Doğal Reklamcılık ( Native Advertising) Nedir?

Doğal Reklamcılık ( Native Advertising) Nedir?

Doğal Reklamcılık ( Native Advertising) Nedir?

Native advertising olarak duyduğumuz ve doğal reklamcılık anlamına gelen bu strateji gün geçtikçe daha da bilinir ve trend olmaya başlamıştır. Dijital pazarlama sektörüne çığ gibi düşen bu terim tüm sektörün yoğun olarak tercih etmeye başladığı bir yöntemdir. Dijital pazarlama sektöründe yoğun bir şekilde tercih edilen doğal reklamcılık; markaların ve firmaların eğitici ve eğlenceli içeriklerini doğal bir kurgu yöntemi kullanarak kullanıcılarına sunarak bu şekilde ürün ve hizmetlerini tanıtması yöntemi olarak özetleyebiliriz. Doğal reklamcılık, içerik pazarlaması ve viral pazarlamaya benzerliğiyle de dikkat çekmektedir. Ancak doğal reklamcılık kullanıyorsanız vermek istediğiniz mesajı kullanıcılarınıza ilgili kanallar üzerinden kullanıcıların ilgilendiği içeriklere bu içeriklerin doğallığını bozmadan entegre etmeniz gerekmektedir. Bu sayede doğal reklamlar hedef kitlenizle aranızdaki etkileşimi arttırır ve markanız ile doğal bir yöntem eşliğinde karşılaşılmasını sağlamaktadır.

Doğal reklamcılık stratejisinde kullanılan kaynaklar farklı içerik yöntemlerine entegre edilerek oluşturulduğu için tüketicilerin okuma alışkanlıklarını bozmadan aynı zamanda onların beklenti ve ihtiyaçlarını da karşılamaktadır. Günümüzde yapılan araştırmalar sonucunda markaların ve kullanıcıların banner, display gibi alışık olduğumuz reklam yöntemlerinden oldukça uzaklaştığı ortaya çıkmıştır. Bu durum göz önüne alınarak marka ve firmaların hedef kitlelerindeki kullanıcılara ulaşmalarında ve kullanıcı algılarını etkileyerek satış yapmalarında ve aynı zamanda marka bilinirliği kazanmalarında doğal reklamcılık oldukça etkili bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Peki doğal reklamcılığı nasıl yapabiliriz diye soracak olursanız hemen açıklamaya başlayalım.

Doğal Reklamcılık Nasıl Yapılır?

Doğal reklamcılık uygulamak için karşımıza çıkan en temel faktör kuşkusuz ki firma ve marka tarafından oluşturulan ürün ve hizmetlerin tanıtılmasına yönelik içeriklerin reklam reklam durmasını engelleyerek reklam değilmiş gibi bir hava katılarak kullanıcıyı bilgilendiren ve değer katan bilgiler içermesinin sağlanmasıdır. Yapılması gereken şey ise marka ve firmaların oluşturduğu bu içeriklerin belirlenen hedef kitlenin ziyaret ettiği sayfaların ara yüzü ve fonksiyonlarına dahil edilmesiyle reklamın doğal bir içerikmiş gibi algılanmasını sağlamaktır. Bu nedenle oluşturulacak içeriğin sitenin konseptine ve konusuna uygun olarak hazırlanması gerekmektedir. Bu sayede içerikleriniz yayın yapılan konu ve sitenin genel içeriğine uyumu sayesinde doğal gözükecektir. Kısacası oluşturduğunuz tüm içerikler ilgili web sitelerinde normal bir içerikmiş gibi görünmeli ve aynı zamanda da kolay ulaşılabilir olmalıdır. Doğal reklamcılığı farklı sosyal medya kanallarında video ve içeriklerin içerisine ürün yerleştirme ile de yapabilmeniz mümkündür.

Doğal reklamcılık uygulamalarında alıştığımız o geleneksel banner reklamlar kesinlikle kullanılmamaktadır. Bunun yerine ürün veya reklamlar zaten doğal hazırlanmış içeriklerin arasına kaynaştırılarak bütünlüğü bozmayacak şekilde reklam olduğu belli olmadan kullanılmaktadır. Doğal reklamcılıkta firmalar ve markalar içeriklerini hazırlarken mesajlarını farklı içeriklerin içerisine yerleştirirler ve bu içeriklerin paylaşılması için yayıncılara ücret ödeyebilirler. Bu yöntemin en büyük avantajı direk olarak hedef kitlenize ulaşıyor olmanızdır. Bu yöntem sayesinde hedef kitlenizin birbiriyle etkileşim halinde olduğu mecralarda içerikleri kendi çevresi ile paylaşan kullanıcılara doğal akışı bozmadan ve reklam olduğunuzu hissettirmeden ulaşmanız bu işin en büyük avantajıdır.

Bir de ufak bir püf noktası bulunmaktadır. Doğal reklamcılık uğruna hazırladığınız içeriklerin tamamen sade ve anlaşılır olması gerekmektedir. Bütünüyle bilgi vermeye, duyguları harekete geçirmeye ve hedef kitlenin beklentilerini karşılamaya odaklanmalıdır. Böylece kullanıcılar arasında paylaşılabilir bir içerik olmanızı sağlamış olursunuz.

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir