YouTube İçin SEO Önerileri

YouTube İçin SEO Önerileri

YouTube İçin SEO Önerileri

Sosyal medyanın gün geçtikçe kullanıcısı artan gözde araçlarından bir de şüphesiz ki YouTube. Artık YouTube yavaş yavaş televizyonların bile yerini almaya başladı. YouTube üzerinden günde yüz milyonlarca saat video izleniyor. Hal böyle olunca markalar ve kuruluşlar için de YouTube git gide daha değerli hale geliyor. Bu nedenle YouTube sıralamasında üst sıralarda yer almak da oldukça önemli bir konu olmaya başladı. Eğer sponsorlu içerikler paylaşmıyorsanız üst sıralarda yer alabilmeniz için YouTube kanalınızın da Seo uyumlu bir YouTube kanalı olması gerekmektedir. Sizleri izleyicilerinize ulaştıracak tekniklerden bahsedelim.

Video’ da Başlık (Title) Kullanımı

Her arama motoru optimizasyonunda olduğu gibi başlığımız YouTube sıralamamız için de oldukça önem taşıyor. Sizleri arayan doğru hedef kitleye ulaşmakta başlığınız oldukça önem taşımaktadır. Doğru seçilmiş bir başlık, videonuzla ilgilenebilecek potansiyel kişilere ulaşmanızı sağlayacaktır. Başlıklarınızı oluştururken sınırınız 100 karakter olsa da siz 60 karakterin üstüne çıkmamalısınız. Ayrıca başlığınızda doğru ve çok aranan anahtar kelimelere de yer vermeniz gerekmektedir. Doğru anahtar kelimeleri bulmak için anahtar kelime öneri araçlarından faydalanmalısınız.

Video Açıklaması (Description)

Videonuza mutlaka bir açıklama ekleyin. Bu açıklamada ilk cümlelerinizde mutlaka 4-5 kez anahtar kelime kullanımına özen gösterin. Ayrıca sitenizin linkini eklemeyi de mümkün olduğunca ilk satırlarda yapmaya çalışın. Böylece daha çok izleyici linkinize tıklayacaktır. Aslında video açıklaması kısmını tam olarak bir web sitesini Seo uyumlu hale getirmeye çalıştığımızdaki süreçleri düşünerek yapabiliriz. Stratejik olarak neredeyse hiçbir farkı yoktur. Açıklama kısmının uzun olmasından veya anahtar kelime sıklığından şüphe etmeyin. Dilediğinizce uzatabildiğiniz bu yazınızda yönlendirme linklerini üst sıralarda tutmaya özen gösterdiğiniz sürece sorun olmayacaktır.

Video Etiketleri (Tag)

Kullanacağınız etiketler hedef kitlenize ulaşırken aranızda önemli bir köprü görevi görmektedir. Bu nedenle kullanıcıların sizi arayacağı kelimeleri iyi belirlemiş olmanız ve etiket olarak kullanmanız oldukça faydalı bir işlem olacaktır.

Kategori Seçimi (Categories)

Kategori seçimi oldukça önemlidir. Çünkü YouTube bu seçilen kategorilere göre videoları ve sayfaları düzene sokar. Eğer kategoriniz konusunda kafanızda soru işaretleri varsa size benzer içerikler üreten kanalların hangi kategoriyi seçtiğine bakıp yardım alabilirsiniz. Daha sonra aynı kategoriyi seçtiğiniz kanalların video ve içerik kalitelerini de inceleyerek kendinizle kıyaslama yapabilirsiniz.

Kart Kullanımı

Videonun tamamında kullanabileceğiniz bu kartlar sayesinde markanızı, diğer videolarınızı veya başkalarının videolarını tanıtabilirsiniz. Video başına en fazla 5 kart kullanabilirsiniz. Kartlarınızın başarı oranını kontrol etmek için kart analiz araçlarından yardım almanızı tavsiye ederiz. YouTube sıralamanızı yükseltecek önemli bir tekniktir. Çünkü bir videonuzu izleyen kullanıcıyı diğer videolarınıza yönlendirerek aynı anda bir kişiye bir kaç videoyla ulaşacaksınız.

Video Küçük Görüntüsü

Yine konu her zaman üzerine basa basa söylediğimiz ilk izlenimin önemine geldi. Ziyaretçilerinizin sizin hakkınızda ilk görüşte kafasında oluşacak fikri oluşturan en önemli etken kullanacağınız küçük resim olacak. Bu nedenle kesinlikle içeriğinizle bağlantılı, aynı zamanda farklı ve dikkat çekici bir görüntüyü kullanmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Ancak eğer dikkat çekici olsun diye videonuz ve içeriğinizle uyumlu olmayan bir küçük görüntü seçerseniz YouTube bunu aldatıcı içerik olarak ya da spam olarak algılamaktadır. YouTube sıralamanızı yukarı çekmeye çalışırken tam tersi sonuç almış olursunuz. Bu şekilde kaş yapalım derken göz çıkarmamaya da dikkat etmeliyiz.

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir