Google Görsellerde Nasıl Üst Sırada Çıkarız?

Google Görsellerde Nasıl Üst Sırada Çıkarız?

Google Görsellerde Nasıl Üst Sırada Çıkarız?

Google’da yapılan aramaların 3’te 1’i de görsel aramalarıdır. Hal böyle olunca hedef kitlenize ulaşmanızı sağlayacak önemli bir unsur da görseller kategorisinde üst sıralarda yer almaktır. Görseller için arama motoru optimizasyonu neden gerekli sorusuna yanıt arayalım.

GOOGLE GÖRSELLER İÇİN SEO GEREKLİ Mİ?

Görselliğine önem verilen ürünler ve hizmetler satıyorsanız görsel uyumu sizler için gereklidir. Örneğin kullanıcılar tekstil ürünü, ev eşyası veya otel arıyorsa, tek tek firmaların web sitelerinde gezinmektense görsellerden arama yapmayı tercih ederler. Google görseller için SEO uyumlu bir web siteye sahipseniz bu durum geri dönüş ve satış oranlarınızı önemli ölçüde arttıracaktır. Ziyaretçilere sunduğunuz görsellerin linklerinin paylaşılıyor ve tıklanıyor olması sizi Google görseller kısmında üste çıkaracaktır.

Ayrıca lisanslı görsel içerik satışı yapıyorsanız bu konu en çok sizi ilgilendiriyor demektir. Google görsel arama motoru Fotoğrafçı, Grafiker ve Tasarımcılar için oldukça büyük bir fırsattır. Bu fırsatı iyi değerlendirmek sizin için büyük ölçüde geri dönüş sağlayacaktır

 

.

GOOGLE GÖRSELLER ARAMASINDA RESİMLERİN ORJİNAL OLMASI ŞART MI?

Tabi ki hayır. Zaten şuanda da üst sıralarda çıkan görseller orijinal sahibine ait görseller değildir. Satın aldığınız lisanslı görselleri veya farklı kaynaklardan indirdiğiniz hazır görselleri kullanarak SEO uyumlu sitenizde paylaşabilirsiniz. Web siteleri gibi kopya içerik tespiti arama motorlarının görsel kısmında yoktur. Bu sebeple arama yaparken aynı görselden binlerce kez karşımıza çıkabilir. Bu sebeple SEO çalışmanız iyiyse görselin orijinal sahibinden daha üst sırada bile yer alabilirsiniz. Sadece bazı görselleri kullanırken kaynak göstermeniz gerekebilir.

WEB SİTEM İÇİN GÖRSEL UYUMUNUN GEREKLİ OLUP OLMADIĞINI NASIL ANLARIM?

Google bazı anahtar kelimeler için en üstte görseller kısmını önerir. Buradaki amaç kullanıcıların işini kolaylaştırmaktır. Bu anahtar kelimelerle aranızdaki ilişkiye bakarak karar vermelisiniz. Görselliğiyle ön plana çıkan ürün ve hizmetler satıyorsanız sizin için kesinlikle gereklidir.

GÖRSEL ARAMA MOTORU OPTİMİZASYONU NASIL YAPILIR?

Eğer gerçekten görsel SEO uyumuna ihtiyacınız olduğuna karar verdiyseniz gelin nasıl yapacağımızdan bahsedelim.

1- Görsel dosya ismi ekleyin.

Görselinizin optimizasyonunu sağlamak için alternatif metin kısmına anahtar kelimenizi eklemelisiniz.

2-  Altyazı ekleyin.

Sayfanızdaki görselin altında yazan metinde anahtar kelimelerinizin bulunmasına özen gösterin.

3-  Diğer içeriklerinizle ilişkili olmalı.

Görseliniz web sitenizin içeriğiyle bağlı olmalıdır ki sitenizde uyguladığınız tekniklerle birleşerek sizi üst sıralara taşısın. İçerik ve görsel uyumu bu sebeple çok önemlidir.

4- Sayfa başlığınızı oluştururken dikkate alın.

Sayfanızın başlığı da anahtar kelimeniz ve içeriğinizle kesinlikle bağlantılı olmalıdır. Bu konuyu içerik optimizasyonuyla aynı düşünebilirsiniz.

5- Sayfa URL’sini oluştururken dikkat edin.

Sayfa URL’nize ekleyeceğiniz 4-5 resim, görsel arama motorlarında üst sıralarda çıkmanıza yardımcı olacaktır.

6- Görsel Etkileşimine önem verin

Google görselleri web linklerine oranla üst sıralara daha hızlı tırmanacaktır. Bu sebeple kullanıcıların çok tıklayacağı ilginç ve alışılmışın dışında görseller kullanmaya özen gösterin.

7- Görselin ölçülerine ve boyutuna dikkat edin.

Kare veya dikdörtgen fotoğraflar kullanmaya çalışın. Boyutu çok yatay veya çok dikey fotoğrafları üst sıralara taşımak zordur. Aynı zamanda boyutu küçük resimler de Google görsellerde üst sıralara maalesef çıkamamaktadır.

8- Görselinizin doğruluğuna dikkat edin.

Google son zamanlarda görsel ve kelime uyumuna dikkat etmeye başladı. Sadece anahtar kelime ve görselin ilişkili olduğuna emin olduğu görselleri üst sıralara taşıyor. Bu sebeple gerçek ve doğru anahtar kelimeye sahip görseli paylaştığınızdan emin olmalısınız. Anahtar kelimesiyle ilişkili olmayan resimlerin artık üst sırada çıkması mümkün değildir.

Sosyal Medyada Paylaş

Çok Yorumlananlar

  1. Çok yararlı bir bilgi olmuş teşekkür ederim her zaman takip ettiğim bir sitedir iyi çalışmalar

  2. Merhaba
    Daha güncel bilgi bulunmakta mıdır ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir