SEO Uyumlu URL-Permalink Yapısı Nasıl Olmalıdır?

SEO Uyumlu URL-Permalink Yapısı Nasıl Olmalıdır?

SEO Uyumlu URL-Permalink Yapısı Nasıl Olmalıdır? URL, genellikle http: veya https: ile başlayarak tarayıcınızın adres çubuğunda görüntülenir. Temiz bir URL, bir parametre dizesi olmayan bir URL’dir.

  • Karmaşık URL Yapısı: com/urun.php?language=e&icerik=551
  • Temiz URL: .com/yazı-basligi

Kısa URL Yararları

Temiz bir URL, bir kullanıcı için daha az korkutucudur. URL’ye bakarak sayfanın ne olduğu hakkında bir fikir edinebilirler.  Temiz URL’ler de daha çok paylaşılabilir. Kısa ve anlamlı olmak, göze daha hoş gelir.  Twitter, Facebook ya da diğer sitelerde ve e-posta yoluyla paylaşılma olasılıkları daha yüksektir. Paylaşma ve bağlantı oluşturma, bir siteyi daha görünür hale getirir, arama sıralamasında yardımcı olur ve kaliteli trafiği artırır.

Arama sonuçlarında bir site göründüğünde, arama sorgusuyla eşleşen URL’nin bir kısmı kalın metinle gösterilecektir. Görsel olarak, kalın metin daha tıklanabilirdir ve URL metni arama yapanın amacı ile eşleştiğinden, arama yapan kişi sayfanın aslında ilgi alanıyla ilgili olduğundan daha emin olur.

Arama sorgusu, arama sonucu, sayfa başlıkları ve sayfa içeriği arasındaki benzerlik tıklama oranınızı arttıracaktır. Web sayfası adresleri broşürler, kataloglar, işaretler, araçlar, televizyon reklamları üzerinde görüntülenir ve telefon ve radyo ile yüksek sesle okunur. Bir web adresini tanıtmanın tüm sıkıntısına ve masrafına giriyorsanız, neden yazmayı mümkün olduğunca kolaylaştırmıyorsunuz?

Gelişmiş URL yapısının avantajları, anahtarlama URL’lerinin maliyetine karşı nispeten mütevazıdır. Yönlendirmeler sık yapılmamalıdır; seyrek olarak yapılmalıdır. Çünkü sıralama kaybı olabilir.

Sosyal Medyada Paylaş

SEO ve dijital gelişmeler hakkında makaleler, derlemeler, çeviriler, listeler, incelemeler, analizler...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir