Twitter SEO İpuçları ile Arama Motorlarında Görünürlüğünüzü Artırın

TWİTTER SEO

Sosyal medya platformlarının ne kadar önemli olduğunu birçok yazımızda dile getirdik. Sosyal medya platformları içerisinde Facebook’un etkisi tartışılmaz. Fakat sadece Facebook değil Twitter’da sosyal medya platformları içerisinde önemli bir yere sahiptir. Daha önceki yazımızda Facebook SEO ipuçlarını sizinle paylaşmıştık. Bu yazımızda ise Twitter SEO ipuçlarını paylaşacağız. Paylaşacağımız ipuçları sayesinde Twitter hesabınızın arama motorlarında daha üst sıralarda yer almasını sağlayabilirsiniz.

Twitter SEO Nedir?

Twitter hesabınız marka kimliğiniz açısından büyük öneme sahiptir. Hedef kitleniz üzerinde olumlu bir itibar yaratmak istiyorsanız Twitter hesabınızı/profilinizi bu doğrultuda optimize etmeniz gerekiyor. Özellikle bazı küçük işletmeler Twitter’da var olmak konusunda pasif kalıyorlar. İyi bir şekilde optimize edilmiş ve markanızla alakalı bir şekilde oluşturulan Twitter hesabı, özellikle hedef kitlenize ulaşma konusunda oldukça etkilidir. Twitter ile ilgili en önemli nokta ise elbette ki arama motorlarıdır. İyi bir çalışma ile optimize edilen Twitter hesabınız sayesinde arama motorlarında daha fazla görünürlüğe sahip olabilirsiniz. Bunu bir örnekle daha detaylı bir şekilde anlatalım. Dünya üzerinde oldukça bilindik bir marka olan Pepsi ile ilgili Google’da arama yapıyoruz.

Şirketin resmi adreslerinin hemen altında Pepsi’nin hem Facebook hemde Twitter resmi hesaplarının çıktığını yukarıdaki resimden görebilirsiniz. Bir başka örneği de tanınmış bir kişilik olan Elon Musk araması ile gösterelim.

Elon Musk için yaptığımız aramada en çok okunan haberler kısmının hemen altında birinci sırada resmi Twitter hesabının yer aldığını göreceksiniz. Yalnızca tanınan ve bilinen kişi veya markalarda Twitter hesabının ilk sayfada üst sıralarda yer alacağını düşünmeyin. Eğer Twitter hesabınızı vereceğimiz ipuçları doğrultusunda optimize ederseniz yukarıda yer alan örneklerde olduğu gibi sizinde Twitter hesabınız arama sonuçlarında ilk sıralarda yer alabilir. İşte Twitter SEO İpuçları:

1-Twitter Kullanıcı Adını Optimize Edin!

İlk olarak çalışmalara Twitter kullanıcı adı optimizasyonu ile başlamak gerekiyor. Twitter kullanıcı adınız profilinizin en önemli kısmıdır. Siteniz ve markanız hakkınızda  kullanıcılar üzerinde ki ilk izlenimleri kullanıcı adınız bırakır. Kullanıcı adınız sayfa başlıkalrı ev URL içerisinde yer alır. Kullanıcılar tarafınan profilin görünen metinlerinden birçok kez yer alır. Hesabınıza ait başka hesaplarda ve platformlarda paylaşılan bağlantı ve başlık içerisinde de yer alır.

İnsanların sizi kolaylıkla bulabilmesi için Twitter’da farklı isimler kullanmayın. İdeal olan kullanıcı adı web sitenizde kullandığınız yani markanızın adıdır. Ayrıca kullanıcı adınızda web siteniz içeriğiyle ilgili oldukça kısa olmak koşuluyla eklemeler yapabilirsiniz. Örneğin seo üzerine kurulu bir web siteniz ve firmanız varsa kullanıcı adınız “@exampleseo” şeklinde olabilir. Eğer belirlediğiniz kullanıcı adınız bir başka hesap tarafından alınmışsa yani kullanılıyorsa farklı varyasyonlar hazırlayın. Kısaltma veya noktalama işaretleri gibi alternatiflerden yararlanabilirsiniz. Fakat burada dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta var. Kısaltma, noktalama işaretleri ve sayılardan yararlanarak kullanıcı adı oluştururken benzerliği göz ardı etmeyin. Oluşturulan kullanıcı adı asıl ad ile oldukça benzer olmalıdır. Zaten Twitter’da kullanıcı adı için kullanılan karakter 15 ile sınırlıdır. Eğer marka adınız uzun ise kısaltmak zorunda kalacaksınız.

Google sıralamalarında Twitter hesabınızın görünebilir olması için kullanıcı adınızın sizi yansıtması gerekir. Bazı kişiler Twitter’da farklı isimler kullanmayı seviyor. İsimlerinin yanına kelimeler ekleyerek farklı kullanıcı adları kullanabiliyorlar. Ama sizin Twiiter hesabınız kişisel bir profil değildir. Bu yüzden bu tarz farklılıklardan uzak durun. Kullanıcı adınızda emoji kullanmayın. Emoji, markanız alakasız kelimelerin kullanıldığı zaman kullanıcılar yaptıkları aramalarda adınız ile alakasız sonuçlarla karşılaşabilir. Arama motorlarında arama sonuçlarında görünürlük sağlayabilmek içinde kullanıcı adınızı bu şekilde optimize edin.

Kullanıcı adınızın yanı sıra tam adınızı da optimize etmelisiniz. Tam adınız hemen profil fotoğrafınızın altında yer alır. Tam adınızın optimize edilmesi başlıca iki nedenden dolayı önemlidir. İlki, tam adınız kullanıcı adınızla birlikte başlık metnine dahil olur. İkincisi ise <h1>  başlım etiketi içerisinde sayfanın hemen üst kısmında büyük metin şeklinde görünmesidir. Bu iki nedenin yanı sıra adınız tüm tweet’lerinizde görünür. Çapa metindir ve tıklandığı zaman profilinize bağlantı sağlar.

2-Açıklama Alanını Optimize Edin!

Sitenizle alakalı anahtar kelimeleri eklemek için açıklama kısmı muhteşem bir alandır. Eğer kullanıcı ve tam adınız uzun olduğu için kısaltmak zorunda kaldıysanız bu alanda tam bir şekilde yer verebilirsiniz. Arama sonuçları sayfasında Twitter hesabınızın görünür olabilmesine yardımcı olacak anahtar kelimeleri eklemek için muhteşem bir fırsattır. Açıklama kısmında kendinizi tanıtın. Tanıtım yazınız kısa ve öz olmalıdır. Tanıtımınızı yaparken gereksiz detaylar yerine önemli kısımlardan bahsedin. Adresinizi ve telefonunuzu bu kısımda belirtin. Bu kısma yazdığınız açıklamalar Meta Açıklaması Şeklinde görünecektir. Bu yüzden oldukça önemlidir.

3-Bağlantı URL’si ve Konum Alanlarını Doldurmalısınız!

Arama sıralamalarında güçlenmek için Link kısmına web sitenizin adresini ekleyin. Kısaltılmış ve diğer yönlendirme linkleri kullanmayın. Konum alanına eğer markanıza ait bir adres varsa eklemeyi unutmayın. Sizinle alakası olmayan bir adresi kesinlikle eklemekten kaçının. Aynı kriter telefon numaranız içinde geçerlidir. Sizinle veya markanızla hiçbir bağlantısı olmayan telefon numaralarını eklemeyin. Eğer herhangi bir adres veya telefon numarası ile bağlantınız yoksa bu alanı boş bırakın.

4-Tweet’lerinizi Optimize Edin!

Ne kadar çok tweet atarsanız o kadar çok kullanıcı profiliniz ile bağlantı sağlayacaktır. Tweet’leriniz kaliteli olmasına dikakt edin. Birçok kişi tweetlerinin daha fazla beğeni ve paylaşım alması için gereksiz ve içerikle alakasız etiketler kullanır. Bunu yapmaktan kaçının. Genelde topic trend dediğimiz gündemde olan tag’ları kullanırken bu hataya düşerler. Gündemde olan bir tag ile paylaşımın daha fazla görüntülenmesi ve daha fazla bağlantı sağlayacağını düşünerek bu hatayı bir çok kişi yapıyor. Spam mesajları kesinlikle kullanmayın. Hesabınızın güvenilirlik ve  değer gibi birçok yönden olumsuz etkilenmesine neden olursunuz. Zaten genelde Twitter bunu yapmanıza izin vermez.

Hesabınız ve markanızla alakalı paylaşımlar yapın. İçeriklerinizin kaliteli olmasına dikkat edin. Fotoğraf veya video içerik paylaşacaksanız çözünürlük ve kalitesinin oldukça iyi olması gerekir. Ne kadar çok tweet atarsanız o kadar büyük avantaj sağlarsınız. Başkalarının tweetlerini retweetlemek veya beğenmek farklı kullanıcıların dikkatini çekmenize yardımcı olur. Fakat her zaman profilinize daha fazla bağlantı sağlayacağı anlamına da gelmez.

5-Takipçi Sayınızı Artırın!

Google her ne kadar Twitter’da takipçi sayısının değerlendirilmediğini söylemiş olsa da göreceli bir sıralamada takipçi sayınız bir kriter olarak devreye giriyor. Takipçi sayısı yüksek olan profiller arama sonuçlarında daha fazla görünürlük elde ediyor. Twitter’da takipçi sayısını artırmak Facebbok’a göre biraz daha uğraş ister. Aynı zamanda dabiraz daha zordur. Fakat etkili sosyal medya stratejileri bunu başarabilirsiniz. Takipçi sayınızı artırmak için sık sık tweet atın. Tweet’lerinizde alakalı tag’lardan yararlanın. Benzer içeriklere sahip fakat takipçi ve hedef kitlesi sizden daha yüksek rakamlara sahip olan hesapların paylaşımlarını retweetleyebilirsiniz. Bu şekilde daha fazla kullanıcının dikkatini çekerek profiliniz ile bağlantı kurmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca Twitter reklamlarından yararlanmakta oldukça etkili bir yöntemdir. Takipçi sayısını artırmak için spam ve organik olmayan yöntemlerden uzak durun.

6-Twitter Hesabınızı Onaylayın ve Hesabınıza Bağlantı Kurun!

Google onaylı  Twitter hesaplarını daha çok sever. Bu da arama sonuçlarında bu hesapların daha görünür olması anlamına gelir. Hesabınızın onaylanmış olması hem arama motorları hemde Twitter kullanıcıları açısından değerinizi artırır. Doğrulanmış bir Twitter hesabında tam adın yanında mavi tik yer alır. Küçük bir detay gibi görünen bu mavi tik hesabınızın güvenilir ve değerli olduğunu gösterir. Onaylanmamış hesaplarda arama motorlarında arama sonuçlarında görünürlük sağlamış olabilir. Yalnızca onaylanmış hesaplar görünür olacak diye bir kural yoktur. Fakat arama sonuçları içerisinde iyi bir sıralama istiyorsanız ve hesabınız henüz onaylı bir hesap değilse hemen başvurabilirsiniz.

Hesabınızı onaylatmak için Yardım Merkezi> Hesabım> Hesabınızı Yönetme butonların sırasıyla tıklayın.

Twitter SEO

Yukarıda ki fotoğrafta hesabınızı onaylatmak için neler gerektiğini görebilirsiniz.

Birçok web sitesi ve kişi web siteleri ile Twitter hesaplarının bağlantısını yapmıyor. Birincil web sitesi ve diğer yardımcı siteleri doğrudan Twitter hesabınıza bağlayın.  Bu sayede dizine eklenme ve arama sonuçlarından yüksek sıralama elde edebilirsiniz. Son olarak anahtar kelimelerin alaka düzeyini yükseltebilmek için bağlantı metninde adınızı kullanın.

7-Paylaşımlarınızda Fotoğraf ve Video Kullanın!

Görsel içerikler ve videolar her zaman daha fazla etkileşim oranı sağlar. Twitter hesabınızda da bol bol video ve fotoğraf paylaşımı yapın. Kendiniz video oluşturmakta zorlanabilirsiniz. Kullanıcı kitlenizin dikkatini çekecek ve markanızla alakalı videoları başka kaynaklardan alarak kullanabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta paylaşacağınız video ve fotoğrafların kaliteli olmasıdır. Ayrıca paylaşımlarınız da emojilerden yararlanın. Takipçilerinizin daha çok dikkatini çeker. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi alakalı tag kullanımına da dikkat edin. Daha fazla kişiye erişmek için topic trend yani gündemde olan tag’ları alakasız bir şekilde paylaşımlarınıza eklemeyin.

8-Sitenizde Twitter Kartlarına Yer Vermelisiniz!

Twitter SEO

Web sitenizde düzenli olarak içerik yayınlıyorsanız Twitter Kartlarını entegre edebilmek için koda ihtiyacınız olacak. Bu sayede içeriğin Twitter’da paylaşıldığında gösterilmesini ve yalnızca metinden oluşan tweetlerden daha farklı olmasını sağlarsınız. Paylaşımlarınıza göre farklı türleri olan bu kartlardan mutlaka yararlanmalısınız.

Twitter Kartları, URL’leri tweetlediğiniz zaman web sitenizde yer alan örnek fotoğraf ve videoları çekerek içeriklerin daha fazla etkileşim almasını sağlar. WordPress bir site kullanıyorsanız Yoast’ın Word for Word eklentisini kullanarak kartları kullanmak için uygun kodu alabilirsiniz. Bu sayede kartları kullanımınız kolaylaşır.

Twitter hesabınızı optimize ederek Twitter’ın sunacağı avantajlardan yararlanın. Twitter optimizasyonu ile hem arama motorları içerisinde daha iyi sıralamalar elde edebilir hemde marka profilinizin reklamını sosyal medya da daha iyi bir şekilde yapabilirsiniz.

Daha iyi bir SEO planlaması yapmak için ” SEO Anatomisini işlediğimiz sayfamıza tıklayınız!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş

SEO ve dijital gelişmeler hakkında makaleler, derlemeler, çeviriler, listeler, incelemeler, analizler...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir