Temel SEO Teknikleri

Temel SEO Teknikleri

SEO NEDİR?

İsmini Searching Engine Optimization’ dan alır ve Türkçe’de arama motoru optimizasyonu anlamına gelir. Peki nedir bu SEO?

Bugünlerde sıkça duyduğumuz SEO uyumlu içerik denildiğinde ‘özetle bir web sitesi için arama motorlarında üst sırada çıkmasını sağlayacak iyileştirme işlemlerinin tamamıdır’ diyebiliriz. İnternet sitenizin arama motorlarında üst sıralarda çıkmasını sağlar. Böylece web siteniz daha çok insana veya müşteriye ulaşmış olur. Tüm ticaret dünyasının yolunun kesiştiği e-ticaret için arama motoru optimizasyonu ciddi önem taşır. Çünkü SEO uyumlu içerikleriniz sayesinde kar oranınızı ve tıklanma sayınızı arttırabilirsiniz. Şimdi de SEO uyumlu makale yazma tekniklerinden bahsedelim.

TEMEL SEO TEKNİKLERİ

1- ANAHTAR KELİMELERİNİZİ BELİRLEYİN

Öncelikle aklınıza gelmesi gereken soru “Müşterilerim beni nasıl aratıyor?” olmalıdır. Arama motorlarında sizin web sitenizin hangi aramaya cevap vereceğini belirlemeniz gerekmektedir. Bunun için hedef kitlenizi analiz etmeniz ve iyi tanımanız gerekir. Hedef kitlenizin konunuzla ilgili arattığı en çok aratılan kelimeleri seçerek belirlediğiniz anahtar kelimeleri makalenizin içinde kullanmaya ve açıklamaya özen göstermelisiniz. Hedef kitlenizi makalenize getiren anahtar kelimelerin içeriğinizle ilişkili ve uyumlu olması müşterilerinizin sitenizde zaman geçirmesini sağlayacaktır.

2- İÇERİĞİNİZİN ÖZGÜN OLDUĞUNDAN EMİN OLUN

Hepimiz binlerce kez internette araştırdığımız konu hakkında birçok sitede aynı yazılara denk gelip çıkmışızdır. Bu sebeple içeriğinizi paylaşan tek kişi olmaya özen gösterin. Farklı olmalısınız ki müşteriniz merak edip okumaya devam etsin. Aynı konu hakkında özgün içerik üretmekte zorlanabilirsiniz ancak en az yüzde 60 oranında özgün olduğunuzdan emin olmalısınız. İçeriklerinizi hazırlarken SEO içerik editörlerinden destek alabilirsiniz.

3- METİN UZUNLUĞUNA DİKKAT EDİN

Tabii anahtar kelime olabilecek tüm kelimeleri kullanalım dediğinizi duyar gibiyim. Arama motorlarında ilk çıkan siteye girip okumadan diğerine geçtiğiniz olmuştur. Bunun sebebi çok uzun ve karışık görünen makalelerdir. Bu sebeple anahtar kelimelerinizi kullanırken makalenizin kısa ve açıklayıcı olması da önemlidir. Özet bilgiler vererek müşterilerinizin sıkılmadan içeriklerinizi okumasını sağlamalısınız. Böylece tercih edilen bir web sitesi olacağınızdan emin olabilirsiniz.

4- GÖRSEL SEÇİMİNE ÖZEN GÖSTERİN

SEO uyumlu makaleleriniz için bir diğer önemli özellik ise içerikle uyumlu görsel kullanımıdır. Daha okumaya başlamadan müşteriniz konunuz hakkında bir tahmin ve düşünceye sahip olmalıdır. Aynı zamanda iyi seçilmiş bir görsel, arama motorunun görseller kısmında yapılan aramalarda da görünür olmanızı ve müşterilerin size ulaşmasını sağlayacaktır.

5- YAZINIZI BÖLÜMLERE AYIRIN

SEO uyumlu yazılarda önemli bir diğer konu içeriğinizin düzenli ve tertipli olmasıdır. Müşteriniz makalenize baktığında giriş gelişme ve sonucu rahatlıkla ayırt edebilmelidir. Böylece ulaşmak istedikleri bilgiyi bulmaları kolaylaşır ve sayfanızdan ayrılmak yerine yazınızı okumaya devam ederler. Bunun yanında yazılarınızın kusursuz olmasına da özen göstermelisiniz. İmla hataları olan düzensiz bir makaleyi kimse ciddiye almaz. Sayfanızın düzeni müşterinize verdiğiniz değerin simgesidir. Özenli ve temiz bir makaleye sahip olmanız arama motorlarında yerinizi almanız için önemli bir ayrıntıdır.

 

Sosyal Medyada Paylaş

Çok Yorumlananlar

  1. Güzel bir açıklama olmuş aradığım bilgilere ulaştım sonunda 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir