Google’dan Algoritma Güncellemesi Hakkında Doğrulama Geldi!

google algoritma güncellemesi

Google, çekirdek algoritma üzerinde geniş çaplı güncelleme yaptığına ilişkin bilgileri doğruladı. Geçtiğimiz haftadan beri etkisi hissedilmeye başlayan güncellemenin ardından arama sonuçlarında önemli değişikliklerin yaşanacağını da yayınlanan doğrulama mesajı ile birlikte duyurulmuş oldu. Google, bunların yanı sıra çekirdek algoritma üzerinde yapılan bu güncellemelerin yıl içerinde en az 1 kez yapılacağını da yaptığı açıklamaya ekledi.

Algoritma güncellemesi ile ilgili Google detaylı bir açıklama yapmadı. Ancak güncellemenin ardından arama sonuçlarında önemli değişiklikler yaşanabileceğini söylemek mümkün. Google,  Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, yaşanan güncellemenin olağan dışı olmadığını belirtti. Algoritma güncellemesinin ardından birçok web sitesinde düşüşler veya yükselişler yaşanacağını açıklamaya ekledi. Yapılan açıklamadan da anlaşıldığı üzere güncelleme arama sonuçları üzerinde etkili olacak. Diğer güncellemeler ile birlikte arama sonuçlarında ve web sitelerinin sıralamalarında yaşanan dalgalanmalar bu güncellemede de oluşacaktır.

Yapılan açıklamada görünürlüğü az olan web sitelerinin yerine, kriterlere daha uygun olan web sitelerinin daha yüksek sıralamalar elde etmesi gerektiği belirtildi. Eğer sitenizde güncelleme ile birlikte düşüşler yaşandığı fark ettiyseniz uygulayacağınız en iyi yöntem kaliteli ve harika içerikler üretmektir. Google’ın da güncelleme sonrasında web sitelerine verdiği tavsiyeler genel olarak bu yöndedir. Kısacası Google, güncelleme ardından web sitelerinizde yer vereceğiniz içeriklerin kaliteli, özgün ve kriterlere uygun olması gerektiğini söyler.

Güncellemeler ile düşüş yaşayan siteleri incelediğinizde içerik konusunda yetersiz kaldığını rahatlıkla görebilirsiniz. Yalnızca bu güncellemede değil diğer benzer algoritma güncellemelerinin birçoğunda da kalitesiz ve yetersiz içeriklere sahip sitelerin sıralamalarında düşüşler meydana gelir. Güncelleme öncesinde veya sonrasında anahtar kelimelerinizin sıralamasına ilişkin düşüşlerin önüne geçmek için öncelikle kullanıcı odaklı içerikler hazırlamanız gerekir.

algortima güncellemesi

Neler Yapmalısınız?

  • Eğer hala arama motorları için içerik üretmek gibi bir içerik politikası izliyorsanız bundan vazgeçmelisiniz. İçeriklerinizi arama motorları için değil kullanıcılar için hazırlamalısınız. Ayrıca optimize ederken de prensibiniz kullanıcı odaklı olma yönünde olmalıdır.
  • Algoritma güncellemesi ile düşük kaliteli içeriklere sahip web sitelerinde düşüşler yaşanmaya başladı. Güncelleme ardından da yapılan açıklama ışığında zayıf içeriklere sahip sitelerin sıralamalarında düşüş yaşanacağı açık bir şekilde görülmektedir. Bu konuda ilk olarak yapacağınız çalışma düşük kaliteli ve yetersiz içerikleri tespit ederek yeniden düzenlemek olmalıdır.
  • Yapacağınız çalışmalarda Google Analytics verilerini dikkate almalısınız. Hemen çıkma oranı ve diğer performans ölçütlerini gösteren verilerin düşük olduğu sayfaları tespit etmelisiniz.
  • Anahtar kelime yoğunluğu açısından spam içerikleriniz varsa bunları tekrar düzenleyin ve kaliteli birer içerik haline getirin.
  • Ayrıca video ve görsel kullanımında içeriğin konusu ile uyum sağladığınızdan emin olun.

Algortima güncellemesi ile içerik konusuna dikkat çekildiği açık bir gerçektir. Artık oluşturacağınız içerikler daha değerli ve sıralamalar üzerinde daha etkilidir. Bu yüzden içeriklerinizin kullanıcılara yeterli bilgiyi sağlamış olması gerekir.

 

 

Sosyal Medyada Paylaş

SEO ve dijital gelişmeler hakkında makaleler, derlemeler, çeviriler, listeler, incelemeler, analizler...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir