Basit SEO Teknikleri ile Web Sitenizin Sıralamasını Yükseltin!

basit SEO teknikleri

Bir web sitesi kurmak ardından hem sıralamasını yükseltmek hemde ziyaretçi sayısını artırmak sancılı bir süreçtir. Sıfırdan inşa ettiğiniz web sitenize düzenli içerik girmek, sosyal medya hesaplarını optimize ederek hedef kitleye ulaşmak gibi önünüzde yapmanız gereken birçok şey var. Bu kadar çaba ve emek sarf ettikten sonra web sitenizin yükselmesini ve daha fazla ziyaretçi kazanmasını istemekte elbette ki doğal bir beklentidir. Bu yazımızda sizinle paylaşacağımız, web sitenizin sıralamasını artıracak basit SEO teknikleri ile aynı zamanda web siteniz daha fazla ziyaretçi kazanacak.

1- Yoast SEO Kullanın!

Web barındırma veya blog hizmeti olarak görülen WordPress yalnızca bu iki hizmeti sunmuyor. Birçok eklenti sayesinde dilediğiniz değişiklikleri kodlarla uğraşmadan kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirme imkanı sağlar. Bu yazımızda bu eklentiler arasından Yoast SEO’dan bahsedeceğiz.

Yoast SEO’yu ister ücretsiz isterseniz bir kereye mahsus ödeyeceğiniz 89 Dolar karşılığında premium olarak kullanabilirsiniz. Ücretsiz versiyonu bile SEO anlamında web site sahiplerine oldukça büyük fayda sağlıyor. Temel SEO kurallarına göre içeriklerinizi kontrol ederek hataları tespit eder ve önerilerde bulunur. SEO uyumlu bir web sitesi için ilk yapmanız gereken bu eklentiyi kurmak olmalı.

Yoast SEO eklentisi, gerçek zamanlı yapılan analizlerde mevcut hataları belirler ve görmenizi sağlar. İçeriklerin arama sonuçlarında nasıl görüneceğini ve nasıl düzenlemeler yapmanız gerektiğini snippet olarak gösterir. Anahtar kelime yoğunluğu, bağlaç ve alternatif kelime sayısını da belirleyerek yapmanız gereken düzenlemelere imkan sağlar.

2- Kırık Linkler ve Yönlendirme 

İndex alan fakat daha sonra bulunamayan veya çalışmayan sayfalar kırık link olarak adlandırılır. Google bu sayfalara tarama sırasında rastaladığı zaman web sitesi sahibine Google WebMaster Tools üzerinden uyarı gönderir. Eğer web sitenizde kırık linkler varsa ana sayfanıza veya çalışan diğer linklere yönlendirmeniz Google’ın web sitenizi daha sağlıklı bir şekilde tarayabilir. Kırık linkleri düzelttiğiniz zaman Google botları web sitenizi sık sık ziyaret eder ve tarar. Bu durumda web sitenizin sıralamasına olumlu olarak yansır.

3- Backlink 

Backlinkler her web sitesi için büyük önem taşır. Fakat backlinkler konusunda her web sitesi de oldukça dikkatli olmalıdır. Google kriterlerine aykırı bir biçimde doğal olmayan yöntemler alınan backlinkler bırakın web sitenizin sıralamasını yükseltmeyi daha da düşürecektir. Hatta ilerleyen zamanlarda da muhtemelen web siteniz, Google’dan ceza alacaktır.

Aynı sektörde yer alan ve sizin sitenizden daha değerli web sitelerinden backlink almaya çalışın. Sizden daha yüksek sıralamaya sahip web sitelerinden backlink alırken doğal yollara başvurun ve backlinkinizin doğal görünmesini sağlayın. Sektörde yer alan rakiplerinizden backlink alma fikri biraz zor ve imkansız gibi görünebilir. Fakat SEO için imkansız bir olasılık yoktur. Rakiplerinizden backlink almak yerine büyük ve geniş çaplı blog, genel içerik siteleri, haber siteleri gibi alternatifleri de değerlendirebilirsiniz. Kazandığınız backlinklerin kaliteli olmasına dikkat edin. Kalitesiz içeriklerin yer aldığı ve sizin sitenizden daha alt sıralarda yer alan web sitelerinden backlink almak yerine otoriter sitelerden almaya çalışın.

4- Mobil Uyumu Es Geçmeyin!

Hepimiz biliyoruz Google mobil uyumlu web sitelerini sever. Hatta Google’ın 20’den fazla sıralama kriteri arasında mobil uyumda yer alıyor. Kullanıcıların mobil cihaz kullanımı da her geçen gün artıyor. Arama motorlarından yapılan aramaların büyük bir kısmı mobil cihazlardan gerçekleştirilmektedir. Sadece mobil uyum değil mobil hız da oldukça önemlidir.

5- SEO Analiz Araçlarından Faydalanın 

Web sitenizi farklı seo analiz araçları ile düzenli olarak tarayarak kontrol edin. Böylelikle daha önce gözden kaçırdığınız hataları görebilir ve düzeltebilirsiniz. SEMRush başta olmak üzere birçok araç var. Dilediğiniz racı kullanarak analizler yapın. Hatta farklı araçları kullanarak farklı gözlerden web sitenizin durumunu görebilirsiniz.

6- Görsel Optimizasyon 

Görseller web sitenizin başarısını etkileyen önemli unsurlardır. Özgün ve kaliteli görseller başarınızı ortalama %50 civarında artırır. Özellikle uzun içeriklerde çok sayıda görsel kullanarak sayfayı ziyaret eden kullanıcının sıkılmamasını ve sayfada daha uzun süre kalmasını sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda Google için son derece değerli olan kullanıcı deneyimi açısından da size avantaj sağlayacak. Kullandığınız görselleri optimize ederek başarınızı ikiye katlayın.

7- Sitemap

Sitemap yani site haritası arama motoru botlarının web sitenizi tararken daha rahat gezinmesini ve daha iyi taranmasını sağlar. Web sitenizin her noktasına botların erişmesi ve iyi bir şekilde taranması daha iyi sıralama elde etmenizi sağlar. Eğer WordPress bir siteye sahipseniz Yoast haritası kullanılabilir. Sitemap oluşturulduktan sonra arama motorlarına da göndererek sitenin daha fazla görünürlük elde etmesini de sağlarsınız.

8- Kaliteli, Özgün ve Profesyonel İçerik 

Bir web sitesi için içerik aslında en önemli faktördür. Web sitenizin sıralamasını artırabileceği gibi düşürebilen hatta kimi zaman ceza bile almanıza neden olan içerik konusunu son maddede ele almak istedik. SEO uzmanlarının hepsinin özgün ve kaliteli içeriğe sahip olmanın web siteniz için ne kadar değerli olduğunu vurguladığını belki de yüzlerce kez görmüşsünüzdür. Web sitenizde yer alan içerikler ne kadar özgün ve kaliteli ise o kadar çok başarı elde edersiniz. Diğer SEO kriterlerini harfiyen yerine getirseniz bile kopya içeriklere verdiyseniz web sitenizin sıralaması yükselmeyecek aksine düşecektir. Hatta kopya içeriklerden ötürü web siteniz ceza alma tehlikesiyle karşı karşıyadır.

İçeriklerinizi hazırlayan editörlerin profesyonel olmasına dikkat edin. Yabancı kaynakları düzenli olarak takip edin. Burada yer alan önemli içerikleri, özellikle güncellemeler ile ilgili olanları sektörde ilk yayınlamaya çalışın. Hazırladığınız içerikler kullanıcılara fayda sağlayacak düzeyde olmalıdır. İçerikleriniz de yer alan bilgiler doğru ve faydalı olmalıdır. Ayrıca içerikleriniz görsel ögelerle desteklenmelidir.

Yukarıda basit SEO teknikleri ile web sitenizin sıralamasını artıracak ipuçlarından bahsettik. Web sitenizin sıralamasını etkileyen kriterler arasında elbette yalnızca sıraladığımız bu teknikler yok. Web sitenizin sıralamasına yardımcı olacak birçok farklı faktöre blogumuzda yer alan diğer makalelerden ulaşabilirsiniz. Merak ettiğiniz ve sorun yaşadığınız konuları bizimle iletişime geçerek aydınlatabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş

SEO ve dijital gelişmeler hakkında makaleler, derlemeler, çeviriler, listeler, incelemeler, analizler...

Çok Yorumlananlar

  1. Yoast Seo yu ilk defa duydum hocam verdiginiz bilgiler Gerçekten Çok Önemliydi Benim seo analiz Araçlarından Alexa’yı Kullanıyorum…

  2. cok yardimci oldnz sagolun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir