Backlink Nedir?

Backlink Nedir?

Backlink Nedir?

Seo uyumlu makaleler ve seo uyumlu içerikler üzerine çalışıyorsanız mutlaka karşınıza çıkacak bir terimdir “Backlink”. Peki nedir bu backlink diye merak ediyorsanız hemen sizler için önce kısaca özetleyelim.

Özetle; eğer sizin sitenizin linkini, başka bir site içeriğinde bahsettiği bir konuda kullanır ve okuyucuların sitenize ulaşmasını sağlarsa bu uygulamanın adı backlink olacaktır. Kafanız biraz karıştı değil mi? O zaman hemen bir örnekle açıklayalım. Mesela siz bir tekstil sayfasına sahipsiniz ve kıyafetler üzerine içerikler üretiyorsunuz. Sitenizin tüm içerikleri ve alt başlıkları da tekstil üzerine oluşturulmuş. Ve başka bir firma daha var ve bu firma da tamamen çanta üzerine kurulu bir web sitesine sahip. Siz bir içeriğinizde kıyafetlerinizden bahsettikten sonra okurlarınıza bu kıyafetle uygun olabilecek bir ayakkabı önerisinde bulunuyorsunuz ve bahsettiğimiz ayakkabı firmasının linkini ekliyorsunuz. İşte bu link ekleme işleminin adı backlink oluyor. Sanırım şimdi her şey daha açık ve anlaşılır oldu.

Backlink’e Neden İhtiyacımız var?

Bahsettiğimiz örnekten devam etmek gerekirse, linki verilen sayfa yani örneğimizdeki ayakkabı firması, başka siteler tarafından önerildiği zaman Google ve diğer arama motorları bu sitenin iyi çalışan ve işinde iyi olduğu için tavsiye edilen bir site olduğunu düşünerek ayakkabı sitesini arama motorlarında üst sıralara taşımaya başlıyor. Ayrıca backlink işlemini gerçekleştirdiğiniz sitenin kullanıcıları da sizin sayfanızı ziyaret ediyor ve böylece sayfanız daha çok görüntülenen bir sayfa haline geliyor. Tabi haliyle bu durum da arama motorlarında üst sıralara çıkmanıza oldukça katkı sağlıyor.

Backlink’de Zamanlama

Backlink yöntemiyle sitenizi üst sıralara çıkarmaya karar verdiniz diyelim. Nasıl bir yöntem izlemeniz gerektiğinden kısaca bahsedelim. Eğer karar verdiğiniz andan itibaren gün içerisinde çok sayıda backlink alırsanız arama motorları sizden şüphelenecektir. Bir gün içerisinde çok sayıda site tarafından önerilmiş olmanız doğal görünmeyen bir akış olacaktır. Hele bir de bu siteler kalitesi düşün sitelerse kolayca tespit edilir ve banlanabilirsiniz. Bu nedenle dikkatli yavaş ve emin adımlarla ilerlemeli, güvenilir sitelerle iş birliği yapmayı tercih etmelisiniz.

Linkinizi yayınlaması için iş birliği yapacağınız güvenilir siteleri seçerken ürününüz veya konunuzla alakalı olmasına özen göstermelisiniz. Örneğin mobilya üzerine çalışan bir web sitesinde ayakkabı ile ilgili bir link girilmesi alakasız ve uygunsuz olacaktır. Bu sebeple arama motorları sizi fark edecektir.

Bir diğer dikkat etmemiz gereken konu ise link vermek için seçtiğimiz anahtar kelime. Eğer sürekli aynı kelime üzerinden link verirseniz bu da doğal görünmeyecek ve arama motorlarının dikkatini üzerinize çekecektir. Bu sebeple birbirinden farklı anahtar kelimelerinizle link vermeye özen gösterin. Bu linkler bazen uzun kuyruklu anahtar kelimelere bile verilebilir. Bu şekilde daha doğal bir strateji izlemiş olur ve arama motorlarının dikkatini çekmezsiniz.

Link vereceğiniz siteleri de iyi değerlendirin. Çünkü vereceğiniz linkler etkilerini ancak 3 veya 4 aydan sonra göstermeye başlayacaktır. Kısa vadeli backlink işlemlerinden kaçınmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca uzun süre linkinizin yer alacağı web sitesinin kalitesi de sizi etkileyeceğinden iş birliği yapacağınız siteleri iyi belirlemelisiniz.

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir