşılamıyor. Bu da müşterinin, hizmete ulaşmasını etkiler. Çünkü günümüzde internet aramalarının azımsanmayacak kadar büyük bir kısmı, mobil cihazlar aracılığı ile olur. Bu nedenle reklam yazılarını mobil cihazlar için de uyumlu hale getirmek önemlidir. Bu sayede reklam metninin çok fazla sayıda kişi tarafından okunması sağlanır. Ne kadar fazla okunursa o kadar fazla ürüne yöneliş olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir