Favicon Kullanımı ile Sitenizi Bir Adım Öne Çıkarın

favicon

Favicon her ne kadar küçük bir ayrıntı gibi gözükse de aslında oldukça önemlidir. Çünkü Faviconun kullanıcılar tarafından tanınması halinde siteniz her zaman bir adım önde olacak. Biliyoruz ki bir resim yüzlerce kelimeden daha fazlasını anlatabiliyor. Yüzlerce kelimeyle markamız hakkında anlatmak istediğimiz bir şeyi kaliteli ve uygun bir görsel ile anlatmak elbette istenen bir durum. Bu yüzden kullanacağınız bu logo marka bilinirliği için oldukça önemli.

Birçoğumuz Google Chrome üzerinden daha önceden baktığımız bir web sitesini daha sonra ziyaret etmek üzere liste olarak tutuyoruz. İşte Faviconlar burada devreye giriyor. Oldukça küçük olan bu görseller oldukça kaliteli bir referans olmaktadır.

Faviconlar, web sitesinin hemen isminin yanında yer alan küçük boyutta ki iconlara verilen isimdir. Aşağıdaki görselde kırmızı okları takip ederek örnekleri görebilirsiniz. Faviconlar genelde, 16×16 32×32, 64×64, 128×128 piksel boyutlar da kullanılmaktadır. Ancak 16×16 piksel en ideal boyuttur.

favicon

Faviconlar ve Çevrimiçi Markanıza Etkileri

Favicon sayesinde uzun uzadıya giden sekmelerin içerisinden sitenizi ön plana çıkarabilirsiniz. Favicon olarak kullanacağınız logonun siteniz için uygun olup olmadığına dikkat edin. Markanız ile özdeşleşen bir tasarıma sahip olmalıdır. Özellikle henüz küçük çaplı bir kitleye sahipseniz yani büyüme aşamasındaysanız kullanacağınız tasarım gereksiz detaylardan uzak ve sizi en iyi şekilde temsil etmeli. Markalaşma faktörünü göz önünde bulundurursak renk seçimi de önemli bir boyut kazanıyor. Kullanacağınız Favicon tarayıcı sekmesinin rengiyle uyumlu olmalı. Yani gri renkte olan tarayıcı sekmesine uygun bir renk ve tonlama kullanmalısınız.

Doğru marka bilinci ile hareket etmelisiniz. Favicon seçiminiz markanızla bir bütün oluşturmalıdır. Şöyle düşünün, ünlü markanın  logosunu gördüğünüzde markayı hemen hatırlayabilirsiniz. Özellikle bulunduğu piyasada bir önder haline gelen markalarda bu durumu görebilirsiniz. Sizin kullandığınız tasarımı kullanıcılar yani müşteriler gördüğü zaman markanız kolaylıkla hatırlanmalıdır. Sadece sitenizde geçirilen zaman değil kullanıcıların sitenizden uzaklaştıktan sonra sitenizi tanıması yani marka bilinirliğinin oluşması özellikle online mağazalar için olmazsa olmazdır. Yukarıda da bahsettiğimiz kriterlere uygun bir şekilde tasarım oluşturarak online mağazanızı ya da web sitenizi kullanıcılarınızın hafızasında yer edinmesini sağlayabilirsiniz.

Faviconların SEO’ya Etkileri Nelerdir?

Faviconun online markanıza etkileri ve marka bilinirliği açısından ne derece önemli olduğuna değindik. Peki SEO’ya etkisi nedir? Bu kısımda faviconlar ve SEO arasında nasıl bir ilişki olduğunu inceleyeceğiz.

Faviconların SEO ile ilişki biraz tartışmalı bir konu. Boyutu düşünüldüğünde site hızını ve sayfaların yüklenme süresini yavaşlattığını ortaya süren bir eksim elbette var. Doğru bir favicon kullanımı ile geri dönüşümleri artırabildiği de bir diğer görüş. SEO açısında ne kadar tartışmalı olsa da hem marka bilinirliği hemde geri dönüşüm açısından kullanabileceğiniz mükemmel bir fırsat. Sitenizin hızını optimize ederseniz eğer zaten ileri sürülen olumsuzluktan etkilenmezsiniz.

 

Sosyal Medyada Paylaş

SEO ve dijital gelişmeler hakkında makaleler, derlemeler, çeviriler, listeler, incelemeler, analizler...

Çok Yorumlananlar

  1. Dolaylı da olsa favicon kullanımının SEO’ya etkisi olduğu yadsınamaz bir gerçek. SEO danışmanlık hizmeti sağladığım web sitelerinde bizzat kullanmakta olduğum ve etkisini ölçümlediğim bir yöntemdir.

  2. Yılmaz Barış : Ekim 26, 2017 at 7:22 pm

    Çoğu kez ihmal edilen ama önemli bir ayrıntı.
    SEO tarafındaki etkisi ötesinde “marka” olma derdiniz varsa mutlaka eklenmesi gerek.

  3. Hakan Yılmaz : Ekim 5, 2019 at 9:39 pm

    SEO açısından siteye direkt etkisi olduğu söylenemez.Ama kullanıcı deneyimine katkıda bulunduğu ve dolaylı olarak etkili olduğunu söyleye biliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir