Responsive Tasarım Nedir?

responsive tasarım

Responsive tasarım, 2010 yılında web dünyasına giren bir kavram olmasına rağmen özellik son bir kaç yıldır önem kazandı. Türkçesi Duyarlı Tasarım olan Responsive Tasarım, web siteleri için olmazsa olmazlar içinde yer alır. Bunun en büyük nedeni, mobil cihazların hızlı artışı kullanıcıların arama alışkanlıklarının değişmesidir. Günümüzde kullanıcıların büyük bir kısmı mobil cihazlar aramalarını gerçekleştirmektedir. Bundan dolayı da web sitelerinin duyarlı tasarıma sahip olması gerekir. Peki Responsive (Duyarlı) Tasarım nedir?

Responsive Tasarım Nedir?

Responsive tasarım, bilgisayar, tablet ve mobil cihazların her biri için ekran çözünürlüğü duyarlı olan, sitede yer alan görsel ve yazıların ekran genişliğine göre ayarlandığı tasarımdır. Masaüstü, tablet, mobil için 3 farklı kademede oluşturulan tasarımdır.

Responsive tasarım, her cihaz için uyumlu olarak şekillendirilen kodlama yapısı sayesinde kullanıcılar hangi cihazdan web sitesini ziyaret ederse etsin yüksek çözünürlükte ve sorunsuzca web sitesi içerisinde gezinebilir. Responsive tasarımda her çözünürlüğe göre ayrı CSS kodlamaları kullanılabilir. Ayrıca CSS yerine Framework (Bootstrap gibi) yapısı da kullanılabilir.

Bir web sitesi mobil uyumlu olmadığı zaman ziyaretçiler mobil cihazlardan giriş yaparsa site içerisinde kolaylıkla gezinemezler. Menü ve sayfalar arasında geçişlerde büyük zorluklar yaşayabilir. Çoğu kez içerikleri görebilmek için zoom yaparak okumak zorunda kalırlar ki bu da kullanıcıların içeriği zor okumasına neden olur. Çoğu kez bu web sitelerinde mobil cihazla giriş yapıldığı zaman kısıtlı bir alanı ziyaretçiler görüntüleyebilecek. Menüler, bu sitelerde mobil uyumlu olmadıkları için kullanıcıların istedikleri sayfaya ve içeriğe gitmesine engel olur.

Responsive Tasarım Ne Gibi Faydalar Sağlar?

Responsive tasarım, artan mobil cihaz kullanımı ile oldukça önemli bir hale geldi. Ayrıca Google Mobile First Indexing ile birlikte zorunluluk haline gelmiştir. Mobile First Indexing yani mobil öncelikli indeksleme ile mobil uyumlu olmayan web siteleri Google sıralamalarında başarı elde edemez. Arama sonuçlarında başarının yanı sıra responsive tasarıma sahip olmayan web sitelerinde kullanıcı deneyim düşüktür. 2018’e sayılı günler kala 2018 SEO Teknikleri arasında oldukça büyük bir öneme sahip kullanıcı deneyimi web sitelerinin sıralamalarında oldukça büyük bir ağırlığa sahiptir. Eğer web siteniz kullanıcılara iyi bir deneyim sunmazsa arama motorları da web sitenizin sıralamasını düşürecektir.

Kullanıcı deneyimi ve mobil öncelikli indekslemenin yanı sıra responsive tasarıma sahip olmayan web sitelerinde hemen çıkma oranı yüksek olur. Bir kullanıcı web sitenizi ziyaret ettiğinde içeriğe ulaşmakta zorluk çekerse web sitenizden başka bir sayfayı ziyaret etmeden çıkış yapacaktır.

2018’e sayılı günler kala hala web siteniz responsive tasarıma sahip değilse bir an önce geçmeniz gerektiğini unutmayınız. Responsive tasarıma nasıl geçeceğinizi bilmiyorsanız Ayrı Mobil Sitelerden Responsive Tasarıma Nasıl Geçilir? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

 

Sosyal Medyada Paylaş

SEO ve dijital gelişmeler hakkında makaleler, derlemeler, çeviriler, listeler, incelemeler, analizler...

Bunları da okumalısınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir