11 Adımda Google Haritalar Sıralama Yükseltme

Ofis yeri

Google Haritalar’da üst sıralarda yer almak biraz zaman alacak. Sayfanızı optimize etmeniz, her şeyi doğrulamanız, kategori ilişkilendirmelerini doğru bir şekilde seçmeniz, girişin açıklamasında ve daha birçok şeyin anahtar kelimelerini kullanmanız gerekir. O halde Google maps sıralama yükseltme için gerekli işlemleri ve önemli maddeleri sıralayalım.

 1. Her şeyden önce, Google’ın size sorduğu her şeyi doğrulamanız gerekir. Girişinizdeki tüm bilgilerin doğru olduğundan emin olun.
 2. Yüksek puan almak için, Google’daki sıralamasında en önemli faktörlerden biri, backlink sayısıdır. Backlink sayınızı arttırmanız gerekiyor.
 3. Yorum almanız gerekir. Favori müşterilerinizle iletişime geçmeli ve olumlu yorumlar talep etmelisiniz. Asla sahte yorumlar yazmamalısınız. Bu işinize zarar verir. Yüksek hacimli pozitif değerlendirmeler, işletmelerin Google Haritalar’da daha üst sıralarda yer almasına yardımcı olur. Yüksek sıralama için çok önemli.
 4. Google tarafından sunulan kategori listelerinin beşinden birini kullanmanız gerekir. Endüstriniz listelenmemişse, kendinizinkini oluşturabilirsiniz. İşletmenize en uygun birincil kategoriyi seçtiğinizden emin olun.
 5. İletişim sayfanız doğru ve her zaman güncel olmalıdır. Google, web sitesi iletişim sayfanız ve Google Haritalar arasındaki tutarlılığı kontrol eder. İşletme adresi tam olarak verilmeli ve herkesin gezinmesi kolaylaşır. Alternatif bir web sitesine sahip olanlar, konum adresini her zaman ayarlarla güncel tutmalıdır. Adres yanlışsa, sıralamanızı düşürür.
 6. İş saati: İş saatlerinizi eklemelisiniz. Çalışma saatleri ve kapanış saatleri doğru olmalıdır.
 7. Sosyal Profillere Bağlantılar:  İşletmenize Facebook veya Twitter sayfasını ekleyin.
 8. Google Haritalar’da daha üst sıralarda yer almanın başka bir yolu da web sitenize bir Google Haritası eklemektir. Google Haritası eklemek, Google’a işletmenizin listelemelerinizin bulunduğu yer olduğunu bildirmenin başka bir yoludur. Ayrıca, işletmenizin gerçekliğini de artırır. Google My Business girişinizde bulunan sitenizi kullanın. Web sitenize bir Google Haritası yerleştirmek için Google Haritalar’da işletme adınızı arayın. İşletmenizin adının yanındaki üç çizgiyi tıklayın ve aşağıdaki fotoğrafta gösterildiği gibi “Paylaşma veya Gömülü Harita” seçeneğini tıklayın. Bağlantıyı işletmenizin iletişim sayfasına yapıştırın.
 9. Google Haritalar listelemesinde karakter sınırları var, ancak uzun bir açıklama koymak yerine, işletmenizi tanımlayan yerel SEO anahtar kelimeleri eklemeniz gerekir. “En ucuz Ankara sürücü kursu” gibi.
 10. Yerel telefon numaraları, işletmenizin gerçek ve aslında bölgede bulunduğunu gösterir. Bu nedenle, iş yerinizle eşleşen bir alan koduyla her zaman yerel bir telefon numarası kullanmalısınız. Web sitenizde ücretsiz bir numaraya sahip olmak çok kolay, ancak daha yüksek bir Google Haritalar sıralamasına sahip olmak istiyorsanız, Google girişiniz için yerel bir numara kullandığınızdan emin olun. Daha üst sıralarda yer almanıza kesinlikle yardımcı olacaktır.
 11. Google Haritalar’da öne çıkmanın en kolay yollarından biri Google Benim İşletmem girişinize bir fotoğraf eklemektir. İşletmenizin web sitenizdeki iyi bir fotoğrafını çekin veya işlerinizi haritalarda öne çıkarın. Birden fazla fotoğraf ekleyebilir, böylece müşterilerin işinize gelmesini sağlayacak olanları seçebilirsiniz.
Sosyal Medyada Paylaş

SEO ve dijital gelişmeler hakkında makaleler, derlemeler, çeviriler, listeler, incelemeler, analizler...

Çok Yorumlananlar

 1. Antalya evdeneve nakliyat : Aralık 23, 2018 at 12:06 am

  çok açıklayıcı olmuş teşekkürler..

 2. makalenizini okudum vede çok memnun kaldım gayet açıklayıcı makale olmuş teşekkürler

 3. Tuzla klima servisi : Mart 12, 2019 at 1:13 pm

  Güzel bir paylaşım. Sayenizde internet sitemi google algoritmasına göre hazırladım ve sıralamada yükselmesini sağladım. Şimdi sıra alt sayfalarda

 4. Çok Şey deniyoruz ama istediğimiz şeylere ulaşmak zor gözüküyor.

 5. google işletmeme kendi sahte mailimle yorumlar yaptım bunlar zarar verirmi hesabıma askıya alınırmı, çünkü hesabım askıya alındıda

 6. Helal olsun çok açıklayıcı yazı olmuş emeğinize sağlık

 7. Oldukça SAĞLIKLI Bilgiler

 8. Oldukça öğretici olmuş teşekkürler

 9. Bilgilendirme için teşekkür ederiz. Fakat sahte yorum ve işletme konum ekleme kayıt hizmeti veren kişiler tarafından sistem manipüle ediliyor.

 10. üst sıralara çıkmamda çokça yardımı oldu çok teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir