AMP Otomatik Reklam Nedir? AMP Otomatik Reklam Kodu Nasıl Uygulanır?

AMP Otomatik Reklam

AMP, mobil web sayfaların hızlı bir şekilde açılması için geliştirilmiştir. Framework çalışması olan AMP, mobil cihazlarda kolay ve hızlı açılan web sayfası oluşturulmasını sağlar. 2016 yılında ilk kez gündeme gelen AMP büyük bir ilerleme kaydederek, neredeyse tüm arama sonuçlarında kullanıcıların karşısına çıkmayı başardı. Özellikle mobil görünümün önemli görüldüğü web siteler için muhteşem bir avantaj sağladı. Başta haber siteleri olmak üzere arama sonuçlarında AMP özelliğe sahip web sitelerinin ilgili sayfaları arama sonuçlarında üst sıralarda yer almaya başladı.

AMP’nin 2016 ylından beri hızlı bir şekilde ilerlemesi beraberinde Mobil SEO kavramının da önem kazanmasını sağladı. Ayrıca öne çıkardığı önemli bir diğer konusu ise AMP sayfalara AdSense’in otomatik olarak yerleştirdiği reklamlardır. AMP Otomatik Reklam Kodu Uygulaması, AdSense’in otomatik yerleştirdiği reklamların uygulanmasıdır.

AMP Otomatik Reklamları Nedir?

AMP otomatik reklam kodunun uygulanmasından önce birkaç özelliğine değinmek istiyoruz.

Yalnızca metin, görüntülü ve sabit reklamları destekliyor. Ayrıca var olan <amp-ad> ögesi içerisindeki sayfalarda yer alan içeriklerinize göre reklamlar gösterilir. Şuan için yalnızca mobil cihaz kullanıcılarına gösteriliyor. Fakat ilerleyen günlerde gösterim alanı genişleyecektir. AMP otomatik reklamlar için yapılan testler mobil cihazlar üzerinden yapılmalıdır.

AMP otomatik reklam performansını, Performans Raporları> Reklam Davranış Raporu> AMP Otomatik Banner reklamları sekmelerini sırasıyla takip ederek öğrenebilirsiniz.

AMP Otomatik Reklam Kodu Uygulaması Nasıl Yapılır?

İlk olarak sabit metin veya görüntülü reklam uygulanacak sayfalara AMP otomatik reklam kodu uygulaması için her bir sayfaya yalnızca bir kez <amp-auto-ads> kodunu ekleyin. Bunu yaptıktan sonra AMP kodu olan ve olmayan sayfaları <link> etiketi ile eşleştirme yapın.

Çoğunlukla site link yapılarında AMP sürümleri domain.com/amp olarak bulunur. AMP sayfalar ayrı bir sitede barındırılıyorsa Google Adsense’in anlandırması için AMP olmaya diğer sayfaların hepsine <link> etiketi eklemelisiniz. Uygulamayı;

AMP olmayan sayfalar: “domain.com/haberler

<link rel=”amphtml” href=”http://domain.com/amp/haberler”>

AMP domain.com/haberler sayfası için:

<link rel=”canonical” href=”http://siteadi.com/haberler”>

AMP Otomatik Reklamları Nasıl Uygulanır?

Otomatik reklamları hangi sayfalara eklemek istiyorsanız bazı kodlar eklemeniz gerekiyor. Hemen birkaç örnek verelim. Uygularken “ca-pub-123456789123456” kodunu kendi yayıncı kodunuz ile değiştirin.

1- Sayfada <head> etkiketi altına amp-auto-ads komut dosyasını ekleyin. 

<script async custom-element=”amp-auto-ads” src=”https://cdn.ampproject.org/v0/amp-auto-ads-0.1.js”> </script> <title>AMP sayfa</title>

2- <body> etkiketinin altına amp-auto-ads reklam kodu ekleyin. 

</head> <body> <amp-auto-ads type=”adsense” data-ad-client=”ca-pub-123456789123456″></amp-auto-ads> … </body>

 

 

Sosyal Medyada Paylaş

SEO ve dijital gelişmeler hakkında makaleler, derlemeler, çeviriler, listeler, incelemeler, analizler...

Çok Yorumlananlar

 1. Dostum bu ve kodlarına nasıl ulaşacağımızı da yazsaydın 10 numara olurdu.
  Wordpressi iyi bilmeyenler var

 2. merhaba wordpresste amp nin hangi klasöründeki php kod sayfasına eklememiz gerekiyor

 3. Merhaba, nasılsınız?

  Ben, bir konuda yardımınıza ihtiyaç duydum. Acaba tema içinde etiketi nerede, bir türlü bulamadım.

  Google Açıklaması:

  AMP Otomatik reklam kodunu kopyalayıp açılış etiketinin hemen sonrasına yapıştırın. AMP için Otomatik reklamlar yaklaşık 10-20 dakika içinde sayfalarınızda gösterilmeye başlar.

 4. Amp sayfalarında nedense otomatik reklamlar çalışmıyor. Native olarak kullandığımdan kaynaklı mı acaba. Yabancı sitelerde de bu güzel bir şekilde çalışıyor. Anlam veremiyorum

 5. AMP’ye geçeceklerin aklındaki tek soru: AMP Adaense gelirlerini düşürür mü? bu konuyla alakalı karşılaştırmanız varsa içeriğe eklerseniz çok kişi faydalanır diye düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir