Türkçe Türkçe

Amazon SEO Nedir? Amazon SEO Nasıl Yapılır?

amazon seo

Amazon SEO ile rakiplerinizi saf dışı bırakmak ve dijital dünyanın en büyük yapılarından biri olan Amazon ile satışlarınızı artırmak ister misiniz? Ürün görünürlüğünüzü geliştirerek, Amazon sayfalarınızı SERP içerisinde ilk sıralara yerleştirebilirsiniz.

Amazon SEO, Amazon sayfalarınızın Google arama sonuçlarında ilk sıralarda yer almasını sağlar. Amazon’da yer alan ürünlerinizle ilgili anahtar kelimelerde arama yapan potansiyel müşterilerinizi bu sayede sitenizi ziyaret ederek ürününüzü satın alır.

Amazon SEO Nedir?

Amazon, arama motorlarından farklı olarak sahip olduğu A9 algoritması ile iki farklı kritere göre ürünlerin sıralanmasını sağlıyor. Performans ve alaka düzeyini esas alan ve bu iki faktöre göre sıralama yapan Amazon, satış performansı yüksek olan ürünlerin üst sıralarda yer almasını hedefler. Ayrıca Amazon üzerinde arama yapan kullanıcıların arama sorgusu ile mevcut anahtar kelimelerin alaka düzeyi yüksek olursa ürünler ilk sıralara yerleşebilir.

Google ve diğer arama motorlarından farklı olarak Amazon kullanıcıları, arama yaparken farklı davranışlar sergiler. Bundan dolayı SEO açısından farklı bir strateji izlenmesi gerekir. Özellikle Amazon’da arama sonuçlarının maksimum 3 sayfa olması da farklı bir stratejinin ne kadar önemli olduğunu ortaya koyar. Ürünlerinizin, yalnızca üç sayfadan oluşan bir arama sonucunda görünürlük kazanması ve bunu sürdürebilir bir hale getirmesi için sürekli optimize edilmesi adeta bir zorunluluktur.

Amazon SEO çalışmalarının yapı taşı anahtar kelimelerdir. SEO çalışmasının bu noktada ilk hedefi anahtar kelimeler ile kullanıcıların arama sorgusu ile alaka düzeyini yüksek tutmaktır. Eğer potansiyel müşterilerin yapacağı aramalar ile alakalı anahtar kelimeler seçemezseniz, Amazon arama sonuçları sayfasında asla görünürlük sağlayamazsınız.

Amazon SEO Nasıl Uygulanır?

Kullanıcıların sergiledikleri davranışlar diğer arama motorlarına göre farklılık gösterir. Amazon’da kullanıcılar aradıkları ürüne oldukça hızlı bir şekilde ulaşmak ister. Diğer sayfalarınızda olduğu gibi Amazon’da ürün sayfalarınızda anahtar kelimelerinizin yerleşimi, ürün başlıkları ve ürün açıklamaları oldukça önemlidir. Ürün başlıklarında ve ürün açıklamalarında anahtar kelimelere yer verilmiş olan ürünlerin sonuçlarda daha yoğun olduğu da görülür.

Amazon arama sonuçlarında sıralama yaparken ikincil olarak performans kriterini dikkate alır. Tıklama oranı, geri dönüşüm oranı satış oranı ve müşteri yorumları gibi birçok kıstas bu noktada ele alınır. Özellikle tıklama oranı ve dönüşüm oranı yüksek olan ürünler arama sonuçlarında ilk sıralarda yer alır. Performansı artıran bir diğer önemli kriterde kullanılan görsellerdir.

Ürün ile alakalı kaliteli ve özgün görseller optimize edilerek kullanılmalıdır. Çünkü kullanıcıların neredeyse tamamı ilk olarak ürüne ait görsele ve ürün başlığına dikkat edecek ve daha sonrasında sayfanızı ziyaret edecektir.

Amazon’da yer alan ürünleriniz için görsel kullanırken beyaz arka plan tercih etmelisiniz. Böylelikle ürüne ait görsel kullanıcılar tarafından daha rahat incelenir. Kullanılan görsellerin çözünürlüğünün yüksek olması gerekir.

Belli belirsiz görsellerin yer aldığı ürünler, potansiyel müşterilerinizi harekete geçirmek için işe yaramayacaktır. Ürünlerinizin performansını artıracak önemli bir faktörde müşteri yorumlarıdır. Müşteriler tarafından olumlu yorumlar alan ve iyi puana sahip ürünler sonuç sayfasında üst sıralarda yer alır.

Amazon SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

Performans ve Anahtar Kelimeler

Amazon SEO çalışmalarının temel çıkış noktaları anahtar kelimeler ve performanstır. Bundan dolayı da çalışmalar öncelikli olarak anahtar kelime ile başlatılır. İlk olarak ürünlerinizin hem performansını artıracak hem de sonuç sayfasında üst sıralarda yer almasını sağlayacak anahtar kelimeler belirlenir. Belirlenen anahtar kelimeler ürün başlığı ve ürün açıklamaları başta olmak üzere gerekli yerlere yerleştirilir. Amazon SEO çalışmasında uzun kuyruk anahtar kelimeler kullanıldığında daha yüksek başarı elde edilir.

Uzun kuyruk anahtar kelimeler, Amazon kullanıcılarının sıklıkla aradığı ve ürünlerle alaka düzeyi yüksek kelimelerdir. Bundan dolayı da sonuç sayfasında görünürlüğü diğer anahtar kelime gruplarına göre daha fazla artırır.

Backlink İnşası

Amazon sayfalar arası rekabetin yüksek olduğu bir platformdur. Bundan dolayı da kaliteli bir backlink çalışması yapılması gerekir. Backlinkler doğru bir şekilde yerleştirildiğinde ve yeterli düzeyde olduğunda sürdürülebilir bir yükseliş sağlanabilir. Amazon sayfalarının Google’da görünürlük kazanması için ürünlerin performansının artırılması gerekir. Ürün sayfalarının tıklama ve dönüşüm oranını artırılmak zorundadır. Kullanılan görseller, anahtar kelime seçimi ve yerleşimi, ürün başlığı, ürün açıklaması ve müşteri yorumları ürün sayfalarının performansını artıran temel faktörlerdir.

Amazon’da yer alan ürünlerinizin Google arama sonuçlarında görünürlük kazanmasını ve yüksek sıralamalar elde etmesini istiyorsanız ilk olarak ürün sayfalarınızın optimize edilmesi gerekir.

Amazon’un A9 adı verilen algoritması temel olarak performans ve anahtar kelimeleri dikkate alarak sıralamaları gerçekleştirir. Bundan dolayı da bu iki temel faktör çerçevesinde stratejilerin şekillendirilmesi gerekir. Oluşturulan strateji, ürünlere ait satış oranlarını artıracak anahtar kelimelerin araştırılması, tespit edilmesi ve kullanılmasının yanı sıra mevcut SEO hatalarının analizler aracılığıyla tespit edilerek düzeltilmesini de kapsamalıdır. Tüm bu faktörler dikkate alınarak oluşturulan Amazon SEO stratejisi sayesinde ürün sayfalarınız Amazon’da ve Google’da hem yüksek bir görünürlük oranı elde edecek hem de ilk sıralara yerleşecektir.

Sosual Medyada Paylaş

Büyük işler başarmış olan herkesin büyük bir amacı vardı; bakışlarını yüksek, bazen imkansız görünen bir hedefe yönelttiler. Başarının başka yolu yoktur.

Bunları da okumalısınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir