BreadCrumb Nedir, Nasıl Kullanılır?

breadcrumb

BreadCrumb (Sayfa İşaret Yolu), kullanıcıların web sitenizi ziyaret ettiklerinde yollarını kaybetmelerini engeller. Türkçe karşılığı ekmek kırıntısı olan BreadCrumb ismini anlayacağınız üzere Hansel ve Gratel masalından almıştır. Bir navigasyon olarak değerlendirilen bu sistem kullanıcıların site içerisinde ki gezintilerini takip eder. Sitenizin bir yol ağından oluştuğunu düşünün. Bir kullanıcı sitenizi ziyaret ettiğinde her geçtiği yol BreadCrumb sistemi ile işaretlenir. Bu sayede kullanıcıların hangi yolları kullandığı yani nereden nereye geldiği belirtilerek kullanıcının yolunu kaybetmesi engellenir.

BreadCrumb’ın  kullanıcı deneyimi ve SEO ile ilişkisi oldukça tartışmalı. Bu yazımızda BreadCrumb’ın SEO üzerindeki etkilerine ve ne gibi fayda sağladığını sizlere anlatacağız.

BreadCrumb Nedir?

BreadCrumb (Sayfa İşaret Yolu),  kullanıcı ve arama motoru botlarının sitenizdeki hiyerarşik düzeni anlamasını ve bu düzene göre ilerlemesini sağlayan bağlantı kümesidir. Alt kategorilere sahip sitelerde hem arama motoru botlarının hem de kullanıcıların hızlı bir şekilde gezmesini sağlayan sistemdir. Kullanıcıların site içerisindeki gezintisini kolaylaştırdığı gibi arama motoru botlarının da tarama esnasında kolaylıkla ilerlemesini sağlar. Sayfa işaret yolu ile ilgili aşağıda yer alan örneği inceleyebilirsiniz.

breadcrumb

breadcrumb

breadcrumb

breadcrumb

BreadCrumb yapısı birçok farklı şekilde tasarlansa da temel olarak üç tip ile karşılarız. Bunlar:

 1. Location BreadCrumb: Sayfa İşaret Yolu türleri içerisinde en çok kullanılan location-based breadcrumb, kullanıcının o an bulunduğu sayfanın site hiyerarşisinde hangi konumda olduğunu temel alarak belirtir. Kullanıcılar bir sayfaya hangi yollardan girerse girsin sayfa işaret yolu yapısı hepsinde aynı olacaktır. Ayrıca bu türde oluşturulan sayfa işaret yolu sistemi kullanıcının üst kategorilere ve ana sayfaya doğrudan ulaşmasını ve sitenin neresinde olduğunu anlamasını sağlar.
 2. Attribute Breadcrumb:  Bir önceki türden farklı olarak kullanıcıların uğradığı sayfaların title etiketleri yerine niteliklerini belirtir. Bundan dolayı bir önceki sayfa işaret yolu türünde ki gibi site içerisinde kullanıcıya konumunu belirtmez. Bunun yerine kullanıcı hangi sayfadan geçtiyse o sayfaların niteliğini belirtir. Bir başka anlamıyla kullanıcılara ulaşmaya çalıştığı sayfa için hangi filtre kullanılıyorsa onu gösterir.Genelde e-ticaret siteleri Attiribute BreadCrumb yöntemini tercih eder.
 3. Path Breadcrumb: Sayfa İşaret Yolu anlamını tam olarak yerine getiren en iyi yöntem Path BreadCrumb’dır. Kullanıcıların takip ettiği sayfaları adeta ekmek kırıntısı şeklinde işaretler. Bu yöntemde kullanıcıların birçok sayfaya tek bir yoldan gidiş yoktur. Kullanıcılar bir sayfaya ulaşmak için birden fazla yolu tercih ederek ulaşabilir. Bu durumda duplicate sorununa neden olacağından kullanmamanızı öneririz. Bu yöntemin sitenizi olumsuz etkileyecek bir eksi yanı daha vardır. Eğer dışarıdan bir link ile sitenizi ziyaret eden bir  kullanıcı üst kategoriye dönmek istediğinde aradığı sayfaya kısa yoldan ulaşamayacaktır. Bu durumda sitenizin kullanıcı deneyimini olumsuz etkileyecektir. Hatta bu şekilde bir durum arama motorlarında yer alan Geri butonundan farksız olacaktır.

BreadCrumb Neden Kullanılmalı?

BreadCrumb’ın SEO üzerindeki etkisi tartışmalı olsa da hiç şüphesiz kullanıcı deneyimi açısından sayfa işaret yolu kullanımı olumlu etki yaratacaktır. Hatta doğrudan sitenizin SEO performansını da olumlu etkileyecektir. 2017 yılında kullanıcı deneyi başta Google olmak üzere neredeyse  tüm arama motorlarında da odak noktaydı. 2018’e yaklaşırken de 2018 SEO Trendleri arasında kullanıcı deneyimi yükselen bir trend olarak yeri almaktadır. Google’ın her algoritma güncellemesinde irili ufaklı bir şekilde kullanıcı deneyimini görmeniz mümkün. Bu yüzden siteniz ile hedeflediğiniz başarıya ulaşmanın yolu kullanıcılara iyi bir deneyim sunmaktan geçer.

Kullanıcılarınız sitenizi ziyaret ettiğinde gezintisini kolaylıkla yaparsa bu ilk başta kullanıcı deneyiminde ardından da diğer metriklerde etkisini gösterecektir. Unutmayın ki SEO faktörlerinin her birin de yakaladığınız başarı diğer tüm faktörleri de olumlu yönde etkileyecektir. Kısacası suya atılan bir taşın yarattığı dalga etkisinden farksız olacaktır. Sayfa işaret yolu kullanarak kullancılarınız ziyaret esnasında gezinmesi kolaylaştırack ve rahat hareket etmesini sağlayacaksınız. İşte tüm bu nedenleri göz önünde bulundurarak neden sayfa işaret yolu kullanmanız gerektiğini anlayabilirsiniz.

BreadCrumb Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

BreadCrumb’ın sitenize ve SEO çalışmalarınıza etkisine bir önceki başlıkta değindik. Fakat unutmamanız gereken önemli bir nokta var. Bir uygulamadan maksimum fayda sağlamak istiyorsanız onu doğru bir şekilde uygulamanız gerekir. Aksi takdirde faydadan daha çok zarar uğramanıza neden olacak. İşte bu yüzden breadcrumb kullanımında nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilmekte fayda olacağını düşünüyoruz.

 1. SEO çalışmalarının genelinde olduğu gibi sayfa işaret yolu kullanımında da kullancıı faydası temel amacınız olmalıdır. Yalnızca arama motorlarını etkilemek amacıyla yapılan bir çalışmanın etki olsa bile kısa süreceğini unutmamalısınız. BreadCrumb’ı uygulamış olmak için değil gerçekten fayda maksimizasyonu için kullanmalısınız. Kullanıcılarınızı ne kadar memnun ederseniz arama motorları da siz o kadar memnun eder.
 2. Sayfa İşaret Yolu linklerinin diğer içeriklerinizden daha fazla dikkat çekmemesi gerekir. Üst menü ve sayfa içeriği arasında kalan kısımda az yer kaplayacak şekilde yerleştirmek en doğru kullanımdır.
 3. Sayfa İşaret Yolu, ana navigasyon sisteminin yerini doldurmaz. Kullanıcılarınızın site içerisinde ki gezintisini kolaylaştıran sistem yalnızca sayfa işaret yolu olmaması gerekir.
 4. Sayfa işaret yolunu bazı siteler yalnızca belirli sayfalar için kullanır. Aksine tüm sayfalar için kullanılması gerekir. Eğer yalnızca birkaç sayfa için kullandığınız sayfa işaret yolu linkleri kullanıcıların gezintisini kolaylaştırmak yerine zorlaştıracaktır.
 5. Linkleri kullanırken hiyerarşik düzene dikkat etmeniz gerekir. Alt kategoriden üst kategoriye doğru ve hatta anasayfaya kadar ilerlemelidir. Kısacası sistem en alttan en üste ya da özelden genele doğru ilerliyor olmalıdır.
 6. Sayfa işaret yolu linklerinde anchor text’leri itina ile oluşturmanız gerekir. Anahtar kelime hedeflemesi dikkate alınarak uygulanması gerekir.
 7. Sayfa işaret yolu içerisinde kullanılacak linklerin, link olduğunu görsel olarak belirtmeniz gerekir. Bu şekilde tıklanabilir olduğunu göstermiş olacaksınız.
 8. Özellikle attribute ve path breadcrumb uygulamalarında duplicate sorunları ortaya çıkmaktadır. Bunun için önlem almanız gerekir.

Sayfa İşaret Yolu kullanımında Schema.org etiketleri kullanılmalıdır. WordPress ve benzeri hazır sistemlerde SEO eklentileri ile etkinleştirmeniz mümkündür. Eğer özel yazılımlarda kullanmanız gereken etiketleri Schema.org adresinde yer alan BreadCrum List sayfasını baz alarak oluşturmanız gerekir.

 

Sosyal Medyada Paylaş

SEO ve dijital gelişmeler hakkında makaleler, derlemeler, çeviriler, listeler, incelemeler, analizler...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir