Sunucu Hataları SEO’yu Nasıl Etkiler? Sunucu Hataları ve SEO Üzerindeki Etkileri

sunucu hataları ve seo

Sunucu hataları SEO’yu olumsuz etkileyen başlıca faktörlerden biridir. Google’ın Caffein algoritması ile birlikte sunucu hatalarının SEO üzerinde yarattığı olumsuz etki hızlı bir şekilde artmaya başladı. Günümüzde de sunucu hatalarının SEO üzerinde yarattığı olumsuz etki tartışılmaz bir gerçektir. Sunucu hatalarının birden çok çeşidinin olması SEO üzerinde farklı etkiler anlamına gelir. Sunucu hatalarının arama sonuçlarında bir web sitesinin sıralamasına da zarar verdiğini unutmamak gerekir. Hataların tespit edilmesi ve gerekli işlemlerin yapılması oldukça önemlidir. Hatanın fark edilmemesi ve devam etmesi oldukça büyük bir sorun çıkaracaktır. Sunucu hataları ve SEO arasındaki olumsuz ilişkinin ne yönde olduğunu ve bu etkinin nasıl ortadan kaldırılacağını merak ediyorsanız yazımızı okumanız yeterli olacak.

Sunucu Hataları ve SEO 

1- 500 Sunucu Hataları

500 hataları genelde ara sıra karşılaştığımız bir sunucu hatasıdır. Bu hatalar genelde sunucu üzerinde yaşanan kronik hale gelen sorunlardan veya sunucunun hacklenmesi gibi durumlardan kaynaklanıyor. SEO açısından can alıcı bir öneme sahiptir.

Google botları web sitenizi ziyarete ettiği sırada belli aralıklarla bu hatayla karşılaşırsa sitenin tamamını daha az ziyaret etmeye başlar. Bu ne anlama geliyor hemen açıklayalım. Böyle bir durumun yaşanması ilk önce sayfa indekslerinin yavaş yavaş gerilemesine neden olacak. Bir süre sonrası ise  sayfa indekslerinin teker teker kalktığını göreceksiniz. Böyle bir şeyin yaşanması bir web sitesi için asla istenmeyen bir durumdur.

2- 18 Saat Süren 500 Sunucu Hatası

Google botları eğer bir web sitesinde 500 sunucu hatası ile karşılaşırsa sayfaya hatanın yaşandığı saatten itibaren 18 saat boyunca sorgu göndererek takip etmeye başlar. İlk hatayı takip eden 18 saat içerisinde her sorguda 500 sunucu hatası ile karşılaşılırsa bu web sitesi sıralamalarda ciddi bir gerileme kaydedecektir.

Yapılan araştırmalara göre eğer sunucu hatası yaşanan sayfaya benzer bir başka sayfa varsa Google tamamen indeksleri kaldırmadan ortalama 20 25 sıra kadar geriye atıyor.

3- Sık Sık Oluşan 503 Hataları

Genelde ortak kullanılan sunucularda meydana gelen bu hata SEO’yu baştan aşağıya olumsuz etkiliyor. 503 hatalarının uzun sürmesi, bağlantı hataları ve 503 hatalarının sık sık yaşanması sayfaların büyük bir sıra kaybı yaşamasına neden olacaktır.

Sunucu hatası geçici değil de sürekli bir hata gibi Google’a görünmeye başladığında Google hata oluşan sayfaların indekslerini kaldırma eğilimindedir.

Web sitenizin sayfalarında çok sık sunucu hataları ile karşılaşılıyorsa sayfaların sıralaması için oldukça büyük sıra kaybı yaşarsınız. Ayrıca 503 hatasının çok fazla ve uzun süreli yaşanması da web sitesinin geneli için ciddi kayıplar ortaya çıkaracaktır. Bu yüzden Hosting firması seçerken oldukça dikkat etmeniz gerekir. Sunucu hatalarının SEO üzerinde ki etkisini dikkat aldığımızda SEO çalışmalarına başlamadan önce mutlaka çok iyi bir sunucu seçmeniz gerekir.

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş

SEO ve dijital gelişmeler hakkında makaleler, derlemeler, çeviriler, listeler, incelemeler, analizler...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir