SEO Stratejisi Nasıl Hazırlanır?

SEO Stratejisi

SEO stratejisi, SEO çalışmalarında başarıya ulaşmanızı sağlayacak en önemli unsurlardan biridir. Belli bir plan ve program çerçevesinde çalışmalarınızı yürütmek, çalışmalardan kısa sürede daha yüksek verim sağlayacaktır. Bu yazımızda var olan SEO stratejinizi düzenlerken ya da yeni bir strateji oluştururken nelere dikkat etmeniz gerektiğini ve önemli noktaları sizinle paylaşacağız.

1- Geçmiş Yıllara Yönelik Değerlendirme ve Analiz 

Yeni bir SEO stratejisi oluştururken ilk aşama geçmiş yıllara yönelik performans analizi yapmaktır. Web sitenizin performansı ve diğer tüm metrikleri kapsayan detaylı bir analiz yapmanız gerekir.

Geçmişe yönelik değerlendirmeler de ilk önce bir önceki yılı ele almanız gerekir. Yıl içerisinde belirlediğiniz hedefler ile yıl sonunda ulaştığınız nokta arasında ne denli bir fark olduğunu belirleyin. Hedeflerinizin kaçını gerçekleştirdiğinizi, hangi stratejilerde başarılı olduğunuzu ve aynı şekilde başaramadığınızı hedefleriniz ile hangi stratejilerin başarısız olduğunu belirleyin. Bu yöntem size hangi aşamalarda niçin başarısız olduğunuzu gösterecektir.

Geçmiş yıllarda uyguladığınız stratejileri dönemlere ayırın. Her bir dönem içerisinde sıralama veya trafik gibi konularda belirlediğiniz hedeflere bu dönemlerde ulaşıp ulaşamadığınızı kontrol edin. Gerekli kontrolleri ve değerlendirmeleri yaparken kendinizi eleştirmekten kaçınmayın. Hangi noktada nasıl bir hata yaptığınızı kendinizi eleştirerek daha rahat bir şekilde belirleyebilirsiniz.

Değerlendirmelerinizi yaparken objektif olmalısınız. Değerlendirmenin objektif olması oluşturacağınız yeni stratejinizin başarılı olması için oldukça önemlidir. Başarılı ve başarısız olduğunuz noktaları, hangi aşamalarda hata yaptığınızı ve stratejinizde yaptığınız doğru hamleleri tek tek tespit edin. Bütün bunlar yeni stratejinizde size yol haritası olacaktır.

SEO stratejinizi kısa, uzun ve orta vadeli olarak değerlendirin. SEO çalışmaları orta ve uzun dönemde geri dönüşüm sağlayacak yatırımdır. Bunu göz önünde bulundurarak değerlendirme yapmalı ve yeni stratejinizi de buna uygun bir biçimde hazırlamalısınız.

2- Araştırma ve Hedef Belirleme

Stratejinin konusu veya kapsamı her ne olursa olsun hiç şüphesiz en önemli aşama araştırma ve hedef belirlemedir. SEO stratejisi oluştururken de en çok dikkat edilmesi gereken ve büyük bir özen gösterilmesi gereken aşamadır.

Web dünyası sürekli değişkenlik gösteren ve her geçen gün farklılıkların ortaya çıktığı bir ortamdır. Dolayısıyla bulunduğunuz sektör ve hedeflenen pazarda sürekli olarak farklılıklar gösterecektir. Bu farklılıkları ve değişimi takip etmenin temel yolu ise sürekli araştırma yapmaktır.

Bulunduğunuz sektöre, pazara ve rakiplere yönelik araştırmalar, stratejinizi hazırlarken farklı veriler elde etmenizi sağlayacaktır. Araştırmanın kapsamı elbette bunlarla sınırlı değil. Bulunduğunuz sektöre ve projenize göre farklı araştırma konuları sizi bekliyor olacak. Örneğin bir e-ticaret siteniz varsa araştırmanızın kapsamı satış işlemlerinden geri dönüşüm oranlarına kadar genişletilebilir.

Projenizin kapsamı ne olursa olsun derinlemesine bir araştırma yapmanız gerekli. Yalnızca önemli gördüğünüz noktaları değil sizin için önemsiz olan noktaları da araştırmalısınız. Tek tek tüm noktaları bu sayede kontrol edebilirsiniz. Hiçbir noktayı atlamadan araştırma yapmak vaktinizi alabilir ancak bu sürecin sonunda elde edeceğiniz başarı tahmin ettiğinizden de büyük olacaktır. Ayrıca gözden kaçırdığınız ince detayları yakalayarak hata yapma olasılığınızı da azaltacaktır.

Araştırma aşamasının devamında stratejinizin hedefini belirlemelisiniz. Hedef belirleme stratejinin temel kilit noktasıdır. Bu aşamaya kadar yaptığınız her işlem, oluşturduğunuz strateji de belirleyeceğiniz hedeflerin net bir şekilde belirlenmesini sağlayacaktır. Stratejinizde yer alacak hedeflere göre belli noktalara dikkat etmelisiniz. Örneğin geri dönüşüm oranını artırmaya yönelik bir hedefiniz varsa site tasarımı, sıralamalar, kullanıcı deneyimi,içerikler, hedef kitle ve sağlanan trafik gibi önemli noktaları göz ardı etmemeniz gerekir.

3- Plan ve Program Hazırlama

Değerlendirme, analiz, araştırma ve hedef belirleme aşamalarında topladığınız tüm veriler çerçevesinde yeni bir SEO stratejisi hazırlarken daima belli bir program çerçevesinde hareket etmelisiniz. Öncelikle stratejinizi orta ve uzun vadeli olarak iki parçaya ayırın. Her bir dönemde kendiniz için belli hedef noktaları belirleyin. Hedef noktalarına karar verirken esnek olmalısınız. Esneklik, stratejinizin ve projelerinizin uygulanabilirliği açısından oldukça önemlidir. Ayrıca daha kolay bir şekilde hedefe ulaşmanızı sağlar.

Son aşamada plan yaparken kaynaklarınızı gözden geçirin. Stratejinizin uygulama aşaması daha fazla kaynak kullanımı anlamına gelir. Bu yüzden hem kaynaklarınızın yeterli olup olmadığını kontrol etmeniz hem de uygulama aşamasında kaynaklarınızı verimli bir şekilde kullanmanız gerektiğini unutmamalısınız. Bazı noktalarda uzman kişilerden destek alma ihtiyacı duyabilirsiniz. Ayrıca planınızın en iyi şekilde yürütülebilmesi için yine aynı şekilde uzman kişilerden görüş veya çözüm önerileri isteyebilirsiniz. Bu yüzden kaynaklarınızı doğru bir şekilde kullanmalı ve bütçenizin kontrolünü sağlayabilmelisiniz.

Yukarıda sizlerle paylaştığımız üç aşama SEO stratejinizi nasıl oluşturacağınız hakkında fikir verebilir. Yeni proje ve yeni bir strateji oluştururken  bu adımları dikkate alarak bulunduğunuz sektörde yalnızca orta vadede değil uzun vadede başarı yakalayabilirsiniz. Alışılagelmiş ayrıntılardan ziyade projenizi ve markanızı yansıtan ince detayları yakalayarak bulunduğunuz sektörde fark yaratabilirsiniz.

 

Sosyal Medyada Paylaş

SEO ve dijital gelişmeler hakkında makaleler, derlemeler, çeviriler, listeler, incelemeler, analizler...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir