302 Yönlendirme ve 301 Yönlendirme: Hangisi Daha İyi?

302 Yönlendirme ve 301 Yönlendirme: Hangisi Daha İyi?

302 Yönlendirme ve 301 Yönlendirme: Hangisi Daha İyi? Birçok site sahibi, 301 ve 302 yönlendirme arasındaki fark hakkında daha fazla bilgi edinmek ister. Bir ziyaretçi için aynı şekilde çalışıyor gibi görünüyorlar, ancak arama motorları söz konusu olduğunda bunlar aynı değildir. Arama motorları farklı yönlendirme türlerini algılar ve bunları farklı şekilde ele alır. 301 yönlendirmesi, sayfanın kalıcı olarak yeni bir konuma taşındığı anlamına gelir. 302 yönlendirme, yönlendirmenin yalnızca geçici olduğu anlamına gelir. Arama motorları eski sayfayı tutmaya karar vermeli veya yeni konumdaki ile değiştirmelidir. Yanlış yönlendirme türü ayarlanmışsa, arama motorları istemediğiniz bir işlem yapabilir ve bu durum da trafik kaybına neden olabilir.

301 Yönlendirme

Bu neden önemli? Bir web sayfasını veya tüm bir web sitesini yeni bir yere taşıyorsanız, örneğin alan adınızı değiştirirseniz, ziyaretçilerin sitenizi bulabilmesini istersiniz. Bir yönlendirme, kullanıcının tarayıcısının eski konumdan yenisine otomatik olarak ilerlemesine neden olur. Google’ın ve diğer arama motorlarının yalnızca yönlendirmeleri izleyeceğini düşünebilirsiniz, ancak işlerin karmaşıklaştığı yer burası. Genellikle site birkaç ay, hatta bazen bir yıl için arama sıralamalarından çıkabilir.

302 Yönlendirme

301 yerine 302 kullanılırsa, arama motorları eski URL’yi dizine eklemeye devam edebilir ve yeni olanı bir kopya olarak görmezden gelebilir. Link popülerliği, iki URL arasında bölünebilir, arama sıralamasında artış olabilir. Bir web sitesini veya bir web sayfasını kalıcı olarak taşırken, en iyi uygulama 301 yönlendirme kullanmaktır. Bu durumda 302 yönlendirmesi yanlış görünüyor. “Geçici hareket” diyerek, 302, arama motorlarının eski alanı veya sayfayı dizine koymasını söyler, ancak yeni konumun indekslenmesi tercih edilir.

301 ve 302 Yönlendirme Mantığı

Gerçek dünyada işletmeler, isimlerini değiştirmekten kaçınıyor çünkü marka değerlerine gölge düşürür ve nedenine dair insanları düşündürür. Aynı mantığı kullandığı için Google’ı kim suçlayabilir? Alan adlarını değiştiriyorsanız, iyi olmayabilirsiniz. 301 ve 302 yönlendirmesine bu mantıkla bakmanızı öneririz. İyi çalışmalar.

Sosyal Medyada Paylaş

SEO ve dijital gelişmeler hakkında makaleler, derlemeler, çeviriler, listeler, incelemeler, analizler...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir