Youtube Video SEO Nasıl Yapılır? – Rehber

Youtube Video SEO Nasıl Yapılır? - Rehber

Youtube Video SEO Nasıl Yapılır? YouTube, dünyanın ikinci büyük arama motorudur. Bu makalede, videolarınızın daha iyi sıralama almasını sağlamak için yöntemlerden bahsedeceğim.

Anahtar Kelimeler

YouTube SEO için anahtar kelimeleri belirlemek, tanıtmayı seçtiğiniz herhangi bir videoyla hit sağlamada ilk ve belki de en önemli adımdır. Bir anahtar kelime geleceğinizi belirleyen ilk adımdır. Kitlenizin içeriğinizi bulmak için kullanacağı anahtar kelimeleri anlayarak, hedef kitlenizin gerçekten neye ihtiyaç duyduğunu bilirseniz, rakiplerinizden çok daha önde olacaksınız.

Kaliteli İçerik

Video, atlaması için değil, görüntülenmesi için yapılmalıdır. YouTube videolar için bir arama motorudur ve izlenebilecek milyonlar vardır; kendinize şu soruyu sorun: “Videom neden izlenmelidir?” Bir videonun mükemmel bir uzunluğa sahip olup olmadığını ölçmenin bir yolu, içeriğinde ilişkili olan diğer kullanıcıları izlemektir. YouTube, videonuzun kalitesini belirlemek için metriklere sahiptir. Bu, YouTube’un içeriğinizin kalitesini belirlemesine yardımcı olur.İçeriğiniz ve etkileşiminiz ne kadar iyi olursa, videonuz o kadar iyi sıralanır. 

Video sıralanması için önemli kriterler şunlardır:

  • Ortalama Görüntüleme Süresi,
  • Yorum Miktarı;
  • Abone Sayısı.

Diğer Sosyal Medya Platformları

Hem YouTube hem de Google, videolarınızla ilgili mümkün olan her şeyi bilmek istemektedir ve hedef kitleyi topluyoruz, bu nedenle YouTube kanalınızı oluştururken veya optimize ederken, yeni kitlenizi sevecekleri daha fazla içeriğe yönlendirmek için sosyal medya bağlantıları sağladığınızdan emin olun. Web sitenizin bağlantılarını ekleyin, içerdiği anahtar kelimelerle birlikte kanal açıklamasına ilgili bilgileri yazın, kanal anahtar kelimelerini girin, hesabınızı doğrulayın ve kapak ve profil resminiz için kitlenize özel kaliteli grafikler oluşturun.

Verilerle Video SEO

Her videoda meta veriler sağlamak, videonuzun ne hakkında olduğunu açıklamakta yardımcı olur ve bu da videonuzun daha fazla fark edilmesini sağlar ve daha fazla etkileşim sağlamaya yardımcı olur.

Başlık – Mümkünse en iyi anahtar kelimenizi başlangıçta tutun.

Açıklama – 200’den fazla karakterde olmalıdır. İlk 25’de kelimede 3-4 anahtar kelime verin, bir bağlantı ekleyin.

Etiketler – Uygun etiketleri eklemek, sizi rakip videolarda ilgili video sütununa getirmenize yardımcı olabilir. TubeBuddy gibi ücretsiz araçlar bu konuda size yardımcı olabilir.

Kategori  Videonun en uygun kategoride listelenmiş olduğundan emin olun.

Konum – Yerel anahtar kelimeleri hedeflemek isterseniz, bu konumu Video Yöneticisi’nde Gelişmiş Ayarlar altında belirtebilirsiniz.

Düzen, Tutarlılık ve Video Pazarlama

Tıpkı blog yazarken olduğu gibi düzenli olarak yayınladığınızdan emin olmak istersiniz. Kalite içeriği yayınlamada tutarlıysanız YouTube sizi daha fazla trafikle ödüllendirecektir. Bir içerik takvimi oluşturun.

YouTube videonuzu bloglarda, ilişkili web sitelerinde, sosyal medyada ve videolarınızla aynı alanda bulunan forumlarda paylaşmak, videonuzun SEO sıralamasını iyileştirmek için yapılan bir yatırımdır.

Videolarınızı ilk sıraya koymak için bahsedilen her şeyi gerektirmeyen bir endüstride olabilirsiniz, ancak videonuzun sonunda ivme kaybedeceğini aklınızda bulundurun; bu nedenle yalnızca mesaj göndermeyin. Tutarlı kaliteli içerik yayınlayarak angajman oluşturun.

Herhangi bir sorunuz varsa yorumlarınız ile sormaktan çekinmeyin…

Sosyal Medyada Paylaş

SEO ve dijital gelişmeler hakkında makaleler, derlemeler, çeviriler, listeler, incelemeler, analizler...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir