WordPress Sunucu Yanıt Süresi Kısaltma Nasıl Yapılır?

Wordpress Sunucu Yanıt Süresi Kısaltma Nasıl Yapılır?

WordPress Sunucu Yanıt Süresi Kısaltma: Hızlı sunucu yanıt süresi, site yükleme hızları için en önemli faktörlerden biridir. Sunucunuzun cevap vermesi geciktikçe hız sorunları başlıyor demektir. Belli bir dereceye kadar, sunucunuzla kontrol edebileceğiniz çok şey vardır. Sunucunuzu hızlandırmanıza yardımcı olabilecek, sitenizin hızlı bir şekilde yüklenmesine ve PageSpeed ​​sıralamanızın artmasına yardımcı olacak kadar çok sayıda faktörü listeledik.

Eklentileri Azaltın

WordPress’in birincil tercih sebebi, işlevselliğini önemli ölçüde genişletmek için eklentileri kullanma özelliğidir.

  • WordPress kullanıyorsanız, büyük olasılıkla onsuz yaşayamayacağınız eklentilerden birine sahip olabilirsiniz. 
  • Bazı eklentiler tamamen pasiftir ve sadece kullanıcılarınızın görmediği belirli eylemlere uygulanır. Bunlar, sunucu yanıt süresini etkilemez.
  • Yorumları etkinleştirdiyseniz, Akismet gibi bir spam filtreleme eklentisi gereklidir. Bir güvenlik eklentisi, sürekli site ihlallerinin olduğu günlerde hiç olmadığı kadar önemli.
  • Bir eklentinin eski bir sürümü, daha az sunucu kaynağı almak ve sitenizi hızlandırmak için güncellenebilir.

Cache Eklentileri

WordPress ile, bir kullanıcı web sitenizdeki bir sayfayı almak için bir istek gönderdiğinde, sunucunuz veritabanınızı sorguluyor. Bu bir kullanıcı için iyidir, ancak aynı sayfa için istekte bulunan yüzlerce veya binlerce kişi olduğunda ne olur? Çok fazla yükleme olur. Bu durumda, önbelleğe alma, sunucunuzun sitenin bu oluşturulmuş sürümlerini yeni ziyaretçilere sunmak, birçok sunucu çağrısını en aza indirgemek ve sunucu yüklerini azaltmak için kaydetmenize olanak tanır. Genellikle eklentilerle bir grup farklı şekilde önbelleğe alma işlemini yapabilirsiniz. 

CDN Kullanımı

Bir CDN , sunucunuzdan yükleme medyasının yükünü kaldırarak sitenizi hızlandırmak için yararlı olabilir.

Dış Sorguları Küçültün

Harici sorgu, sunucunuzun başka bir siteye veya başka bir sunucuya bilgi almak için çağırması gereken herhangi bir zamandır. Her biri sunucu çağrısının aldığı süreyi artıyor, sunucunun hazırladığı verileri hazırlamak ve göndermek için diğer sunucunun alacağı süreyi ekler.

Aynı şey RSS beslemelerini almak, sosyal ağlardan veya YouTube’dan içerik eklemek ve başka herhangi bir gömülü içerik için de geçerlidir. Bir sayfa yüklendiğinde işlem yapmak için daha az harici sorgunuz olduğunda, siteniz daha hızlı yüklenecektir.

Veritabanı Optimizasyonu

Periyodik olarak, belki de 3 ayda bir kez, sitenizi denetlemeniz ve ihtiyacınız olmayan eski yükleri temizlemeniz gerekir. Veritabanlarından kayıtları kaldırırken çok dikkatli olmakla birlikte, gereksiz kayıtları kaldırmak için veritabanı temizleyicileri kullanabilirsiniz. Devre dışı bırakılmış eklentiler veya kullanılmayan temalar gibi şeyler, küçük potansiyel yükler de temizlenebilir. Ancak dikkat etmezseniz, site içeriklerini yok edebilir veya hatta tüm veritabanını yanlışlıkla kaldırabilirsiniz. Bu bağlamda dikkatli olmalısınız.

 

Sosyal Medyada Paylaş

SEO ve dijital gelişmeler hakkında makaleler, derlemeler, çeviriler, listeler, incelemeler, analizler...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir