Mobile First Indexing (Mobil Öncelikli İndeksleme) Nedir?

Mobile First Indexing

Teknolojinin ilerlemesi ve mobil cihazların her geçen gün daha akıllı hale geldiği günümüzde kullanıcılar arama motorlarında yaptığı aramalarda büyük ölçüde mobil cihazları kullanmaktadır. Sosyal ve kurumsal hayata entegre olan mobil cihazlar hiç şüphesiz kullanıcıların arama alışkanlıklarını da değiştirdi. Ulaşılabilirlik ve birçok farklı özelliği ile kullanıcıların arama motorlarında gerçekleştirdikleri aramaların ortalama %70’e yakınını (Türkiye’de bu oran %80’lere ulaştı.)  mobil cihazlardan gerçekleştirmektedirler. Mobil trafikte ki artış Google’ın dizin ve sonuçlarda değişiklik yapmasına da neden oldu. Google’ın yaptığı değişiklikle birlikte Mobile First Indexing kavramı ortaya çıktı. Mobile First Indexing yani Mobil Öncelikli İndeksleme kavramı hakkında her şeyi bu yazımızda bulabilirsiniz.

“Mobile First Index” yani “Mobil Öncelikli indeksleme”, Google arama motoru tarafından yeni geliştirilen bir sıralama algoritmasıdır. Mobil Öncelikli İndeksleme algoritmasına göre; Mobil uyumlu HTML tasarıma sahip olan web siteleri, Google arama sonuçlarında daha iyi konumda görünecek. Mobile First index geçişinden sonra Google ilk sıra ve Google ana sayfada yer alan bir çok site etkilenebilir.

Google, 2018 Ocak ayı itibariyle bu uygulamaya kesin olarak geçecek. Eğer web sitenizde halen mobil uyumlu bir web tasarım kulanmıyorsanız, acilen güncellemenizi tavsiye ederiz.  Mobil uyumlu bir web tasarıma sahip değilseniz, web sitenizin Anahtar kelimelerde (keywords) Sıralama kaybı yaşaması muhtemel.

 

Mobile First Indexing (Mobil Öncelikli İndeksleme) Nedir?

Google Mobile First Indexing‘e geçmeden önce arama sonuçlarını masaüstü sürümleri baz alarak şekillendirmekteydi. Google sıralama yaparken responsive sitelerde dahil olmak üzere arama sonuçlarında bütün web sitelerini masaüstü sürümü dikkate alıyordu. Kullanıcıların mobil cihaz kullanımı ve aramalarının büyük bir çoğunluğu bu cihazlardan yapmaya başlamasıyla birlikte Google bu uygulamasını bir kenara bırakarak mobil öncelikli indeksleme ile mobil ve masaüstü cihazları dikkate almaya başladı. Bu değişiklikle birlikte hem mobil hem de masaüstü için ayrı ayrı sıralamalar yapmaya başladı. Böylelikle hem mobil kullanıcılar hem de masaüstü kullanıcılar dikkate alınarak daha iyi bir kullanıcı deneyimi hedeflenmiş oldu.

Mobile First Indexing ile ciddi bir algoritma güncellemesi yaşanacaktı fakat Google birkaç ufak deneme ile 2017 Ocak ayında tamamen uygulamaya geçti. Mobil öncelikli indeksleme ve algoritma güncellemesi ile mobil aramalarda birçok web sitesi büyük sıra kaybı yaşadı. Güncelleme öncesi Mobil SEO önemli bir kriter olarak görünmezken artık bu kavram web siteleri ev SEO çalışmalarında ciddi bir önem taşımaktadır.

Mobile First Indexing’den Olumsuz Etkilenmemek İçin Neler Yapılmalı?

  1. Responsive ve dinamik web siteleri mobil öncelikli indekslemeden olumsuz etkilenmez. Zaten Google’ın yaptığı bu değişiklikle mobil kullanıcılara daha iyi bir deneyim sunma hedeflenmektedir. Bundan dolayı responsive yani mobil uyumlu web sitelerinin mobil öncelikli indeksleme için ekstra değişiklik yapması gerekmez.
  2.  Eğer masaüstü ve mobilde siteniz farklı görünüyorsa mobil öncelikli indekslemeye uygun bir şekilde sitenizi yeniden yapılandırmalısınız.
  3.  Search Console’da web sitenizin masaüstü sürümünün yanı sıra mobil sürümünü de doğrulamalısınız.
  4. Web sitenizin mobil sürümüne Googlebot erişebilir durumda olmalıdır. Bunun için robot.txt test aracını kullanarak Googlebot’un erişebilirliğini doğrulayabilirsiniz.
Sosyal Medyada Paylaş

SEO ve dijital gelişmeler hakkında makaleler, derlemeler, çeviriler, listeler, incelemeler, analizler...

Çok Yorumlananlar

  1. site tasarımı responsive olduğu halde google tarafından mobil olarak indekslenen site masaüstü aramalarında görünmüyor. Masaüstü aramalarında da görünmesi için ne yapmak gerekir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir