En Çok Yapılan Seo Hataları

En Çok Yapılan Seo Hataları

En Çok Yapılan Seo Hataları

Web sitemizi oluştururken SEO uyumlu içerik oluşturmaya özen göstermeye başladık. Sitemizi daha görülür ve popüler hale getirmek için çabalarken yaptığımız ufak hatalar işlerin daha da kötü bir hal almasına yol açmaktadır. İçeriklerinizi hazırlarken harcadığınız zaman ve verdiğiniz emek ufak tefek hatalar yüzünden boşa gitmesin istiyorsanız yazımıza bir göz atmanız faydalı olacaktır. Birkaç başlıkla yapılan hatalara bir göz atalım.

1- Yanlış Anahtar Kelime Seçimi

SEO uyumlu yazılar yazarken bildiğimiz gibi anahtar kelimeler en önemli kısımdır. Anahtar kelimelerimiz web sitemizi ziyaretçilerimize ulaştıracak köprüleri kuracak araçlardır. Ancak anahtar kelimelerimizi içeriğimizle tam uyumlu kelimelerden seçmediğimiz takdirde başka konular hakkında bilgi sahibi olmak isteyen ziyaretçilere ev sahipliği yapmış olacağız ve haliyle istediğini bulamayıp web sitesinden ayrılan ziyaretçilerden bir kazanç elde edememiş olacağız. Bu sebeple anahtar kelimelerimizi doğru seçtiğimizden emin olmamız gerekir.

2- Yanlış Site Başlığı Seçimi

Site başlığınız ziyaretçilerinizin göreceği ilk şeydir. Bu sebeple içeriğinizle uyumlu olduğundan emin olduğunuz başlıklar sizleri organik hedef kitlenizle buluşturacaktır. Arama motorlarında da üst sıralarda çıkabilmeniz için iyi bir başlık seçmiş olmanız önemlidir. Başlık alanı boş bırakıldığı takdirde arama motorlarındaki sıralamanız büyük oranda düşecektir. İlk intiba günlük hayatımızda nasıl önemliyse web sitelerimiz için de önemlidir. Bu sebeple doğru başlık ziyaretçilerimizin fikrini oldukça değiştirecektir.

3- Güncelleme Yetersizliği

Artık arama motorları da en çok tıklanan siteler yerine en güncel siteleri üst sırada önermeye başladılar. Bu sebeple sitenizin sürekli aktif ve güncelleniyor olması büyük önem arz etmektedir. Bunun yanında kullanıcılar da güncellenmiş ve günümüze uygun bilgilere ve verilere ulaşmak istemektedir. Bu sebeple eski içeriklerinizde de günümüze uygun düzenlemeler yapmak ziyaretçi sayınızı arttıracaktır.

4- Çok Fazla Meta Etiketi Eklemek

Sitenizin arama motorlarında üst sıralarda yer almasını sağlamak için anahtar kelime kullanmak doğru bir davranıştır. Ancak bu kelimeleri gereğinden fazla kullanmamız arama motorları tarafından spam olarak algılanmamıza sebep olabilir. Bu durumda tüm emekleriniz ve uğraşınız boşa gidecek demektir. Büyüklerimiz her şeyin azı karar çoğu zarar diye boşuna dememiş. Fazla anathar kelime kullanımı arama motorlarından geçse bile sitenizin ziyaretçilerini okurken rahatsız edecektir. Unutmayın sitemizi ziyaretçilerimiz için kuruyoruz. Onlara aradıkları bilgi ve belgeleri doğru, kısa ve yalın bir anlatımla vermeliyiz.

5- Başlıklarda Resim Kullanımı

Seo uyumlu yazılarınızın başlık kısmında resim kullanmanın görsel olarak sitenizi bir adım üste taşıyacağını düşünüyor olabilirsiniz. Ancak başlık seçiminin arama motorları üzerindeki etkisinden bahsetmiştik. Başlığınıza resim eklediğiniz takdirde arama motorları bu resmi algılamayacaktır ve bu sebeple maalesef arama motorlarının üst sıralarında yer alamayacaksınız.

6- Kopya İçerik Eklemek

Başarılı olmuş ve ortak hedef kitlenize ulaşmayı fazlasıyla başarmış rakip web sitelerinin içeriklerini kullanmak maalesef sizlere aynı başarıyı sunmayacaktır. Bir yerde rastladığı bir yazının aynısını bir kez daha görmek hiçbir ziyaretçinin hoşuna gitmez ve zaten okudukları bir yazıyı tekrar okumak istemezler. Bu sebeple doğru ve özgün olmaya özen göstermelisiniz.

Sizlere en sık yapılan hatalardan kısaca bahsetmiş olduk. Umarız ki bundan sonra bu hatalarla karşılaşmazsınız. Eğer kusursuz bir web sitesi istiyorsanız diğer içeriklerimizi de inceleyebilir veya SEO danışmanlarından yardım alabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir