Türkçe Türkçe

WordPress Sunucu Yanıt Süresi Kısaltma Nasıl Yapılır?

Wordpress Sunucu Yanıt Süresi Kısaltma Nasıl Yapılır?

WordPress Sunucu Yanıt Süresi Kısaltma: Hızlı sunucu yanıt süresi, site yükleme hızları için en önemli faktörlerden biridir. Sunucunuzun cevap vermesi geciktikçe hız sorunları başlıyor demektir. Belli bir dereceye kadar, sunucunuzla kontrol edebileceğiniz çok şey vardır. Sunucunuzu hızlandırmanıza yardımcı olabilecek, sitenizin hızlı bir şekilde yüklenmesine ve PageSpeed ​​sıralamanızın artmasına yardımcı olacak kadar çok sayıda faktörü listeledik.

Eklentileri Azaltın

Evet biliyoruz. WordPress’in birincil satış noktalarından biri, platformun işlevselliğini önemli ölçüde genişletmek için eklentileri kullanma işlevidir. Yeterince uzun bir süredir WordPress kullanıyorsanız, büyük olasılıkla onsuz yaşayamayacağınız eklentilerden birine sahip olabilirsiniz. Özellik geliştirmeleri, güvenlik eklentileri, her türlü özelleştirmeler; WordPress’i kullanmaya değer kılan kolaylık unsurları. 

Bazı eklentiler tamamen pasiftir ve sadece kullanıcılarınızın görmediği belirli eylemlere uygulanır. Sunucunuzu kullanarak bir kez çalıştırdığınız bir eklenti, sunucu kaynaklarını kullanarak bir tarama çalıştırmıyorsanız sunucu yanıt süresini etkilemez. Yükleme sırasında resim dosyası boyutunu küçülten bir eklenti, bir resim yüklemesinin dışında işlem yapmaz. Yine de, birçok eklenti, sunucu hızlarını mevcut tarafından basitçe etkiler. Genel olarak, kullandığınız eklentilerin sayısını azaltmak iyi bir fikirdir. Örneğin, sitenize bir Favicon eklemek için eklentiler vardır, ancak bunun yerine sadece sizin temanıza kod ekleyebileceğiniz için bunun için bir eklentiye sahip olmanız gerçekten gerekir mi?

İyi bir SEO eklentisi görmezden gelmek için çok fazla değere sahiptir. Yorumları etkinleştirdiyseniz, Akismet gibi bir spam filtreleme eklentisi gereklidir. Bir güvenlik eklentisi, sürekli site ihlallerinin olduğu günlerde hiç olmadığı kadar önemli. Bu sırada, yapabileceğiniz eklentileri güncelleyin. Bir şey için, eklentiler gelişmeye devam ettikçe, hem özellikleri hem de optimizasyonları kazanma eğilimindedirler. Bir eklentinin eski bir sürümü, daha az sunucu kaynağı almak ve sitenizi hızlandırmak için güncellenebilir. Sitenizi çok fazla yavaşlatan eklentilere dikkat edin. Bunun bir yolu, şifrelenmiş kod içeren premium, kapalı kaynaklı eklentilerdir. Bu eklentileri deşifre edebilmek için çalışabilmeleri için sunucunuzun eklenti sunucusunun sunucusuna geri çağırması gerekir; bu tanım gereği her etkileşime zaman ekleyebilir. Bunlardan herhangi biri gibi sabit veritabanı sorguları yapan bir eklenti kullanmadığınızı da kontrol etmek isteyebilirsiniz .

Cache Eklentileri

WordPress ile, bir kullanıcı web sitenizdeki bir sayfayı almak için bir istek gönderdiğinde, sunucunuz veritabanınızı sorguluyor. Burada, resimler ve tema dosyaları gibi statik kaynakları bir alandan çekmeli ve dış kaynaklardan dinamik içerik çekmeli veya üretmelidir. Tüm bunlar tekrarlanan sunucu çağrıları gerektirir. Bu bir kullanıcı için iyidir, ancak aynı sayfa için istekte bulunan yüzlerce veya binlerce kişi olduğunda ne olur? Çok fazla yükleme var. Neden oluşturulmuş sürümü saklamıyor ve birden çok kişiye aynısını sunmuyorsunuz? Önbelleğe alma, sunucunuzun sitenin bu oluşturulmuş sürümlerini yeni ziyaretçilere sunmak, birçok sunucu çağrısını en aza indirgemek ve sunucu yüklerini azaltmak için kaydetmenize olanak tanır. Genellikle eklentilerle bir grup farklı şekilde önbelleğe alma işlemini yapabilirsiniz. 

CDN Kullanımı

Bir CDN , sunucunuzdan yükleme medyasının yükünü kaldırarak sitenizi hızlandırmak için uzun bir yol kat edebilir.  

Dış Sorguları Küçültün

Harici sorgu, sunucunuzun başka bir siteye veya başka bir sunucuya bilgi almak için çağırması gereken herhangi bir zamandır. Her biri, mutlak minimumda, sunucu çağrısının aldığı süreyi artıyor, sunucunun hazırladığı verileri hazırlamak ve göndermek için diğer sunucunun alacağı süreyi ekler. Sitenizi düşünün; sunucunuz bunu kaç kez yapıyor? Düşündüğünden daha fazlası olabilir. Örneğin, sosyal medya düğmelerinin her bir bankasının güncellenmiş sosyal paylaşım sayılarını almak için her bir sunucuya çağrı yapması gerekir. Çoğu düğme bir süredir bunları önbelleğe alır, ancak yine de harici bir çağrıdır. Aynı şey RSS beslemelerini almak, sosyal ağlardan veya YouTube’dan içerik eklemek ve başka herhangi bir gömülü içerik için de geçerlidir. Bir sayfa yüklendiğinde işlem yapmak için daha az harici sorgunuz olduğunda, siteniz daha az yüklenerek sunucunuzda daha hızlı yüklenecektir.

Veritabanı Optimizasyonu

Periyodik olarak, belki de yılda bir kez , sitenizi denetlemeniz ve ihtiyacınız olmayan eski yükleri temizlemeniz gerekir. Veritabanlarından kayıtları kaldırırken çok dikkatli olmakla birlikte, gereksiz kayıtları kaldırmak için veritabanı temizleyicileri kullanabilirsiniz; Sorgu sonuçlarını yok edebilir veya hatta tüm veritabanını yanlışlıkla kaldırabilirsiniz. Devre dışı bırakılmış eklentiler veya kullanılmayan temalar gibi diğer şeyler, küçük potansiyel yükler de temizlenebilir. Bu bağlamda dikkatli olmalısınız.

 

Sosual Medyada Paylaş

Büyük işler başarmış olan herkesin büyük bir amacı vardı; bakışlarını yüksek, bazen imkansız görünen bir hedefe yönelttiler. Başarının başka yolu yoktur.

Bunları da okumalısınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir