En İyi SEO Analiz Araçları-1

en iyi seo analiz araçları

SEO Analiz araçları,  web sitenizde sürekli olarak kullanmanız gereken araçlardır. Ayrıca eğer SEO hizmeti sunuyorsanız çalışma yaptığınız müşterilerinizin sitelerinde de analiz için kullanılmalıdır. SEO analiz araçları bu kadar önemli iken web sitesi bulunan veya SEO hizmeti sunanların en büyük sorunu hangi SEO analiz aracının daha iyi olduğudur. Bunun nedeni piyasada onlarca hatta yüzlerce SEO analiz aracının olmasıdır. Bu araçlarda kimi premium hizmet sunarken kimisi de ücretsiz hizmet vermektedir. Bu kadar çok SEO analiz aracı varken en iyisini bulmak sizler için biraz zahmet verici olabilir. Bu noktada sizin için hazırladığımız En İyi SEO Analiz Araçları başlıklı bu yazımızdan faydalanabilirsiniz.

1- Google Search Console :

Google Search Console, kullanıcılara ücretsiz hizmet sunan analiz araçlarından biridir. Google’ın sahip olduğu örümcekler sayesinde diğer analiz araçlarının fark etmediği linkleri fark ederek analiz sonucunda sunar. Sitenizde yer alan sayfaların hangi sitelerden backlink aldığını görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca SEO çalışması süresince etkin bir biçimde kullanarak sitenizi daha çok geliştirebilirsiniz. Araç sadece backlink analizi hizmetini sunmaz. Google Search Console dört ana bölümden oluşur. Bu bölümler, Arama Görünümü, Arama Trafiği, Google Dizini ve Tarama şeklinde sıralanabilir. Yapılandırılmış veriler, sitede yer alan üst düzey hatalar, veri işaretleri, hızlandırılmış mobil sayfalar, HTML geliştirmeler, backlink, search analytics ve mobil kullanılabilirlik gibi konularda da analiz imkanı sunar.

2- Ahrefs:

Ahrefs özellikle son yıllarda ismi duyulan ve kullanımı artan bir araçtır. SEO çalışmalarında önemli bir araç olan Ahrefs, premium olarak hizmet sunmaktadır. Ahrefs sayesinde backlink, anahtar kelime ve rakip analizinin yanı sıra artık teknik analiz imkanı da sunmaktadır. Tüm bu özellikler içerisinde Ahrefs genellikle backlink analizi için kullanılmaktadır. Premium bir hizmet sunan Ahrefs’in farklı hizmet paketleri farklı fiyatlarla sunulmaktadır.

3- SEMrush: 

Semrush, Ahrefs ile hemen hemen aynı özelliklere sahip ve benzer hizmet sunumu yapmaktadır. Backlink ve anahtar kelime analizi için son zamanlarda en çok tercih edilen araçlardan biri olduğunu söylemek mümkündür. Genellikle SEMrush, Ahrefs ile kıyaslanmaktadır. Her iki aracı kıyasladığımız zaman örümceklerinden dolayı Ahrefs’in daha iyi çalıştığını ve daha iyi analiz sağladığını söylemek mümkündür.

5- Open Site Explorer:

Open Site Explorer, Moz’un sunduğu hizmetler arasında yer alan analiz aracıdır. Kullanıcılara ücretsiz olarak günlük üç adet sorgu hakkı tanımaktadır. Backlink ve spam analizi üzerine kurulu olan araç, Moz Pro hesabı olan kullanıcılara sınırsız sorgu hakkı tanımaktadır. Ücretsiz olarak kullanabileceğiniz bu araç ücretsiz seo analiz araçları içerisinde en iyi olan araçlardan biri olarak değerlendirilmektedir.

6- Majestic: 

Majestic, SEO analiz araçları içerisinde en iyi verileri sunan araçlardan biridir. Çoğu SEO analiz aracının fark edemediği daha doğrusu yakalayamadığı verilere ulaşmanızı sağlar. Ayrıca bu verileri Majestic sizlere farklı grafikler eşliğinde sunar. Majestic ücretli bir araç ancak kullanıcılara ücretsiz sorgu hakkı da tanımaktadır.

7- Link Research Tools (LRT):

Backlink analizinde diğer SEO araçlarına göre en çok tercih edilen analiz araçlarından biridir. Piyasada yer alan birçok backlink analizi yapan araca göre daha faydalı olduğu gibi sunduğu raporlarda oldukça geniş kapsamlıdır. Backlink analizi ile ön plana çıkan bu araç aynı zamanda web siteniz için gerekli olan diğer analizleri de yapmanıza imkan tanımaktadır.

8- Keyword Tool:

Keyword Tool, anahtar kelime analizlerinde kullanılan en iyi ev en popüler araçlardan biridir. Ücretsiz ve ücretli olarak kullanabileceğiniz bu araç anahtar kelime analizinde ilgili anahtar kelimeye dair kullanıcıların aradığı diğer alternatif kelimeleri de sunduğu listeye eklemektedir.

En iyi SEO analiz araçlarını sunduğumuz serinin ilk parçası olan bu yazımızda hem backlink hem de anahtar kelime analizinde kullanabileceğiniz en iyi araçları sizlerle paylaştık. En iyi SEO analiz araçları sunacağımız bir sonraki yazımızla SEO analizi araçlarını tanıtmaya ve en iyi olanları sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

 

 

Sosyal Medyada Paylaş

SEO ve dijital gelişmeler hakkında makaleler, derlemeler, çeviriler, listeler, incelemeler, analizler...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir