2018’de Etkili Olan 10 Sıralama Faktörü

2018'de Etkili Olan 10 Sıralama Faktörü

2018 yılında Google algoritmalarında sıralamalar için etkili olan 10 SEO faktörü…

  1. Erişilebilir bir URL: Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, SEO sıralama faktörlerinden ilki, doğru tür bir URL’ye sahip olmakla ilgilidir. Özellikle, bu, Google’ın botlarının kolayca erişebileceği ve tarayabileceği bir URL. Google’a sitenizin bilgilerini arayabileceği ve bulamayacağını söyleyen bir robots.txt dosyasına sahip olmalısınız. Tüm sayfalarınızı listeleyen bir site haritasını Google’ye göndermelisiniz. 
  2. Sayfa Hızı: Sayfa hızı, yıllardır ana SEO sıralama faktörlerinden biri olarak gösterildi. Google, kullanıcıların web deneyimini iyileştirmek istemektedir ve hızlı yüklenen web sayfalarına kesinlikle artı puan verecektir.
  3. Mobil Uyumluluk: Nobil cihazlara uygunluk önemli bir SEO sıralama faktörüdür. Web’e erişmek için daha fazla kişi masaüstünden çok mobil cihaz kullanıyor ve bu da Google algoritmalarını etkiliyor.
  4. Alan Adı Yaşı, URL ve Yetki: Google ilk sayfasındaki içeriklerin %60’ını üç yaşında veya daha eski domainlere sahip bloglar oluşturur.
  5. İçeriklerde Anahtar Kelimeler: Sadece ana anahtar kelimelerle ilgili değil; insanların aradığı ana terimlerle alakalı terimleri eklemek de önemlidir. Bunlara LSI (latent semantic indexing) anahtar kelimeler denir. 
  6. Meta Verilerde Anahtar Sözcükler: Sayfa başlıklarında, hangi içeriğin hangi aramanın alakalı olduğunu belirlemek için ilk önce görünen anahtar kelime öbekleri kullanın. Bir arama sonucu girişinin ilk satırı olarak sayfa başlığını göreceksiniz. İçerik hiyerarşisini göstermek için başlık etiketleri kullanın. Başlığınız h1 olarak biçimlendirilirse, alt başlıklar için h2 veya h3 kullanırsınız. Her ikisi de okuyucuyu teşvik eden ve anahtar kelime öbeğinizi içeren bir meta açıklaması oluşturun. Görüntülerin ana içerikle nasıl alakalı olduğunu göstermek için resim alt etiketlerinde anahtar kelime öbekleri kullanın. 
  7. Kullanıcı Deneyimi: Google, web sayfalarını daha iyi sıralamak için yapay zekayı kullanıyor. Hemen çıkma oranı, sitenizin ziyaretçilere istediklerini vermediği anlamına gelir. Sitede gezinme süresinin artışı ise sitenizin kalitesini gösterir.
  8. Linkler: Başlangıçta söylediğimiz gibi, Google backlink üzerinde kurulmuştur. Bu nedenle doğal bağlantılar önemli bir SEO sıralama sinyalidir. Google, içeriğinizin ne kadar yetkili ve alakalı olduğunu belirlemeye yardımcı olacak bir yol olarak gelen bağlantıları kullanır. İdeal olarak, düşük kaliteli sitelerden olabildiğince az sayıda backlinke sahip olmalısınız.
  9. Sosyal Paylaşımlar: İnsanlar içeriğinizi sosyal paylaşım ağlarında paylaştığında; sitenizin değerli olduğunu gösteren başka bir işaret de budur. Google’ın resmi sözü, sosyal paylaşımların doğrudan bir sıralama faktörü olmadığıdır . Twitter veya Facebook’taki bağlantılar, diğer yetkili web sitelerindeki bağlantılarla aynı sayılmaz. Ancak siteye ziyaretçi çekmeniz ve hemen çıkma oranınızın düşük, sitede vakit geçirme süresinin yüksek olması dolaylı yoldan sitenize artı değer katacaktır.
  10. Gerçek ve Kolay Erişebilir Bilgiler: Bu ipucu, belirli yerel bölgeleri hedefleyen işletmeler için önemlidir. İşletme bilgisi varlığı veya yokluğu, en önemli yerel SEO sıralama faktörlerinden biridir. Bu nedenle; ad, adres, telefon numarası, Google My Business ve Facebook’ta işletme sayfaları gibi unsurlar mutlaka sitenizde olmalıdır.
Sosyal Medyada Paylaş

SEO ve dijital gelişmeler hakkında makaleler, derlemeler, çeviriler, listeler, incelemeler, analizler...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir